A pénzügyi világválság recesszióvá (gazdasági válsággá) átalakulásának első jelei már éreztették hatásukat több európai uniós tagország államháztartásában és a reálgazdaság különböző területein.
A világgazdaság elemzésében jártas szakértők és gazdasági elemzők optimista tábora úgy értékeli, hogy bár Románia sem kivétel a globális gazdasági válság negatív hatásait illetően, nem igazán kell szigorú korrekciókra számítanunk, ugyanis a nyugat-európai tőkeerős vállalkozások egy része régióinkba telepedik majd, és ez nagymértékben hozzájárul a román gazdaság további fejlődéséhez. Az elemzők pesszimista tábora viszont pontosan az ellenkezőjét látja megvalósulni, úgy vélik, nem eléggé stabil a román gazdaság ahhoz, hogy a lassan teret hódító gazdasági válságnak ellenálljon.
A fő kérdés azonban továbbra is az marad: rendelkezik-e Románia azzal a képességgel, melynek alapján az európai pénzpiacok összeomlásának nemzetgazdaságunkra gyakorolt pozitív hatásait ki tudja aknázni. Tekintettel arra, hogy a talpra állás és a pénzügyi konszolidáció minden szempontból életbe vágóan fontos, és minden felelős szakembernek, vállalkozónak s politikai vezetőnek cselekednie kell a bajmegelőző és -elhárító stratégiák gyakorlatba ültetéséért, mi az optimista oldal képviselőivel egyetértve állítjuk, hogy a helyzet igenis, kezelhető. Nem azt akarjuk mondani, hogy a környező országok összeomlása nem következhet be, hisz amint azt láthatjuk, a spanyolországi építőipar rendkívül nehéz helyzetbe került, emberek ezrei váltak munkanélkülivé, és azt sem tudjuk, hogy ha az EU-ban komoly recesszió üti fel a fejét, akkor nekünk is nem lesznek-e gondjaink. Lesznek, hisz az unió Románia legfontosabb kereskedelmi partnere, mely ha bajba kerülne, súlyos következményekkel járó problémákat okozhatna a román kivitelt biztosító vállalatok tevékenységében. Amennyiben megszakadna az európai tőkebeáramlás, természetes, hogy nagymértékben befolyásolná az árfolyam negatív irányba történő változását. Mégis abban kell bíznunk, hogy az olcsó munkaerő és az általános költségek még alacsony szintje miatt nagyon sok nemzetközi vállalkozás fogja főhadiszállását Romániába áthelyezni, ahol azért el kell ismerni, a fogyasztói kereslet, a vágyaink, az igényeink, azaz a folyamatos hiányérzetünk nem igazán látszik csillapodni.
A másik nagy lehetőség éppen abban rejlik, hogy reális esélye a fejlődésre csak annak van, aki bizonyos szintű fejletlenség állapotában leledzik. Romániában tehát van lehetőség a fejlődésre, és minden bizonnyal az elkövetkező időkben látványos gazdasági és társadalmi felemelkedés várható. Elég, ha csak az infrastruktúra-fejlesztésre gondolunk (lakásépítés, úthálózat stb.), mely jelentős humán és tőkeerőforrásokat képes megmozgatni. Ahhoz például, hogy lakásépítés tekintetében a minimális európai komfortot biztosítani tudjuk, megközelítőleg 90 millió négyzetméternyi lakást kell építeni, a jelenlegi éves 35 000 négyzetméterrel szemben. Az erre a célra biztosított európai pénzek ésszerű befektetése még akkor is általános gazdasági fejlődést eredményez, ha közben az Amerikai Egyesült Államok és Európa recesszióval küszködik.
A vállalkozó szellemmel megáldott személyek, kis- és középvállalatok ilyen körülmények között is képesek lehetnek profittermelésre és -növelésre, hogyha hasznosítják a különféle pénzteremtési ötleteket. Jövő héten ezzel folytatjuk sorozatunkat.