A Városi Művelődési Ház nagytermében népes közönség, számos volt labdarúgó jelenlétében mutatták be azt az albumot, amely a százéves baróti labdarúgó-hagyományra tekint vissza. A bányászváros első csapata az 1923-ban alakult ROMCA (a Romania Carbonifera rövidítése) volt.
Nem sok település büszkélkedhet százéves focicsapattal – mondta elöljáróban Demeter László, az emlékalbumot megjelentető helyi Tortoma Kiadó vezetője –: legyünk büszkék arra, hogy nekünk ilyen is van. Népszerűségével a sportág sokakat megmozgatott, s hozzájárult a város történelmének alakulásához – hangoztatta. Felelevenítette a baróti születésű Kratochfill (később Baróti) Lajos (1914–2005) labdarúgó és labdarúgóedző emlékét, aki szövetségi kapitányként három világ- és egy Európa-bajnokságon (1966-ban például a világbajnoki negyeddöntőig) vezette a magyar labdarúgó válogatottat, ugyancsak öregbítve az elért eredményekkel a város hírnevét.
Az emlékalbumot Tókos Levente és Albert Egon állította össze. A szerzőpáros szólt az emlékalbum ötletének születéséről és a sziszifuszi munkával járó kutatásról is – a képek kiválogatása és az azokon szereplők azonosítása során többször is elbizonytalanodtak, egymást kellett biztatniuk ahhoz, ne adják fel. Munkájukat nem tartják teljesnek, azt, aki elég elszántságot érez, arra biztatják, folytassa, bővítse a történetet több száz lapos könyvre – biztatták a jelenlevőket.
Demeter László kérdéseire válaszolva a szerzők elmondták: a második világháború néhány évét leszámítva a baróti focicsapat tevékenysége folyamatos volt, habár az egyesület többször is nevet változtatott. Játszottak ROMCA, Bányász, Sólymok, sőt, Népi Sportklub (CSP – Clubul Sportiv Popular) név alatt is, jelenleg pedig Baróti Városi Sportklub néven futballoznak.
Szóba került a jelen is. Lázár-Kiss Barna András korábbi polgármester volt tanácsadója, Ráduly Róbert elmesélte, hogyan sikerült az elmúlt években egyetlen elküldött e-mailnek köszönhetően székekkel berendezni a városi stadion lelátóit. Lázár Csaba, a BVSC elnöke pedig úgy fogalmazott, a ma fiataljainak példaképekre van szükségük, olyan játékosokra, akikre felnézhetnek.
A csapat egykori labdarúgói közül három nevet emeltek ki: idős Zelch Jánost, Bedő Ákost és Nagy Sándort, akik Barótról indulva Romániában az A osztályos bajnokságokig vitték, illetve utóbbi a magyar NB I-ben futballozott.
Incze Istvánnak, a csapat egykori menedzserének javaslatára a jelenlevők egyperces csenddel adóztak az elhunyt baróti labdarúgók, edzők emlékének. Az idős sportvezető köszönetet mondott Albert Egonnak és Tókos Leventének, amiért munkájukkal emléket állítottak azoknak a baróti labdarúgóknak, akiknek a pálya nemcsak tér, hanem szentély is volt egyben, és akik nem a pénzért, hanem a játék, a saját és a nézők öröméért futballoztak.
Böjte Ferenc