A magyar látássérült gyermekek anyanyelvű oktatásának újraindítását tűzte ki célul az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány (EMLA), mely széles körű közösségi adományozást kezdeményezett egy magyar tannyelvű, bentlakásos oktatási intézmény, illetve rehabilitációs központ létrehozása érdekében. Sepsiszentgyörgyön rendhagyó esemény keretében, egy vakvacsora révén szerveztek gyűjtést. Ez alkalomból a kezdeményezésről Máté Zsolttal, az EMLA alelnökével beszélgettünk.
Háromszéken mintegy hetven látássérült gyermekről tud az erdélyi magyar ajkú látássérültek érdekképviseletét felvállaló alapítvány, s mint azt Máté Zsolt elmondta, országszerte 80–90 családdal állnak kapcsolatban. Különösen büszkék Nagy Csengellére – mondta, aki immár első éves egyetemi hallgató. Megjegyezte, egyre több látássérült gyermekre bukkannak, és ilyenkor minden esetben felkeresik az oktatási intézményt, ahol tanulnak, szóba állnak a tanítókkal, tanárokkal, beszélgetnek az igazgatóval. „Van egy utazó tanárunk, akit most már az állam fizet – korábban évekig mi finanszíroztuk –, ő kimondottan látássérültekre szakosodott, úgynevezett tiflopedagógus. Ő szokta felkeresni az érintett gyermekeket, felméri helyzetüket, szociális ankét is készül, de akár a szemorvossal is beszél. Mondhatni, kéthetente felfedezünk egy-egy új esetet, és igyekszünk segíteni az érintetteken” – vázolta Máté Zsolt.
Kezdeményezésük kapcsán az EMLA képviselője lapunk érdeklődésére elmondta, jelenleg a magyar látássérült gyermekek nem tanulhatnak anyanyelvükön – utoljára ezt 1920-ban tehették, akkor szűnt meg a magyar oktatás. Kollégái 2018 végén kezdtek el dolgozni egy speciális, magyar tannyelvű, bentlakásos iskola létrehozásán Székelyudvarhelyen. Mint mondta, az országban hét speciális intézmény működik látássérültek számára, az oktatási nyelv pedig mindegyikben kizárólag román. „Úgy gondoltuk, hogy ez igazgaságtalan, ezért létrehozunk egy magyar iskolát, amely állami fenntartású lesz, a bentlakás pedig alapítványi fenntartású” – magyarázta.
Kitért arra is, hogy a jövendőbeli iskola egyhektáros területén már létező épületek egyikében látnak neki jövő tavasszal a bentlakás kialakításának. A tervek elkészültek, az engedélyeztetés folyamatban. Az iskola létrehozása becslések szerint legkevesebb 4 millió euróba kerül majd. Noha később épül meg, de testvériskolája lesz egy már létező tanintézménynek, a református kollégiumnak, így annak alegységeként oktatási tereket tudnak biztosítani a látássérültek számára. Ha a bentlakás elkészül, elindulhat a tanítás is – mutatott rá az EMLA alelnöke.
„Úgy határoztunk, hogy az iskola mellett maradunk, felszereljük eszközökkel a gyermekeket, hiszen azok nagyon drágák. Egy Braille írógép 1500–1700 dollár, az okoseszközök pedig ennél is költségesebbek, most kaptunk egyet próbából, nyolcezer dollár az ára” – hozta fel példaként Máté Zsolt. Rámutatott, amennyiben az érintett gyermekeknek szükségük van a tanuláshoz hasonló speciális eszközökre, beszerzik azokat, s ha kell, az iskolához is eljuttatnak berendezéseket. „Ma már léteznek olyan digitális eszközök, hogy a pedagógusnak nem is szükséges ismernie a Braille-ábécét. Elküldi dokumentum formátumban a feladatot a gyerek okoseszközére, ő elolvassa, majd megoldja a házi feladatot és visszaküldi a tanárnak. Nagyon sokat fejlődött a technika. Világkiállításon jártunk, ahol rengeteg eszközt láttunk, szerződéseket kötünk gyártókkal” – sorolta.
2019-es statisztikák alapján a szervezet úgy tudja, csak a három székelyföldi megyében közel kétszáz iskolaköteles látássérült gyerek és fiatal él. Becsléseik szerint azóta nőtt az érintettek száma, hiszen akik tudomást szereznek az alapítványról, azonnal jelentkeznek. Azt tapasztalják, sok család nem ismeri, milyen jogosultságaik vannak látássérült gyermekeiknek, egyedül kínlódnak, harcolnak. „Nagyon sok tehetséges gyerek van közöttük. Volt olyan iskola, ahová nem vették fel a már tízéves látássérült germeket, azonban egy beszélgetés hatására ez végül megtörtént, a gyerek pedig nem osztály-, hanem iskolaelső lett” – mutatott rá Máté Zsolt. Elmondta azt is, annak érdekében, hogy segítsék a gyermekek fejlődését, megteremtik annak lehetőségét, hogy havonta egy hétig szakemberekkel, tiflopedagóguskkal tanulhassanak speciális körülmények között Székelyudvarhelyen. „Ez ugyan nem kötelező, de hálásak a pedagógusok azokban a hagyományos iskolákban, ahová az érintett diákok járnak, mert tetten érhető a fejlődésük, egyre önállóbak” – fejtette ki.
A sepsiszentgyörgyi vakvacsora nyomán 8500 lej gyűlt össze a látássérültek magyar tannyelvű oktatási intézménye javára. A kezdeményezésről, az alapítvány küldetéséről az erdelyivakiskola.org oldalon tájékoztatnak részletesen, és ugyanitt követhető az adományozás állása – eddig több mint százezer euró gyűlt össze –, a főoldalon pedig egyszerűen, néhány kattintással adományozhatnak magánszemélyek és cégek, vállalkozások egyaránt, így segítve a hiánypótló intézmény megvalósulását.