Visszapillantó /1./Válságból a háború árnyékába

2024. január 10., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Az előző évekhez hasonlóan rovatunkban az elmúlt esztendő néhány fontos, lapunkban is rögzített helyi, országos és világgazdasági vonatkozású eseményét elevenítjük fel röviden, a teljesség igénye nélkül.

  • Sepsiszentgyörgyön is sokan kaptak energiakártyát. A szerző felvétele
    Sepsiszentgyörgyön is sokan kaptak energiakártyát. A szerző felvétele

Január
Szép szavak. A pénzügyminiszter szerint a gazdasági növekedés 2022-ben meghaladja az 5 százalékot, a bruttó hazai termék 214 milliárd lejjel lépi túl az egy évvel korábbit. Ugyanakkor az újonnan bejegyzett vállalatok száma 150 ezerre volt tehető, a fizetésképtelenné váló cégek száma pedig az elmúlt 12 év legalacsonyabb szintjéhez közelít. Adrian Câciu közölte, bár nehéz év következik, a kormány a GDP 9,8 százalékát fordítja szociális védelemre és 7,2 százalékát beruházásokra. Hangsúlyozta, hogy reformokra van szükség az oktatás, az egészségügy, a gazdaság és a közigazgatás területén, csökkenteni kell a szegénység „minden formáját”, és a humán tőkére kell összpontosítani. ♦ Január végén aztán bejelentették, hogy végül a GDP-bővülés 4,9 százalékos volt, számszerűen 49 milliárd euróval nőtt a bruttó hazai termék az egy évvel korábbihoz képest, és 2022-ben Románia 11,3 milliárd eurót hívott le uniós alapokból.

Minimálbér. Január elsejétől 2550 lejről bruttó 3000 lejre nőtt a bruttó minimálbér, így a legkevesebbet keresőknek 1863 lej lett a havi nettó bérük. A munkaügyi minisztérium adatai szerint a minimálbér megemelése 2 181 134 alkalmazottat érintett. Ugyanakkor bevezettek egy kedvezményt, miszerint a minimálbért keresők 200 lejt adómentesen kapnak.

Csökkentett áfa. 19-ről 9 százalékra mérsékelték egy sor mezőgazdasági szolgáltatás általános forgalmi adóját.

Több mint 6,68 millió munkaszerződés. Marius Budăi munkaügyi miniszter szerint 6 683 885 munkaszerződés szerepel a nyilvántartásban, ezek száma 109 053-mal nőtt egy év alatt. Emellett a korábbiakhoz képest az alkalmazottak száma is rekordot ért el: 5 793 592 fő. A miniszter szerint a legtöbb alkalmazottat – 1 175 775 személyt – a feldolgozóipar foglalkoztat.

Jövedelmek, költségek. 6668 lejt tett ki a romániai háztartások havi átlagjövedelme 2022 harmadik negyedévében, a háztartások átlagos havi kiadása pedig 5816 lej volt. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint a pénzbeli jövedelem háztartásonként átlagosan havi 6240 lejt (személyenként 2491 lejt), a természetbeni jövedelem pedig havi 428 lejt (személyenként 171 lejt) tett ki, ami összesítve háztartásonként 6668, személyenként 2662 lejt jelent. ♦ 2022 decemberében 4 787 920 nyugdíjasa volt Romániának, az átlagnyugdíj pedig az Országos Nyugdíjpénztár január 2-án közzétett adatai szerint 1739 lej volt.

Költségvetés. Sepsiszentgyörgy önkormányzata elfogadta a 2023. évi költségvetést, amely 255 millió lej bevétellel számol (2022 végén 196,8 millió lejre rúgtak a bevételek). Az év során ez többször módosult, meghaladva a 300 millió lejt.

 

Február

Új otthon program. Az év elejéig mintegy 330 ezer fiatalnak és családnak nyújtottak lakásvásárlási támogatást. A programot a kormány 1,5 milliárd lejes kerettel meghosszabbította. Az igényelhető legnagyobb összegű hitel 66 500 eurónak megfelelő lej, 5 százalékos előleggel legtöbb 70 ezer euró értékű lakás megvásárlására, illetve 119 ezer euró 15 százalékos előleggel legtöbb 140 ezer euró értékű lakás megvásárlására.

Energiakártya. Mintegy négymillió rászorulónak kezdte el a posta kézbesíteni az energiakártyákat, amelyekkel az alaposan megnövekedett gáz- és villanyszámlák törlesztését támogatják. A kedvezményezettek száma később mintegy 300 ezerrel növekedett. Azok a rászorulók (60 év fölötti nyugdíjasok, betegnyugdíjasok, fogyatékkal élők, szociális segélyből élők) kaphattak ilyen utalványt, akiknek nettó havi jövedelme nem haladja meg a 2000 lejt. Az összesen 1400 lejes támogatást két részletben folyósították, februárban és szeptemberben. Az energiakártyát a villamos energia, földgáz, palackozott gáz, tűzifa, fűtőolaj vagy más típusú fűtőanyag beszerzésére, adott esetben a távhőszolgáltatás kifizetésére lehet fordítani, akár a szolgáltatóknál felhalmozott esetleges adósságok törlesztésére is legkésőbb 2024. március 31-ig.

Autópálya-licitek. Második nekifutásra februárban, majd márciusban is nekilátott a közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR), hogy versenytárgyalást hirdessen a Háromszéken is áthaladó, Brassót Bákóval összekötő A13-as autópálya megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére. A 164 kilométeres szakaszra azonban év végéig nem sikerült még a tanulmányt elkészítő tervezőt sem megtalálni.

