Tárcsázzuk a 112-es egységes segélyhívót vagy a 0800 800 767-es közbiztonsági zöldszámot, amennyiben ön- vagy közveszélyes személlyel találkozunk Sepsiszentgyörgy közterületein – tanácsolta tegnapi közleményében a helyi rendőrség. A felhívást azt követően tették közzé, hogy a napokban a közösségi médiában olyan felvételek jelentek meg, amelyek szerint valaki egy fát próbált meggyújtani a városközpontban.
Hadnagy István, a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség igazgatója elöljáróban leszögezte, a jogi értelemben nem cselekvőképes személyeknek is vannak jogaik, kollégái pedig csak ezek betartása mellett tudnak eljárni velük szemben. Példaként a hajléktalanokat, illetve a valamilyen pszichés betegséggel küzdőket hozta fel, és mint fogalmazott, az a jobbik eset, ha viselkedésükkel közfelháborodást okoznak, ám „sajnos sok esetben jelentenek veszélyt önmagukra, de elvétve még a köztulajdonra, rendkívül ritkán másokra is” – mondta. Felidézte, hogy az utóbbi időben bezártak több olyan intézményt, ahol lelki sérüléssel küzdő embereket ápoltak, a helyzetet pedig igen sajátosan oldották meg: mivel nem találtak más ápolásra szakosodott intézményt ezeknek a betegeknek, „egyszerűen szélnek eresztették őket, így az sem csoda, hogy a városban felbukkantak olyanok, akiket korábban intézményes keretek közt ápoltak” – magyarázta Hadnagy István.
A helyi rendőrség tájékoztatója szerint, amennyiben személyiségzavaros vagy hasonló betegséggel küzdő személy okoz problémát, kollégáik a sürgősségre vagy a pszichiátriára vihetik az illetőt, ellátásáról, illetve arról, hogy meddig tartják bent, az egészségügyi intézmény dönt. A közleményben említést tesznek arról a hölgyről, aki – a közösségi médiában megjelent felvételek szerint – a városközpontban megpróbált felgyújtani egy fát, korábban pedig injekciós tűvel fenyegette a városlakókat. Amint azt Hadnagy István jelezte, kollégái ismerik az illetőt, aki egyértelműen orvosi ellátásra szorul, így azon dolgoznak, hogy sikerüljön őt elhelyezni egy szakintézményben.
A hajléktalanok kapcsán a helyi rendőrség vezetője elmondta, amennyiben törvényt sértenek, fellépnek a kollégái. Úgy látja azonban, hogy az érintettekre a legnagyobb veszélyt éppen a tél jelenti. Amennyiben otthontalanokkal találkoznak, bekísérik őket az éjjeli szálláshelyre, ha állapotuk megköveteli, mentőt hívnak hozzájuk.