Az erdészeti szakmában nem csak az oktatás terén, hanem a gyakorlatban is nagyon jók a kapcsolatok az egész Kárpát-medencében, ez különösen érvényes a sepsiszentgyörgyi erdőmérnökképzés tekintetében, amelynek kezdettől támogatója a nagy múlttal rendelkező Soproni Egyetem – hangsúlyozza Náhlik András. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi karának dékánját a megerősített soproni együttműködés céljairól, részleteiről kérdeztük.
A Soproni Egyetem erdőmérnöki kara a kezdetektől támogatja a sepsiszentgyörgyi képzést, oktatói félévente kétszer tömbösített formában adnak elő a helyi egyetemen. Az Erasmus+ program részeként a székelyföldi hallgatók féléves résztanulmányokat folytathatnak Sopronban.
A szentgyörgyi kari vezetők minden tudásukkal azon vannak, hogy minőségi szintre emeljék a helyi képzést – hangsúlyozza Náhlik András. A Sapientia sepsiszentgyörgyi karának dékánja úgy tartja, a helyi növendékekből kinevelhető egy oktatói nemzedék. Ehhez is segítséget nyújt az együttműködési megállapodás, amely értelmében a Soproni Egyetem kész fogadni mesteri, illetve doktori képzésre erdélyi hallgatókat. Amíg ez nem valósul meg, nagy segítség, hogy soproni tanárok vállalnak oktatást Sepsiszentgyörgyön. Azokról a hiányterületekről van szó, ahol helyi, magyar nyelvű tanárok nem állnak rendelkezésre. Sopronban több mint kétszáz éves hagyománya van az erdőmérnökképzésnek, ezt a tapasztalatot kívánják hasznosítani az itteniek. Hiányszakma lévén, a teljes oktatói lefedettséget nem tudják helyből biztosítani, ebben segít a soproni erdőmérnöki kar, amely rengeteg tapasztalattal rendelkezik; Magyarországon csak Sopronban van erdőmérnökképzés – hangsúlyozza Náhlik András. A cél tehát, hogy a hiányterületeken oktatókat nyerjenek, hosszú távon pedig olyan szakembereket képezzenek, akik oktathatnak. A Soproni Egyetem mesteri és doktori képzésén részt vehetnek a friss sepsiszentgyörgyi végzősök, de erdélyi erdőmérnökök is jelentkezhetnek doktori képzésre, akik részt vállalnának a felsőfokú oktatásban – mondta a dékán.
A Sapientia 2015-ben indult sepsiszentgyörgyi tanulmányi központja 2023 szeptemberétől önálló egyetemi karrá alakult. Az agrármérnöki szak mellett negyedik éve folyik az erdőmérnökképzés.
A kar nem csak a Soproni Egyetemtől kap támogatást. A magyar Országos Erdészeti Egyesület támogatásával több sepsiszentgyörgyi hallgató vehet részt magyarországi állami erdőgazdaságokban nyári gyakorlaton, az ott szerzett tapasztalatok sokat jelentenek az itthoni fejlődésben – mondja a dékán. Az erdészszakma mindig is Kárpát-medencei léptékben gondolkodott és cselekedett, az összmagyarság érdekében. Ezért az egyesület helyi csoportokat szervezett a szomszédos országokban élő magyar erdészeknek, így Erdélyben is működik helyi szervezet. Éppen a nemzetben gondolkodás tette lehetővé magyarországi erdőmérnökök, erdészek könyvadományainak lelkes gyűjtését, amelyekkel a magyar nyelvű erdészeti szakirodalom teljes mértékben hozzáférhetővé vált a helyi kar könyvtárában.
Az Erasmus+ program keretében Sopronban tanulmányokat folytatott hallgatóink lelkesen alkalmazkodtak az ottani diákhagyományokhoz. Így dékánjukat a soproni diákok hagyományos köszöntésével, Jó szerencsét!-tel üdvözlik. A köszöntés a Soproni Egyetem jogelődjétől hagyományozódott át. ugyanis az erdőmérnökképzés az 1735-ben Selmecbányán megalapított Bányatisztképző Tanintézet, később Akadémia mellett jött létre 1808-ban, így a hagyományos bányászköszöntést az erdészhallgatók is átvették.
Ez több mint kétszáz éve történt, jelenleg Náhlik András és kollégái azon dolgoznak, hogy a szentgyörgyi erdőmérnökképzés méltó legyen a Selmecbányán végzett nagy erdész elődjükhöz, az egyik legnagyobb magyar erdészhez, a Magyar Tudományos Akadémia tagjához, a székely származású Bedő Alberthez.