A gyógyítás szolgálatábanGasztroenterológia: amikor a kis részletek is döntőek

2023. december 5., kedd, Közélet

A belgyógyászat az egyik olyan orvosi terület, ahol a páciens panaszainak okát nem lehet csupán vizsgálatok által megállapítani, ismerni kell életmódját, táplálkozási szokásait, a különböző betegségek családi előfordulását és azokat az előzményeket, ami miatt az illető szakorvoshoz fordult. A belgyógyászat részágazataként ez különösen érvényes a gasztroenterológiára, amely a szájüreg, a nyelőcső, a gyomor, a vékony- és vastagbél, valamint az emésztőszervek járulékos mirigyeinek, a máj, a hasnyálmirigy, az epehólyag és -vezeték betegségeivel foglalkozik. Első lépésként a pontos diagnózis felállítása a legfontosabb, ebben nagy szerepet játszik az empátia – állítja dr. Bálint Zsombor, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház gasztroenterológusa.

  • Dr. Bálint Zsombor hisz a jó orvos-beteg kapcsolatban. Fotók: Zsigmond István
    Dr. Bálint Zsombor hisz a jó orvos-beteg kapcsolatban. Fotók: Zsigmond István

Csíkszentdomokosról, majd a csíkszeredai középiskolából vezetett Bálint Zsombor útja a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemre. A 2015-ös diplomázás után a marosvásárhelyi sürgősségi kórház gasztroenterológiai klinikáján volt rezidens, ezt követően 2020-ban érkezett Sepsiszentgyörgyre a megyei kórházhoz. Felesége kovásznai – jelenleg ideggyógyász rezidens Marosvásárhelyen –, ezért esett a választás Háromszékre, a gasztroenterológia pedig azért vonzotta, mert érdekelte az emésztőrendszer tünettana, és mivel az új diagnosztikai eszközök, az endoszkópos vizsgálatok lehetővé tesznek kisebb sebészeti beavatkozásokat is, ezáltal ez a szakterület széles palettán kínál szakmai kihívást. Az is fontos dr. Bálint Zsombornak, hogy itt sok a pozitív élmény, ha időben érkezik a páciens a panaszaival, nagy az esély, hogy hozzá tudják segíteni a teljes gyógyuláshoz.

 

Nincs diagnózis empátia nélkül

Amikor a családorvos az ő kompetenciájának megfelelően kezel egy beteget, de nem lát javulást, szakorvoshoz küldi a pácienst, ahol elkezdődik a kikérdezés. Mikor, milyen körülmények között jelentkeztek a panaszok, volt-e a családban hasonló eset, vett-e részt szűrésen stb. Jó, ha az illető a családorvos javaslatára laboratóriumi vizsgálatokat végeztet, mielőtt szakorvoshoz fordul, ha megvan a vér-, vizelet- és székletvizsgálat, időt lehet vele spórolni, a gasztroenterológusnak már lesz egy kiinduló képe arról, mivel áll szemben. Ha naponta húsz páciens érkezik a járóbeteg-rendelőbe, akkor mind a hússzal szemben empatikusnak kell lenni, enélkül nincs megfelelő diagnózis – véli Bálint doktor. Szerinte az emberi tényezőt olyan körülmények között sem lehet megspórolni, hogy rendelkezésre állnak új vizsgálati eszközök.

Fiataloknál és középkorúaknál a leggyakoribb panasz a diszpepszia, ami jellegzetes felhasi fájdalommal, hányingerrel, puffadással jár, ilyen esetekben ritkán találnak szervi eredetű elváltozást és könnyen kezelhető. Szintén fiataloknál jelentkezik gyakrabban a reflux, az az állapot, amikor a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcső alsó részébe, emiatt a nyelőcső nyálkahártyája begyullad és kialakulnak a speciális panaszok. Ezt kellemetlen égő érzéssel írják le a páciensek, azt mondják, mintha sav jönne vissza – részletezi a gasztroenterológus.

Időseknél a tápcsatorna betegségek előfordulása a gyakoribb, ehhez a gyulladáscsökkentő szerek használata is hozzájárul. Előrehaladottabb korban gyakran székrekedéssel, hasmenéssel, véres széklettel keresik meg a szakorvost, ez arra utalhat, hogy a betegnek szervi eredetű elváltozása is van, ez speciális kivizsgálást igényel. Amennyiben az adott személy jelentős fogyást észlel a szokásos táplálékbevitel mellett, akkor is érdemes szakorvoshoz fordulni, nem szabad halogatni – hangsúlyozza Bálint doktor.