Piacvezető. Autóalkatrész-forgalmazással foglalkozó kisvállalatból az ország egyik legnagyobb gumiabroncs-forgalmazójává vált Nexxon Kft. ügyvezető igazgatója, Barta Vilmos szerint tevékenységük 90 százaléka viszonteladók révén zajlik. A siker kulcsa a hosszú távú partneri kapcsolatok működtetése – fogalmazott az üzletember.

Szankciók. Újabb szankciós csomagot jelentett be Oroszország ellen az Európai Unió, amelyek mintegy 10 milliárd euró értékű további exporttilalmat rendeltek el, és célba vették az orosz elnök propagandistáit.

Schengeni tánc. Tovább gyűrűzött Románia és Bulgária gazdasági folyamatokat jelentősen befolyásoló schengeni csatlakozásának ügye. Annak ellenére, hogy több ország nyomást gyakorolt Ausztriára, álljon el vétójától, mindez az év végéig is csak részben teljesült (légi és vízi közlekedésre korlátozódik az ellenőrzés-mentesség).

Uniós források. A Központi Fejlesztési Ügynökség bemutatta a 2021–2027-es európai uniós pályázati időszak vállalkozóknak szóló pályázati lehetőségeit. Románia összesen 44,74 milliárd euróból gazdálkodhat az öt stratégiai irányvonal mentén a kohéziós alapokból (a mezőgazdaság nincs benne). Az EU 31,15 milliárd eurót biztosít, ehhez még hozzájön Románia 13,59 milliárd eurós önrésze. Öt célkitűzés mentén írnak ki pályázatokat: Intelligens Európa, Zöld Európa, Összekapcsolódó Európa, Szociális Európa, Emberközelibb Európa.

Háztáji termékek értékesítése. A Sepsiszentgyörgyön megrendezett I. Háromszéki Szalonna Feszten az őstermelők, szövetkezeti tagok, üzletemberek és közéleti személyiségek részvételével kerekasztal-beszélgetést tartottak a háztáji zöldségtermelők, állattenyésztők piaci lehetőségeinek bővítése érdekében. Elhangzott: bár az állam tehetne többet a kistermelők érdekében, azért akad néhány olyan törvény adta lehetőség, amelyeket ki lehetne használni.

Eredmény, ha nem drágulnak az élelmiszerek. A mezőgazdasági miniszter az élelmiszerárak stabilizálódására, egyes termékek árának csökkenésére számít. Petre Daea egy szakmai rendezvényen elmondta, hogy az utóbbi hetekben már nem drágult az olaj és a kenyér sem, és az árak várhatóan mérséklődni fognak.

Parkolóház. A sepsiszentgyörgyi városi tanács elfogadta a Sport, Nárcisz, Tavirózsa és Orgona utcában található, tömbházak által határolt, hétezer négyzetméternyi beépíthető felület övezeti rendezési tervét, amely egy legtöbb 2300 négyzetméteres alapterületű, emeletes parkolóház építését írja elő.

 

Március

Duális szakképzés. A sepsiszentgyörgyi és háromszéki önkormányzat közép- és felsőfokú oktatási szinten működő duális szakképzési központ létesítése érdekében nyújtott be pályázatot a felkért partnerekkel közösen. A Sepsiszentgyörgyre tervezett oktatási központ 114 millió lejes beruházást feltételez.

Ami nekünk való. Nyáguly Sándor vállalkozó torjai birtokán jártunk, ahol jól megfér a vállalkozás, illetve az annak ötletét adó gyümölcsös, sőt, a néhány éve eredménnyel művelt hobbi is. A gyümölcspréseléssel és gyümölcsprések, kiemelten mozgó gyümölcsprések forgalmazásával foglalkozó házigazda vezérgondolata: amiben jól érezzük magunkat, az nekünk való.

Üzletasszonyok. Romániában csaknem 600 ezer nő tulajdonosa vagy társtulajdonosa valamely gazdasági társaságnak, a vállalkozó nők aránya 2013 óta 46 százalékkal emelkedett. A KeysFin céginformációs szolgáltató nőnapi elemzése szerint az éves mérlegüket 2021-ben az adóhatóságnál lejelentő helyi cégek közül 167 ezernél a női részvényesek voltak többségben, ezek 171 milliárd lejes forgalmat bonyolítottak le, ami a 2021-es összes üzleti forgalom 9 százalékát tette ki. A nők által ellenőrzött vállalkozások 94 százaléka mikrovállalat, átlagosan 3 alkalmazottja van és átlagosan évi 150 ezer lejes nettó nyereséget termel.

Desztinációturizmus. Jelentős szemléletváltásra kerül sor a turizmusban, miután egy sürgősségi kormányrendelet értelmében év közepéig adott desztinációk menedzsmentjének céljával közhasznú egyesületek alakulnak – derült ki az ágazat helyi képviselőinek sajtótájékoztatóján. A szakemberek szerint ennek következtében szintet léphet a turisztikai ágazat, Háromszék, de egész Székelyföld vonatkozásában pedig már korábban megalapozták ezt a lehetőséget.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1206
szavazógép
2024-01-10: Szabadidő - :

A nap fotója

2024-01-10: Belföld - :

Elhunyt az intenzív osztályon ápolt lány

Elhunyt tegnap délután a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium 17 éves, Marosvásárhelyen ápolt diáklánya, akit társaival együtt maga alá temetett a bentlakás leomló fala – közölte a Maros megyei klinikai sürgősségi kórház szóvivője.