A múlt esztendei helyhatósági választásokon látványos többségi szavazattal megválasztott polgármester tizenöt éven keresztül a községházán jegyzőként dolgozott. A rendszerváltás után ő Ozsdola harmadik és egyben legfiatalabb polgármestere. A Kún grófok ősi fészkeként számon tartott Ozsdolán a múlt év eredményesnek mondható, hiszen beindult a sportcsarnok építése, és több, kisebb munkálatot is sikerült elvégezni. Arra kértük a 2008. július elseje óta hivatalba lépett polgármestert, hogy dióhéjban sorolja fel az elmúlt fél esztendő nagyobb megvalósításait, és szóljon arról is, mit nem sikerült elvégezniük.
Brănduş-Dendyuk Szilveszter: Sajnos, a múlt év megvalósításaival kapcsolatosan elég szerény beszámolóval tudok előrukkolni. Vásároltunk egy többfunkciós kotrógépet, amivel már önerőből, csekélyebb kiadásokkal el tudunk végezni kisebb-nagyobb munkálatokat. A munkagép számára szeretnénk garázst építeni. A közvilágítás terén sikerült előrelépni, a Nagyágon olyan utcákban is kigyúlt az oszlopokon a villany, ahol műszaki okokból hosszú ideig sötétség volt. Egész sor kiégett villanyégőt cseréltetünk ki. A múlt év legfontosabb megvalósítása a sportcsarnok építésének megkezdése, a versenytárgyalást megnyerő cég jó ütemben halad a munkálatokkal. Átadását augusztusra tervezzük. Tavaly meg akartuk javítani az utat Kézdimartonos felé, de csak a licitig jutottunk el, sajnos, az nem volt sikeres, az egyik cég óvást nyújtott be, ezért idén kezdhetjük elölről az egészet. Az Európai Unió falufejlesztési programjában mi is pályázni szándékoztunk, a megvalósíthatósági tanulmányok is elkészültek. Ezeket nem egy, hanem több székelyudvarhelyi és brassói cégtől rendeltük meg. Október 30-án megváltoztatták a jogszabályt, az összes megvalósíthatósági tanulmányt egyetlen céggel kell elkészíttetni, és egy csomagban kell benyújtani. Még egy nagy gond merült fel: csatornázásra csak abban az esetben lehet pályázni, ha létezik ivóvízhálózat. Nálunk a hetvenes években készült több vízrendszer, de azok már idejétmúltak, a családok kalákában több forrást befogtak. Azt a rendszert nem lehet engedélyeztetni, teljesen új hálózat szükséges. Szakemberek bevonásával újraterveztetjük azokat a munkálatokat, amelyekre pályázni akarunk. Integrált pályázat esetén a maximális összeg 2,5 millió euró lehet. Ha a tanács jónak látja, akkor pénzt áldozunk az új iratcsomó összeállítására. A kormány tartalékalapjából kapott százezer lejt a martonosi út feljavítására szántuk, de mivel nem sikerült elköltenünk, vissza kellett utalnunk az állampénztárba. Ezenkívül a Kurta híd javítására félretett negyvenkétezer lejt is elvették tőlünk.
— Elkészült-e a múlt évi anyakönyvi statisztika?
— Tavaly 47 gyermek született, közülük egy hilibi, a többi ozsdolai. Házasságot tizennégy pár kötött, közülük egy Hilibben. Elhunyt 52 személy, sajnos, sok fiatal is. Ozsdolán negyvenötöt, Hilibben pedig hetet kísértek utolsó útjára.
— Idénre mit terveznek?
— Sürgősen neki kellene kezdenünk egy új napközi és óvoda felépítésének. A dokumentáció elkészítésére hamarosan sor kerül, és remélhetőleg még idén elő tudjuk terjeszteni igényünket a kormányhoz. Az országúttal párhuzamosan haladó két mezei útra is elkészült az előtanulmány, s erre úgy vélem, kapunk is bizonyos összeget, hiszen mentesítjük a szekerektől az országutat. A nagyági és a hilibi út aszfaltozására szintén idén kerülne sor, ha a nagyági útra nem lesz pályázati lehetőség, akkor önerőből fogunk hozzá. Szintén idén szeretnénk valamilyen formában villanyt vezetni oda, ahol a hétvégi házak épültek.
— Ozsdola egy magyarországi és egy franciaországi községgel épített ki testvértelepülési kapcsolatokat. Hilibnek lesz-e testvérfaluja?
— Örömmel közlöm, hogy idén a Nógrád megyei Becske községgel lép Hilib partneri viszonyba. Szeptemberben jártam náluk, a falunapokra hívtak meg Vitályos Emíliával, Palkó Mónikával és Palkó Istvánnal együtt. Felejthetetlen két napot töltöttünk ott, az okirat aláírására idén szeptember 13-án Becskén kerül sor.
— Ozsdola azon kevés kézdiszéki települések egyike, amely még nem rendelkezik hivatalos címerrel...
— Már gondoltunk erre. Hamarosan kapcsolatba lépünk Szekeres Attila heraldikussal, és megrendeljük tőle a három kötelező tervet, amit kifüggesztünk a községháza hirdetőjére. Amelyik a legtöbb szavazatot kapja, az lesz a község új címerterve, amit elfogadás végett elő fogunk terjeszteni. Remélem, hogy már idén nekünk is lesz címerünk.