Betegágyon az egészségügy

2024. január 8., hétfő, Máról holnapra
Fekete Réka

Ha arra keressük a választ, miért hiányzik egy sor pótolhatatlan gyógyszer, érkezik a magyarázat: egyeseket nem gyártják az országban, másokat nem hozzák a külföldi beszállítók, mert keveset kapnának érte a hazai piacon. Elég nehéz egyetérteni ezzel egy olyan helyzetben, amikor a kisnyugdíjas jövedelme szinte felét orvosságokra kénytelen költeni, mert nem szívesen váltaná fel a megszokottat, amelyhez azonban csak busás összegekért fér hozzá.

Ha azt szeretnénk megtudni, miért kell hónapokat várni egy olyan vizsgálatra, amelyre minden, egészségbiztosítást fizető polgár jogosult – aki sok esetben, ha teheti, inkább mélyen a zsebébe nyúl egy korábbi időpontért egy magánorvosi rendelőben –, érkezik a válasz: kevés a pénz, kevés az orvos. Mindkettő politikai döntés kérdése, hisz az egészségügynek szánt költségvetésről, a kórházak személyzeti létszámkeretéről, a betöltetlen orvosi, asszisztensi állások zárolásáról nem megfoghatatlan űrlények döntenek, hanem a választott, illetve (párt)érdek-összefonódások révén hatalmi pozícióba emelt valós emberek.

Az egészségügyben és általában az élet minden területén hozott, az egész országot érintő döntésekről sokat elárul Marcel Ciolacu múlt heti megnyilatkozása, amikor a csütörtöki kormányülést azzal indította: bár nagyon fontos választási évnek nézünk elébe, azt szeretné, hogy ne ígérjenek semmit, amit nem tudnak teljesíteni, és továbbra is Románia és a románok (ebben hol vannak a nemzeti kisebbségek?) legyenek az első helyen a döntések tekintetében. Hihetetlen, hogy ezek még mindig minden választás előtt elhangzanak, a kampányban pedig ígérethegyek tornyosulnak, amelyek aztán szépen leomlanak.

A kormányfő azt is mondta, év elején elsőbbséget kell hogy élvezzen a közel négyezer-ötszáz, tavaly év végén szakvizsgázott rezidens orvos helyzetének megoldása, az egészségügyi és fejlesztési minisztériumnak ki kell dolgoznia a betöltetlen állások felszabadítására vonatkozó memorandumokat, és felkéri a pénzügyminisztériumot, legyenek ebben partnerek. Ciolacu hirtelen gondoskodását a szakorvosokról nem csak a szükség szülte, hisz az orvos- és asszisztenshiány nem új keletű, már-már vészhelyzet uralkodik egyes kórházakban, ahol az ügyeleti vonalak egész sorát nem tudják biztosítani, kapott egy löketet Alexandru Rafila egészségügyi minisztertől is, aki múlt héten megkongatta a vészharangot és az állások felszabadítására szólított fel. Fáj neki, hogy az orvosok szakképzésére több száz millió eurót fordított az ország, és ha nem tudnak elhelyezkedni, egyesek külföldre mennek, de úgy tűnik, az ő fájdalomküszöbét is csak akkor érte el az utóbbi idők legnagyobb személyzeti válsága az egészségügyben, amikor választási évbe léptünk. Pedig politikai színezettől függetlenül minden döntéshozónak számolnia kellene azzal, hogy egyszer ő is kerülhet betegágyra.

Becslések szerint az országban nyolcezer orvos és nyolcvanezer asszisztens hiányzik a rendszerből. Bár négy és fél ezer szakorvos várja az elhelyezését, és ugyanannyi orvos kezdheti meg a rezidensképzését a tavaly novemberi vizsgaeredmények alapján, a hivatalos európai statisztika szerint (az Eurostat legutóbbi, 2021-re vonatkozó rangsora) 350-es mutatóval Románia az utolsók között kullog a százezer lakosra jutó orvoslétszám tekintetében, miközben a lista élén szereplő Görögországban, Portugáliában és Ausztriában 500 orvos jut százezer lakosra.

Felcsillant tehát a remény, csupán élni kellene az állások felszabadításával, még akkor is, ha választási kampány része, mert a voksolásnál az életünkre is szavazunk.

 

Borítókép: Albert Levente

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2024-01-08: Közélet - Ferencz Csaba:

Egyet mondunk, s egyet gondolunk (Madéfalvi megemlékezés)

A hagyományoknak megfelelően délelőtti szentmisével kezdődött a madéfalvi veszedelem 260. évfordulóján tartott helyi megemlékezés tegnap. Egy nappal korábban Potápi Árpád János államtitkár részvételével lovas zarándoklaton elevenítették fel a történelmi eseményeket, tegnap este Marosvásárhelyen ünnepi megemlékezést tartottak.
2024-01-08: Belföld - :

A magyar kormány minden lehetséges támogatást megad (Székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium)

A magyar kormány minden lehetséges támogatást megad a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumnak, az egyháznak a kárt szenvedett diákotthon helyreállításához és a családok megsegítéséhez – jelentette ki Potápi Árpád János államtitkár, aki pénteken a városban megtekintette a december 18-i tragédia helyszínét.