A megyei vidékfejlesztési hivataltól kapott információ szerint január 15-től pályázható a helyi öntözőrendszerek létesítésének támogatása. A vidékfejlesztési szakemberek véleménye szerint nagyon valószínű, hogy a pályázható pénz hamar elfogy, hiszen ez egy nagyon hasznos és régóta várt intézkedés.
A végleges pályázati tájékoztató és a pályázáshoz szükséges dokumentumok sora megtalálható az országos ügynökség honlapján (www.afir.ro). Az új vidékfejlesztési stratégia szerint 102,4 millió euró lesz pályázható. Lássuk röviden, melyek a pályázási feltételek és a pontszerzési lehetőségek.
Ezeknek a helyi rendszereknek az építését csak ott támogatják, ahol nincs nagy öntözőrendszer kiépítve. Magánszemélyként nem lehet pályázni, pályázhatnak jogi személyként bejegyzett fizikai személyek (PFA-k), egyéni és családi vállalkozások, mezőgazdasági cégek, kísérleti állomások, szövetkezetek és termelői csoportok.
A területnek és az épületnek (szivattyúház), amelyben a beruházás megvalósul, saját tulajdonban kell lennie, de elfogadott a közjegyző előtt kötött bérleti szerződés is, amely legalább tíz évre szól. A bérleti szerződésnek tartalmaznia kell a tulajdonos beleegyezését az építkezésbe és az öntözőrendszer kiépítésébe. Cégek esetében feltétel, hogy a gazdasági mérleg a pályázat letevése előtti évben pozitív legyen.
A beruházás csak ott lehetséges, ahol elégséges az altalajvíz mennyisége. A vízhasználatot minden esetben vízórákkal mérni kell. A pályázat letevésekor szükséges a környezetvédelmi dokumentum, majd a rendszert engedélyeztetni kell a talajfeljavító ügynökséggel.
A támogatásból megvalósítható kutak ásása, víztartályok megépítése, öntözőberendezés megvásárlása, szivattyúház építése vagy korszerűsítése.
A pályázat elbírálásánál legtöbb 35 pontot kaphat az a pályázó, akinek a létrehozandó öntözőberendezése legkevesebb 46 900 euró SO-értékű területet fed le (a kultúránkénti területeket át kell számolni SO euróra). A minimális SO érték 4000 euró, ezen felül 1 pont jár minden 1110 euró értékért, amely meghaladja a 4000 eurót.
Pont jár annak függvényében, hogy az öntözött terület hány százalékát fogja jelenteni a gazdaság összterületének. Ha a pályázat útján megvalósítandó öntözőrendszer a gazdaság egész területét lefedi, akkor legtöbb 20 pont szerezhető. Ha kisebb az öntözött terület részaránya a teljes területhez viszonyítva, akkor a szerezhető pont is arányosan esik.
Pontot lehet szerezni az öntözési potenciál alapján. A pályázat leírásánál létezik egy melléklet, melyet a Román Vízügyi Hatóság adott ki, és tartalmazza minden község öntözési potenciálját az altalajvíz mennyisége, tartaléka alapján, így vannak magas, közepes vagy gyenge öntözési potenciálú községek, a magas 30 pont, a közepes 20 pont megszerzését teszi lehetővé.
Továbbá 15 pont szerezhető, ha a pályázó precíziós mezőgazdaságot valósít meg az elnyert pályázati pénzből. Például csepegtetős öntözőberendezést, nedvességérzékelőket vásárol, automatizálja az öntözőrendszert.
Összességében legtöbb 100 pont szerezhető, a pályázat letevéséhez szükséges minimális pontszám 25. A támogatás intenzitása 65 százalékos, vagyis 35 százalék önrész szükséges, az elnyerhető támogatás felső határa 500 000 euró pályázatonként.
A pályázat letevéséhez szükséges minimális pontszám január 15. és február 14. között 90 pont, február 15. és március 14. között 70 pont, március 15. és április 14. között 50 pont. A pályázatokat május 14-ig lehet benyújtani, az április 15. és május 14. közötti időszakban a minimális pontszám 30.