Az előző évekhez képest szemmel láthatóan többen vettek részt a Romániai nemzeti ünnepe alkalmából rendezett hivatalos ünnepségen Sepsiszentgyörgyön a városközponti Mihai Viteazul szoborcsoport előtti téren pénteken. A szokásos forgatókönyv szerint zajlott, katonai tiszteletadással kezdődött, a prefektus, valamint a megyeszékhelyi katonai parancsnokság vezetőjének beszédét, illetve koszorúzást magában foglaló hivatalos ünnepségen tiszteletüket tették a nacionalista román szervezetek, amelyek korábban már bejelentkeztek, köztük a Mihai Tîrnoveanu vezette Nemzet Útja (Calea Neamului). Az ünnepséget megelőzően végigvonultak a városközponton nacionalista, provokatív jelszavakat skandálva, majd a szobor előtt mutatták be „ünnepi” műsorukat, melynek keretében Antal Árpád polgármesternek is üzentek, ismertetve követelési listájukat. Látogatásuk incidens nélkül zárult.
Nacionalisták felvonulása
A Nemzet Útja (Calea Neamului), a Szent György Ortodox Testvériség (Frăția Ortodoxă Sf. Mare Mucenic Ghoerghe purtătorul de biruință), a Nemzeti Mozgalom (Mișcarea Nașională), valamint az Új Jobboldal (Noua dreaptă) nevű szervezetek tagjai a központi ortodox katedrálisnál gyülekeztek. Mint kiderült Brassó, Prahova, Vaslui megyékből, valamint a fővárosból érkeztek tagjaik. Az Új Jobboldal mintegy harminc tagja egy nagy méretű román zászlóval, valamint a szervezet lobogóival érkezett. A másik két szervezet tagjai javarészt népviseletben jelentek meg, kék-sárga-piros sálakban, román zászlókkal, illetve olyanokkal, melyeket Nagy Románia egykori címere, vagy éppen az 1918 felirat szerepelt.
Végül mintegy hetvenen verődtek össze, és a templomból induló hivatalos (pópák által vezetett) ünneplőkhöz csatlakoztak eleinte, majd végigvonultak a már megszokott útvonalon a Mikó Imre utcán, érintve a Szent György teret, elhaladtak a városháza előtt, végül a Gábor Áron utcán érték el az ünnepség helyszínét. A rendőrség kénytelen volt leállítani a járműforgalmat, noha eredetileg nem ez volt a terv. A felvonulók némi noszogatás után elkezdték skandálni a már ismert szlogeneket: „Székelyföld nem létezik”, „A román nyelv az egyedüli úr”, „Nagy Romániát, a régi (eredeti) határokkal”, „Erdély örök román föld” – a „kórus” azonban korábbi alkalmakhoz képest jóval vérszegényebbre sikeredett.
A felvonulás során a már ismert nacionalista jelszavakat skandálták
Szónoklatok, légiparádé, kulturális műsor
A szoborcsoport előtti ünnepség a hadsereg, a csendőrség, valamint a katasztrófavédelem tiszteletadásával indult, majd ima és áldás követte. Ezt követően Ráduly István prefektus tolmácsolta Marcel Ciolacu miniszterelnök ünnepi gondolatait, majd a maga részéről üdvözölte az ünneplőket és a békés együttélés, alkotás fontosságára hívta fel a figyelmet a mostani háborúk, válságok sújtotta nehéz időkben.
Dorin Neagu, a sepsiszentgyörgyi katonai parancsnokság vezetője a hazáért való önfeláldozásról beszélt, illetve arról, hogy mit is jelenthet Románia minden egyes polgár számára. A hivatalos ünnepség a szoborcsoport megkoszorúzásával, illetve a trikolórt idéző füstfelhő eregetéssel és légiparádéval zárult.