A legtöbb emésztőrendszeri betegség a táplálkozással függ össze, a kevés rostbevitel, a vörös hús fogyasztása a kiváltó okok között szerepel, de közrejátszhatnak genetikai tényezők is.

 

Daganatos betegségek

A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház négy gasztroenterológus szakorvosa évente több mint háromezer pácienst fogad a járóbeteg-rendelőben, négyszáz beutalt kezelését irányítja, valamint közel kétszáz alkalommal egynapos beutalás során látja el a pácienseket. Dr. György-Szakács Lenke Noémi gyermeknevelési szabadságát tölti, ezért jelenleg hárman – dr. Papuc Octavian, dr. Máthé Zsolt és dr. Bálint Zsombor – végzik a gasztroenterológiai feladatokat, ez azzal is jár, hogy a járóbeteg-rendelőben legkevesebb egy hónap a várakozási idő.

Országosan a vastagbélrák előfordulása meghaladta az első és második helyen álló tüdőrák és a prosztatarák előfordulását, évente átlagban 12–13 ezer új esetet vesznek nyilvántartásba. Tavaly a sepsiszentgyörgyi megyei kórházban nyolcvanhét vastagbéldaganatot és harmincnégy gyomordaganatot diagnosztizáltak. Az általános orvosi megítélés szerint az esetek harmada megelőzhető lenne rendszeres szűréssel, harmada pedig gyógyítható lehetne, ha a betegséget kezdeti szakaszban fedezik fel.

 

Dr. Bálint Zsombor, dr. Máthé Zsolt, dr. Papuc Octavian

 

A táplálkozás mindenképpen befolyásolja a daganatos betegségek kialakulását, a kiváltó okok között szerepel a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, de lehetnek genetikai tényezők is, a szűrés ötven év fölött javallott speciális orvosi műszerekkel – hangsúlyozza Bálint doktor. A vastagbélrákok egy része családi előfordulást mutat, nagyon ritka ellenben, hogy egy családban több nemzedéken keresztül haljon meg családtag vastagbélrákban. Ez a típusú daganat a vezető halálokok közé tartozik ország- és világszinten, kevesebb esetben fordul elő a gyomordaganat, a hasnyálmirigyrák, de utóbbi előfordulása növekedett, ehhez nagyban hozzájárul az alkoholfogyasztás, a dohányzás, a cukorbetegség. Gyakori a májcirrózis, ennek két oka lehet: a túlzott alkoholfogyasztás, illetve specifikus vírusok, a hepatitisz B és a hepatitisz C krónikus fertőzése. Előfordul májkárosodás adott gyógyszeres kezelések után is, a koronavírus-járvány idején erre gyakran volt példa, de az említett vírusnak is van májkárosító hatása. A zsíros étrend, a magas koleszterin-, trigliceridszint, a cukorbetegség hosszú távon kezelés nélkül gyulladáshoz, májbetegségekhez, akár cirrózishoz is vezethet.

 

A rettegett tükrözés

Gyakran azért halogatják a betegek, hogy gasztroenterológushoz forduljanak, mert félnek attól, hogy a diag­nózis felállításához szükség lesz gyomor- vagy béltükrözésre, és ezeket tartják eme szakág leginkább rettegett vizsgálatainak. Igaz, vannak esetek, amikor elengedhetetlen az ilyen vizsgálat, de ez nem általános, és a vele járó kellemetlenségnél sokkal nagyobb haszna van annak, hogy pontos diagnózist lehet felállítani és egyúttal akár kisebb beavatkozást is elvégezni – szögezi le a szakember.

A megyei kórházban a legmodernebb endoszkópokkal dolgoznak. Az endoszkópiás vastagbélvizsgálatoknak az az előnye, hogy látható az adott elváltozás, és vannak esetek, amikor időben fel tudják fedezni a rákmegelőző állapotot, például vastagbélpolipok jelenlétét, amit a vizsgálat alkalmával el is lehet távolítani. Az endoszkópos vizsgálat hasi diszkomfortérzéssel jár, de ha a szakember óvatosan vezeti fel a készüléket, a beteg nem érez fájdalmat –  részletezi dr. Bálint Zsombor.

