Kiáll a gazdák mellett az RMDSZ

2024. január 18., csütörtök, Belföld

Jogosnak és „kis jóindulattal” teljesíthetőnek tartja a gazdatársadalom követeléseinek nagy részét az RMDSZ. A szervezet mezőgazdasági szakemberei szerint a kormány hozta lehetetlen helyzetbe a gazdákat.

  • Fotó: Facebook / Info Trafic 24
    Fotó: Facebook / Info Trafic 24

A gazdák tevékenységét jelentősen befolyásolta az orosz–ukrán háború okozta gabonadömping, amely felborította az agrárpiacot uniós szinten és eltorzította annak működését, az EU és a tagállamok költségvetéséből pedig hiányzik az a pénzösszeg, amelyet az EU Ukrajna támogatására fordított – jelentette ki Könczei Csaba háromszéki parlamenti képviselő és mezőgazdasági szakember, aki szerint mindez a gazdák támogatási rendszerének megszorításához vezetett. A román kormánynak azonban elsődleges feladata megvédeni a saját gazdáit, és olyan közpolitikát alkalmazni, amely nem ront tovább a gazdatársadalom mindennapjain, hanem megoldást kínál, támogatja őket ezekben a válságos időkben, legyenek azok családi gazdaságok vagy éppen több ezer hektár földterületet megművelő gazdák – vélekedett. Hozzátette: az RMDSZ kiáll a gazdák mellett és minden segítséget megad nekik, amelyet demokratikus eszközökkel el tud érni a parlamentben ellenzékből.

A tavalyi évben a gazdák nem kapták meg a területalapú támogatásokat, ami tovább mélyítette azt a szakadékot, amelyet már amúgy is az orosz–ukrán háború okozta válság maga után vont – erősítette meg Magyar Loránd Szatmár megyei képviselő, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának alelnöke. A mostani tüntetéseket láncreakciónak, az elégedetlenségek sorát jogosnak tartja, és úgy véli, a kormány egy kis jóindulattal megoldást tudna nyújtani. Elmondása szerint elsősorban az RMDSZ szorgalmazza a területalapú támogatások időbeni folyósítását, mert megengedhetetlennek tartja, hogy a jelenlegi geopolitikai kontextusban a romániai gazdákat többszörösen hátrányos helyzetbe hozza a kormány azáltal, hogy 2023-ra nem fizette ki a területalapú támogatásokat. Emellett olyan országos mezőgazdasági programra van szükség, amely hektáronként minden romániai gazdának plusz 100 eurós támogatást biztosít az elkövetkezőkben, továbbá aktualizálni kell a gázolaj árának növelését a jövedelemkiesés pótlása érdekében. Javaslatait azzal indokolta, hogy a romániai gazdáknak idén háromszor annyi pénzért kellett megvenniük a műtrágyát, mint 2022-ben, míg a terményüket az ukrán gabona miatt nagyon alacsony áron, gyakorlatilag értéken alul adták el az előző évekhez képest. „A gazdatársadalom jelenleg túlél, de Romániának kötelessége ezt a szektort támogatni, nem tekintheti mostohagyermeknek” – jelentette ki.

 

A tüntetések nyolcadik napja

Két órára teljesen elzárták a román–magyar határ Csanálos–Vállaj határátkelőjét tegnap az immár napok óta tiltakozó gazdák, és több helyszínen is folytatódtak a forgalomlassító felvonulások. A román–ukrán határon levő szeretvásári határátkelő előtt húsz kilométeres kamionsor alakult ki tegnap reggelre, a négysávos útból hármat a tiltakozók foglaltak el. Az egyetlen szabad sávon felváltva haladt a kimenő és a bejövő forgalom.

A csanálosi átkelőt eltorlaszoló, zömmel nagykárolyi gazdák azt követően szabadították fel az utat, hogy Radu Roca Szatmár megyei prefektus megígérte: továbbítja követeléseiket a mezőgazdasági minisztériumnak.

A gazdák és a fuvarozók annak ellenére folytatták tiltakozó akcióikat, hogy hétfőn és kedden egyes szervezetek már kiegyeztek a mezőgazdasági, illetve szállítási minisztériummal. Kedden Florin Barbu mezőgazdasági miniszter azt mondta, hogy a Bukarest melletti Afumați-nál tüntetők nem gazdák, hanem uszitók és tiltakozók, kéreseik pedig aberrációk; hazatérésre szólította fel őket, de nem járt sikerrel.

A múlt szerdától tiltakozó gazdák egyebek között a kamionok kötelező biztosítási díjainak csökkentését követelik, a hektáronkénti állami támogatás megemelését, az aszály okozta veszteségek állami kompenzálását és a gázolaj jövedéki adójának eltörlését. Emellett egyenlő versenyfeltételeket kérnek a szállításban, és szükségesnek látják egy minimális referenciatarifa bevezetését Spanyolország és Magyarország mintájára. A kedd este közzétett 76 pontos követeléslistán a parlament létszámának csökkentését is követelik a korábbi referendumnak megfelelően.

 

Versenyvizsgákat írnak ki

A mezőgazdasági minisztérium alárendeltségébe tartozó ügynökségek összes álláshelyére versenyvizsgát írnak ki a következő hetekben – jelentette be tegnap Florin Barbu mezőgazdasági miniszter, aki így akarja politikamentessé tenni ezeket az intézményeket. Szerinte a versenyvizsgák lehetőséget adnak arra, hogy ezeknek a jelentős források fölött rendelkező ügynökségeknek az élére valóban kompetens személyek kerüljenek. A miniszter cáfolta, hogy lemondásra szólította volna fel az APIA vezérigazgatóját, de közölte: ellenőrzések indulnak a tárcához tartozó összes intézményben, és azonnal leváltja a vezetőiket, ha mulasztottak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2024-01-18: Szabadidő - :

A nap fotója

2024-01-18: Belföld - :

Hírsaláta

MENETRENDSZERŰ KISIKLÁS. Ismét kisiklott egy tehervonat kedd hajnalban, és eltorlaszolta a Bukarestet Temesvárral összekötő 100-as jelzésű fővonalat, ezért az állami vasúttársaság (CFR) több személyszállító járatát törölték, más szerelvények pedig kerülő úton, többórás késést felhalmozva közlekedtek.