Az előző évekhez képest többen vettek részt az ünnepségen
A koszorúzás után a román szervezetek vették át a terepet, állításuk szerint ünnepi műsorral jelentkezve. 1918-ra, Nagy Romániára, az elnyomott, de mégis győztesként kikerült román népre emlékeztető, a nemzeti egységre felszólító, az dicső elődöket és tetteiket idéző „hazafias” – inkább sovén és irredenta hangvételű – dalok követték egymást. Időközönként a fent említett jelszavak is felcsendültek. A térről hivatalos ünnepségre érkezettek egyébként lassan elszivárogtak, csak a szervezetek tagjai és pár szimpatizánsuk maradt a helyszínen. Az ünnepi műsort hóra, illetve az Új Jobboldal pár tagja felszólalása zárta, melyben egyebek mellett arról biztosítottak mindenkit, hogy mindannyiszor visszatérnek (csakis békésen), ahányszor kell, noha voltak évek, amikor a „magyar irredenták” alig engedték be őket Sepsiszentgyörgyre.
Mihai Tîrnoveanu követelési listát is bemutatott
Tîrnoveanu „kihívása” Antal Árpádnak
A dalok, szavalatok között Mihai Tîrnoveanu felolvasta az egy nappal korábban a Facebookon már közzétett, Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármesternek címzett „kihívását”: mint fogalmazott, ha mindezt az elöljáró teljesíti, neki többé nem szükséges Sepsiszentgyörgyre jönni a nemzeti ünnepen.
A tulajdonképpeni követelési lista így szól: a polgármester vegyen részt a december elsejei ünnepségeken a román szalagot viselve és üdvözölve a hadsereget, nyilvánosan ismerje el a román alkotmány első cikkelyét, szintén nyilvánosan jelentse ki, hogy nem ért egyet egyetlen „etnikai alapú területi autonómiaformával” sem, továbbá ismerje el, hogy a „Székelyföld egy irredenta politikai konstrukció”, melynek nincs valóságalapja, legvégül pedig helyezze vissza városháza tornyára „a győztes” román zászlót, amint az ott lobogott a „fasiszta megszállóktól” való felszabadítás után.
Antal Árpád: nincs szükség a provokátorokra
„Nincs szükségünk provokátorokra, szélsőséges vonulókra, rendbontókra, akiknek nyilvánvaló céljuk a helyi közösség békéjének megzavarása. Sepsiszentgyörgyön békében élnek románok és magyarok, békében ünnepli a közösség március 15-ét és december elsejét” – fogalmazott Facebook-bejegyzésében Antal Árpád annak apropóján, hogy a főtéri SEPSI feliratot tavalyhoz hasonlóan idén is a gyulafehérvári nagygyűlésre emlékeztető köntösbe öltöztették, ismertetve a nemzeti kisebbségeknek autonómiát ígérő nyilatkozatot is. „Együtt állunk ki közös ügyeinkért, legyen az város zászlajának vagy az egykori Szakszervezetek Művelődési Házának megmentéséért folytatott küzdelmünk. Szinte kivétel nélkül kívülállók azok, akik megpróbálnak egymás ellen hangolni bennünket, máshonnan érkeznek, nem ismernek sem minket, sem Sepsiszentgyörgy szellemiségét, lelkületét. Rájuk ma sincs szükségünk” – szögezte le az elöljáró, aki arra is emlékeztetett, hogy a SEPSI óriásbetűket idén újból az 1918. december elsejei Gyulafehérvárról készült fényképfelvétel burkolja, mellette a nyilatkozat szövege olvasható románul és magyarul.
A SEPSI felirat a Gyulafehérvári Nyilatkozatot idézi. Fotó: Facebook / Antal Árpád
„Számon tartjuk a több mint száz éve megfogalmazott ígéreteket és vállalásokat, és minden jogszerű eszközzel emlékeztetjük a román államot azok betartására. A békés együttélés záloga továbbra is a kölcsönös tisztelet és megbecsülés, ezt a helyi közösség tagjai tudják és gyakorolják is, őket köszöntjük ezzel a gesztussal” – olvasható a bejegyezésben.