Stratégiai együttműködési megállapodást kötött november első napjaiban a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház és a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE), amelynek célja az orvoslás területén folytatott tudományos kutatási, fejlesztési és innovációs, valamint oktatási célú tevékenységek végzése, szakorvosi szolgáltatások nyújtása. Az egyetem UBBMed stratégiai programja azt is lehetővé teszi, hogy Sepsiszentgyörgyön magyar nyelvű radiológiai asszisztensképzés induljon.
A dr. Daniel David egyetemi professzor, a BBTE rektora és András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi megyei kórház menedzsere által aláírt megállapodás része az egyetem UBBMed stratégiájának, amelynek legfontosabb erőssége az egészségügy területén végzett kutatás, a posztgradulis oktatás, doktori képzések és minden olyan képzés, amely a kutatáshoz kapcsolódik, ezek kohézióját kívánják megteremteni, de lesznek oktatási összetevői is a jövőben – mondta lapunk megkeresésére Markó Bálint. A BBTE prorektora, a szóban forgó együttműködés projektfelelőse szerint az asszisztensképzés lehet az egyik oktatási irány, amely Sepsiszentgyörgy esetében az egyetem kihelyezett tagozatához lenne köthető, a radiológia pedig olyan szakterület, ahol nincs technikumi szintű asszisztensképzés, szándék szerint ezért esne a választás erre. Ha egy ilyen oktatás létrejön Sepsiszentgyörgyön, akkor a már meglévő képzésekkel együtt, velük összhangban kell működnie, egyik nem a másik kiváltója – hangsúlyozta a prorektor. Jelenleg Sepsiszentgyörgyön a Puskás Tivadar Szakközépiskolában működik hároméves asszisztensképzés általános szakon, idén olyan nagy volt az érdeklődés, hogy két osztályt indítottak ötvenhat diákkal.
A BBTE-vel kötött megállapodással új lehetőségek nyílnak meg a kórház előtt, a leendő képzéssel bővül a helyi egyetem kínálata, de a megye és a térség egészségügyi ágazatában felmerülő, aktuális és jövőbeli igényekre is válaszol, hiszen egyre inkább szükség van a kórházakban képalkotó asszisztensekre – nyilatkozta András-Nagy Róbert. A kórházban gyakorlati lehetőséget biztosítanak a szóban forgó képzés résztvevőinek, később pedig munkalehetőséget, az új partnerség pedig további, az egészségügyi ellátás minőségét javító posztgraduális képzések vagy szakok létrehozását ösztönözheti Kovászna megyében – mondta az intézményvezető.
Az egyetem és a megyei kórház induló együttműködéséről Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke úgy vélekedett, bízik abban, hogy ez csak a kezdet, a jövőben más szakirányú képzésekre is sor kerülhet az egyetem támogatásával. Arról, hogy ennél többről van szó, dr. Daniel David, a BBTE rektora azt mondta a megállapodás aláírásakor: az UBBMed-családhoz való csatlakozás az egyetem erőforrásaihoz való hozzáférést jelenti, ez vonatkozik a technológiára, infrastruktúrára, ösztöndíjakra, a nemzeti és nemzetközi kapcsolatokra.