Vidák István, a népművészet mestere, a Magyar Művészeti Akadémia tagja tartott előadást és mesterségbemutatót a sepsiszentgyörgyi Míves Házban hétfőn este.
A Guzsalyas Alapítvány és Kolozsi Ildikó nemezoktató meghívására érkezett magyarországi textilművész elsőként saját filmet mutatott be a két és fél évszázados bolgár nemezekről. Elmondta, feleségével, Nagy Marival, aki szintén a népművészet mestere, negyven éve kutatják a nemezek múltját. Legutóbb Szondi György író, bolgarista közbenjárására megnyíltak előttük a bulgáriai raktárak, és hatalmas fényképanyaghoz jutottak, amiből háromnyelvű kiadványt állítottak össze.
Előadásának második részében Vidák István ismertette a Kárpát-medencei Hímeshátsziget című, hímzett nemezeket tartalmazó kiállítását, amely kecskeméti bemutatója után a vajdasági Zentán nyílik meg december közepén. Ezzel az a céljuk, hogy a hímzők megismerkedjenek a nemezeléssel, a nemezkészítők meg a hímzéssel, és az is jó megoldás, ha egy nemezkészítő összefog egy hímzővel.
Végezetül a kékfestésről, a többszínű dúcnyomás eljárásáról beszélt az előadó. Ez a mesterség, melyet főleg a szászok alkalmaztak, Erdélyben még feltárásra vár, mondotta, a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményében három régi dúc található. Vidák István és Nagy Mari irányításával a rendezvény résztvevői belekóstolhattak az indigóval való festés mesterségébe, használhatták a kékfestők titkos pépjét is.