Minden intézmény, minden megvalósult beruházás azt hirdeti a világ számára, hogy a magyarságnak reménysége, sőt, tervei vannak a jövőre nézve – jelentette ki a magyar miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helytettes államtitkára szombaton Kolozsváron az unitárius bölcsőde felújított épületének avatásán.
Szilágyi Péter a Kolozsvár első magyar bölcsődéjének felújításáért tartott hálaadó istentiszteleten vett részt a belvárosi unitárius templomban. A belvárosi épületet a magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programja részeként korszerűsítették, és három csoportnak, 45 kisgyereknek biztosít helyet.
Az államtitkár beszédében emlékeztetett arra, hogy a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében csaknem kilencszáz intézmény épült vagy újult meg, több száz Erdélyben. Az építkezés pedig nemcsak fizikai értelemben valósult meg, hanem „lelki és szellemi vonatkozásban is”. Mint rámutatott, a korszerűsítés, a modernizálás a magyarság megtartására irányul, a családokra, a nemzetre van tekintettel, hiszen ahol van beruházás, ott élő magyar közösség is van.
Wesselényi Miklóst idézve rámutatott, hogy az unitárius ifjak előítélettől, babonától mentesen nevelkedtek, és úgy vélte, erre ma is nagy szükség van, hiszen az előítéletek egész közösségek sorsát pecsételik meg.
A megfelelő nevelést már a legkisebb korban el kell kezdeni – mondta, hozzátéve: a kolozsvári bölcsődében a gyerekek magukba szívhatják a magyarság bölcsességét és értékeit, amelyeket egy életen át magukkal vihetnek, a helyi magyarság nemzedékei nőhetnek fel benne.
Andrási Benedek, a Magyar Unitárius Egyház püspökhelyettese Benkő Samu akadémikus szavaira emlékeztetett, miszerint a kolozsvári unitáriusok tudták, hogy a magyar oktatást az alapoktól kell kezdeni. Köszönetet mondott a magyar kormánynak a támogatásért, az unitárius egyháznak és a bölcsőde tantestületének pedig azért, hogy a legnehezebb időkben is kitartott, amikor évekig akadályozták terveiket.
A bölcsőde történetét Rácz Norbert Zsolt belvárosi unitárius lelkész idézte fel, aki szerint bár az értékes belvárosi épület több pénzt hozott volna, ha bérbe adják, a belvárosi egyházközség magától értetődően döntött úgy, hogy közösségi célra fordítja.