A kormánykoalíció már tartott egy tárgyalási fordulót a jövő évi országos költségvetés tervezetéről, és döntöttek a követendő irányelvekről: a 2024-es büdzsé mindenekelőtt befektetésorientált lesz, az uniós alapokból támogatott beruházások megvalósítására összpontosít – ismertette tegnapi sajtótájékoztatóján Marcel Boloş pénzügyminiszter.
A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy a kormány az idei költségvetésben a GDP 7,2 százalékát, több mint 110 milliárd lejt irányzott elő beruházásokra. Jövőre ennél nagyobb összeget szánnak erre a célra, és jelentős forrásokat fordítanak vidékfejlesztésre is.
Boloş beszámolója szerint a koalícióban egyezség született arról is, hogy jövőre kiemelt figyelmet fordítanak a költségvetésében a nagy ellátórendszerek – többek között az oktatás és egészségügy – működtetésére és fejlesztésére. Ennek megfelelően az oktatási minisztérium 2024-ben rekordösszegű, az ideinél közel 57 százalékkal nagyobb költségvetésből gazdálkodhat. Ez a növekedés az EU helyreállítási, illetve kohéziós alapjából finanszírozott beruházásoknak köszönhető, de a tárcának pluszforrásokra lesz szüksége a már 2023 júliusától hatályos béremelések miatt is – magyarázta. A miniszter szerint jövőre az egészségügy is jelentős összegből gazdálkodhat, amelynek egy része – több mint 3,6 milliárd euró – az EU helyreállítási alapjából és az egészségügyi operatív programból származik majd.
A pénzügyminiszter elmondta, hogy a költségvetés összeállításakor figyelembe vett harmadik irányelv az államkassza bevételeinek növelése és az adócsalás elleni fellépés. A negyedik irányelv az állami intézmények kiadásainak racionalizálása, a költségvetési hiány féken tartása. Ezt szolgálja többek között az október végén elfogadott sürgősségi rendelet és a deficitcsökkentő intézkedéscsomag egy része is. Beszámolt arról is, hogy 2024-ben több mint 200 milliárd lejt fordít a kormány nyugdíjakra és szociális juttatásokra, hozzátéve: jövőre a GDP becsült összege 1746 milliárd lej lesz.
Adóügyi reform 2025-ben
Egy tegnapi, a jövő évi költségvetésről tartott gazdasági konferencián a pénzügyminiszter úgy fogalmazott, biztos benne, hogy 2024-ben nem várhatók adóügyi módosítások, a 2025-ben esedékes intézkedések azonban – amelyek az országos helyreállítási tervben foglalt vállalásokat tartják majd szem előtt – olyanok lesznek, hogy „vissza fogjuk sírni” a kormány által parlamenti felelősségvállalással elfogadott deficitcsökkentő csomagot. Boloș emlékeztetett, hogy az országos helyreállítási terv egyik 2025-re vállalt mérföldköve az adóügyi reform. Ennek révén teremtik majd elő a nyugdíjtörvényben és az egységes bértörvényben előirányzott változtatásokhoz szükséges forrásokat – mondta.