Gyomortájéki panaszok esetén, amikor a belgyógyász által elkezdett tüneti kezelés alapján nem szűnnek a páciens panaszai, gyomortükrözésre kerülhet sor, amit a gasztroenterológus végez. A gasztroszkóp egy vékony cső, amelynek a végén van egy videókamera, azzal közvetlenül látható a nyálkahártya finom elváltozása, ami az adott panaszhoz vezet, és lehetőség van mintavételre, ha pedig valami elváltozás van a gyomorban, amit el kellene távolítani, azt is meg lehet tenni. Emellett echográf-, CT- és MR-vizsgálatot lehet végezni, mindez óriási előrelépés a diagnózis felállítása terén, de továbbra is fontos szerepe van a laboratóriumi vizsgálatoknak és a már említett jó kommunikációnak orvos és beteg között – hangsúlyozza Bálint doktor.

 

Kevesebb stressz, jobb egészség

Közhelynek tűnik, de igaz: a stressz kihat fizikai és lelki állapotunkra, egészségünkre, egész lényünkre. A gasztroenterológus gyakran találkozik olyan tápcsatornai panaszokkal, hasi fájdalommal, a székletürítés működésének megváltozásával, amelyről kiderül, hogy stressz idézi elő. Ennek oka az, hogy a központi idegrendszer gazdag hálózata kiterjed a tápcsatornára és a belekre, ezért bármilyen központi idegrendszeri elváltozás, a stressz is kihat az emésztőrendszer működésére – magyarázza a szakember. Ilyen esetben nincs szervi eredetű elváltozás, nincs gyulladás, hanem a stressz hatása nyilvánul meg így. Ez legtöbbször nem igényel gyógyszeres kezelést, az orvos a stresszt kiváltó tényezők kiiktatását javasolja, valamint több mozgást, egészségesebb táplálkozást, a dohányzás elhagyását, ha a páciens ezt betartja, gyakran jó eredményt lehet elérni.

A gasztroenterológia hatáskörébe tartozó betegségek kiváltó okainak tárházát lehetetlen egyszeri beszélgetés alatt kimeríteni, de az tény: az elérhető szűrések elvégzése és az egészséges életmód sokat segíthet a  megelőzésben. Dr. Bálint Zsombor tanácsai hitelesek, hisz az ő életében igen nagy szerepet játszik a sport, a szaladás, túrázás, kerékpározás, de az is fontos számára, hogy képezze magát, lépést tartson szakmája újdonságaival.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2023-12-05: Jegyzet - Kuti János:

Láttuk a katonákat (A múlt hét)

Most, hogy láttam, amint Bukarestben felvonultattak egy rakás harci eszközt és több mint 2400 román (és még hét országbéli) katonát, az jutott eszembe, hogy 105 évvel ezelőtt az 1918. október 31-én hirtelen magyar hadügyminiszterré lett Linder Béla azt mondta november 2-án az Országház előtt összegyűlt tömegnek: „Nem kell hadsereg többé! Soha többé nem akarok katonát látni.
2023-12-05: Közélet - :

Segítsük együtt a nélkülöző családokat (A Háromszék a háromszékiekért)

Karácsony közeledtével gyakrabban gondolunk szeretteinkre, vágyunk a velük való találkozásra, a közösen eltöltött szép napokra. Gondosan kiválasztott ajándékok, feldíszített karácsonyfa, finom sütemények, bőséges ebéd, vacsora – legtöbbünk számára mindez természetes, az ünnep elmaradhatatlan tartozéka, ám nem minden családban adatik meg, hogy frissen sült bejgli vagy meleg étel köré gyűljenek össze az év legszebb ünnepén. Éppen ezért szerkesztőségünk tagjai úgy döntöttek, adománycsomagokat készítenek a nehéz helyzetben lévő háromszéki családok megsegítésére, és a Háromszék gyűjtést is szervez: arra ösztönözzük olvasóinkat, hogy lehetőségeikhez mérten segítsenek gondtalanná varázsolni azok karácsonyát, akik számára másként szomorú lenne az ünnep. A felajánlásokat december 15-ig munkanapokon 10 és 14 óra között lehet eljuttatni szerkesztőségünkbe (Sepsiszentgyörgy, Mihai Viteazul tér 2. szám).