A Szakács Tamás restaurátorral folytatott kutatásunk nyomán egy eddig ismeretlen Szent László-legenda freskóciklus – talán az Ütközet jelenete – bontakozik ki a vakolat alól a kőröspataki római katolikus templom hajójának északi hosszfalán: eddig egy nyilazó és egy lovas alak részlete látható.
A templom szentélyében már a 19. századtól ismert ún. „apostolgaléria” egyedülállóan gazdag falfestményei mellett, ha töredékesen is, de témája miatt rendkívül fontos Ütközet falképjelenet a 11. olyan középkori művészeti emlékünk Háromszéken, amely Szent László életének egyik meghatározó mozzanatát örökíti meg.
Mindeddig a következő háromszéki római katolikus, református és unitárius templomokban ismertük a híres legenda 14–15. századi falképábrázolásait: Besenyő, Bibarcfalva, Erdőfüle, Gelence, Gidófalva, Kilyén, Kökös, Maksa, Nagyajta, Szacsva. Ezek közül ma már az erdőfülei és a maksai képsorokról csak Huszka József (1854–1934) sepsiszentgyörgyi rajztanár akvarellmásolatai alapján tudunk.
A most napfényre kívánkozó teljes jelenet és a szentély nagyszerű apostolábrázolásai szakszerű restaurálásra várnak. Vidékünk műemlék-helyreállítási munkálatai között a kőröspataki falfestmények újjászületésének szakmai feltételei is rendelkezésre állnak. Már csak olyan intézmények vagy akár magánszemélyek támogatása hiányzik a nagy horderejű munkához, amelyek, illetve akik a felbecsülhetetlen művészeti értékek iránt elhivatást éreznek.
Jánó Mihály