2024-ben megyeszerte drágul a hulladék elszállítása. Az új díjszabást már jóváhagyta a megye községeinek oroszlánrészét, valamint Sepsiszentgyörgyöt és Barótot tömörítő Öko Sepsi Egyesület, illetve Kézdivásárhely, Esztelnek és Csernáton esetében a szolgáltatást végző vállalat.
A díjszabásról decemberben született meg a döntés az Öko Sepsi Egyesületnél, eszerint minden ide tartozó településen januártól városon havonta személyenként a díj 20, vidéken pedig 12 lej. Mint ismert, az egyesülethez társult közigazgatási egységekben a sepsiszentgyörgyi székhelyű Tega Rt. végzi a hulladékbegyűjtést. Kézdivásárhely esetében a GospCom is ugyanilyen díjakat szabott meg, a vállalat még Esztelnekről és Csernátonból gyűjti be a hulladékot. Bodzavidéken nincs külön városi és vidéki díj, egységesen 16,59 lejt kell fizetni Bodzafordulón, valamint azokban a községekben, ahol az IBSV biztosítja a szolgáltatást. Kovászna városa esetében még nem teljesen tiszta, mennyi lesz a végső díj.
Ambrus József, a háromszéki hulladékgazdálkodást összefogó Kovászna Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Egyesület vezetője elmondta, az a furcsa helyzet állt elő, hogy hiába kell a lakosságnak többet fizetnie 2024-ben, a szolgáltatóknak nem marad több a zsebükben. A hulladékelszállítás díjának alakulása több összetevőtől függ. Egyik a minimálbér, mely már tavaly októbertől növekedett, további emelés pedig júliustól várható. Egy másik tényező az infláció, amely 2023-ban 8,73 százalékot tett ki. Továbbá az úgynevezett Körkörös Gazdasági Illeték, melyet a hulladéklerakóba elhelyezett, nem újrahasznosítható minden egyes tonna után kell befizetni. Ez 2024-ben az eddigi 80 lejről 160 lejre nő. Háromszéken évente mintegy 45 ezer tonna kerül a „gödörbe”, így az illeték megduplázása is komoly kiadás, mely a feldolgozótelepet működtető ECO Bihor Kft.-t terheli közvetlenül, de közvetetten a lakossági díjszabásban is megjelenik.
Máthé László, a Tega Rt. igazgatója szerint a hulladékszállítási díjat úgy számítják, hogy legyen minimális nyereségük utána. A nyereség jelentős részét a vállalat amúgy is visszaforgatja, így a tavalyiból például két új szemétszállító járművet, illetve több konténert szereztek be. Máthé László emlékeztetett, hogy az Öko Sepsi Egyesület tulajdonosai azok az önkormányzatok, amelyek közigazgatási területén a vállalat szolgáltat. Nem az a céljuk, hogy minél több profitot termeljenek, hanem hogy a szolgáltatást fenn tudják tartani, legyen, amiből bővíteni a gépparkot, újakkal helyettesíteni a kiöregedett járműveket. A 2024-ben alkalmazandó díjakat illetően úgy véli, ez nem kevés, de nem is sok, ha más térségek áraihoz hasonlítják. Barcaföldváron 2023-ban fejenként 20 lejt fizettek az emberek, ám idéntől ott is drágítani kell. A szintén Brassó megyei Kőhalom esetében 20 és 16 lej volt eddig, Csíkszeredában, ahol szintén nőnek a költségek, 2023-ban 18 és 14 lej között fizettek, míg Barcarozsnyón 19,37 lej volt a hulladékelszállítás díja.
Máthé László és Ambrus József kitért arra is, hogy a műanyag palackok, alumíniumdobozok, üvegek betétdíjas visszaváltási rendszerének elindítása új helyzetet teremt, azonban, hogy ennek milyen következményei lesznek a szolgáltatóra, az árképzésre, arról szerintük még túl korai nyilatkozni.