A vadgázolás nagyon sok autóvezető rémálma. Amellett, hogy egy rendkívül veszélyes szituáció, az is komoly fejtörést jelent, hogy a kár megtérítése kinek a kötelezettsége, melynek kapcsán gyakran a törvény sem ad feltétlenül választ a kérdésre.
Egyvalamit viszont biztosan kijelenthetünk. A vaddal való ütközés töréskárnak minősül, amelyre a Genertel Biztosító CASCO lehetősége fedezetet nyújthat. Emellett a Genertel Biztosító autós tippjeit is célszerű megfogadni, melyek hasznosak lehetnek a mindennapokban, és kár elszenvedésekor egyaránt.
Mi a teendő, ha megtörtént a baj?
Először is azonnal értesíteni kell a rendőrséget, valamint az illetékes vadásztársaságot, hiszen az elütött vad az ő tulajdonuk. Ami tilos, az a vad elszállítása, ugyanis az lopásnak minősül.
Ha bekövetkezett a baj, akkor maradjunk a helyszínen és lehetőleg szorgalmazzuk, hogy minél több fotó készüljön az esetről, illetve alapos dokumentációra kerüljön sor, hogy adott esetben biztosan meg lehessen állapítani, hogy nem mi mulasztottunk vagy hibáztunk.
Változás a vadászati törvényben
2023. Július 1-től változás következett be a vadászati törvény kapcsán, melyet azért érdemes tudni, mert sajnos ez nem igazán az autósoknak kedvez. A jogszabályváltozás következtében szinte lehetetlenné válik, annak egyértelmű bizonyítása, hogy a vadásztársaságot terheli a felelősség.
Kizárólag abban az esetben állapítható meg a vadásztársaság felelőssége, ha az autós bizonyítani tudja, hogy azért került a vad az úttestre, mert például lőtték, hajtották vagy űzték. Ha ezt az autós nem tudja bizonyítani, akkor nem jogosult kártérítésre. Sőt, nem kizárt, hogy a vadásztársaság megtérítési igénnyel lép fel vele szemben.
Amit még nem árt tudni, hogy az új rendelkezés alapján még a vadveszélyt jelző tábla hiánya sem számít, ekkor is az autóst terheli a felelősség.
Amikor autópályán, autóúton történik a baj
Ha a vadgázolásra autóúton vagy autópályán kerül sor, akkor egyértelműen a közútkezelő felelőssége a vad értékének megtérítése. Ennek oka, hogy az autópálya egy elzárt terület, így a közútkezelő dolga biztosítani, hogy az állat ne tévedhessen erre a területre. Szintén az övék a felelősség, ha az út melletti növényzet állapota megnehezíti az autósok számára a látási viszonyokat.
Mit lehet tenni, hogy valamiképp mégis védve legyünk?
A jogszabályi környezet egyértelműen nem az autósoknak kedvez, így joggal merül fel a kérdés, hogy pontosan mit lehet tenni, hogy valamiképp védve legyünk az anyagiakat tekintve.
Egy biztos, mindenképp célszerű helyszínelést kérni, még akkor is, ha személyi sérülés nem következett be. Az autót ért kár kapcsán a fentebb már említett CASCO biztosítás nyújthat némi anyagi védelmet, így ha gyakran járunk esténként vadak járta utakon, akkor mindenképp érdemes megkötni. (X)