Háromszék Kultúrájáért DíjJánó Mihály laudációja

2024. január 23., kedd, Közélet

Jánó Mihályt elsősorban művészettörténész kutatóként ismerhettük meg, fő kutatási területe Erdély és Székelyföld középkori és újabb kori meg kortárs művészete. (…) Leginkább a Szent László-legenda középkori ábrázolásainak kutatójaként ismerjük. (…) Hallgatván az előadásait jöttem rá, hogy e téma még mennyi ismeretlen ikonográfiai újdonságot tartalmazhat, és hogy az elmélyült kutatás mennyire izgalmas eredményeket hozhat felszínre.

  • Jánó Mihály bemutatja a kilyéni unitárius templom falképeit. Fotó: Szekeres Attila
    Jánó Mihály bemutatja a kilyéni unitárius templom falképeit. Fotó: Szekeres Attila

A kun vitéz szívfelajánlása vagy az áldó püspök szerepének felismerése a legenda kezdőjelenetében olyan fontos eredmények, melyeket csak szívós munkával, a téma elmélyült ismeretével lehet elérni. Ahogy mondani szokták történészberkekben, nincs lerágott csont, minden téma tanulmányozását lehet tovább mélyíteni s felszínre hozni igen meglepő új eredményeket. (…) Ma már nehéz lenne a Szent László-legenda ábrázolásaival úgy foglalkozni, hogy annak alapvető irodalmában ne lenne benne Jánó Mihály több írása (…).

Jánó Mihály 1945-ben született a németországi Eichstättben, Kézdivásárhelyen nőtt fel, és a történelmi levegőjű felső-háromszéki kisváros, illetve a kultúra iránt nyitott családi légkör szinte predesztinálta a történészi-művészettörténészi pályára. 1973-ban kezdte el muzeológusi pályáját a frissen megalapított kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeumban, ahol 1983-ig dolgozott, leginkább a művészeti kiállításokra koncentrálva, és eközben szerzett diplomát a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Történelem–filozófia Karán. 

A Céhtörténeti Múzeumból a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumhoz tartozó Képtár vezetőjévé lépett elő, amely minőségében 1990-ig dolgozott. Kiállításkurátori munkája mellett ebben az időszakban kezdett el publikálni művészettörténeti, műkritikai, művelődéstörténeti cikkeket a kilátástalannak tűnő korszak periodikáiban, a Megyei Tükörben, az Utunkban, a Korunkban és máshol. Ezen írások közül talán a legfontosabbak a Baász Imre Kalevala-illusztrációiról írt tanulmánya A Hétben és a Bocz Borbála életművéről írt jegyzete a Budapesten megjelenő Művészetben 1988-ból és 1989-ből.

1990-től 2001-ig a Kovászna Megyei Művelődési Felügyelőségen dolgozott főtanácsosként, s hivatalában leginkább műemlékvédelmi és gyűjteményszervezési problémákkal foglalkozott, de nem szűnt meg munkakapcsolata a Székely Nemzeti Múzeummal sem. Műemlékes munkásságának nagy része erre az időszakra tehető. Alaposan bejárta a megye és a környék műemlék épületeit, s ahol a lehetőség engedte, helyreállítási munkálatokat kezdeményezett: Gelence, Szacsva, Kézdialbis, Árapatak, Sepsikőröspatak, a Kézdiszentlélek melletti perkői Szent István-kápolna, Kiskászon templomain feltárási, helyreállítási munkálatok kezdődtek ekkor. És az ilyenkor szinte elvárt művészettörténeti eredmények is kezdtek feltűnni: előkerültek a kászonimpéri kápolna 15. századi falképei, a sepsibesenyői templom elveszettnek hitt falképeinek értékes töredékei, a szacsvai falképtöredékek, a sepsikilyéni ismeretlen részletek vagy a perkői kápolna nagyszabású, magyar szent királyokat ábrázoló barokk kompozíciója. Háromszék középkori falképanyaga már korábban is foglalkoztatta Jánó Mihályt, hiszen 1990-ben pontosan a Szent László-ciklusokról írt tanulmányt a budapesti Pavilon építészettörténeti szaklap Hitvédelem és határőrség tematikus számában. Így egyre több publikáció látott napvilágot az 1990-es és 2000-es években a székelyföldi középkori falképfestészet és ezen belül a Szent László-ábrázolások témájában. Ezek között a legismertebbek a Horror Vacui-füzetek, majd -könyvek, melyek egy-egy jelentősebb falképdíszt is hordozó erdélyi templom átfogó kutatására vállalkoztak: Gelence, Tancs a legismertebb füzetek ezek között, s tudjuk, hogy Gelencéről még számos más publikációja jelent meg egyénileg vagy kollégákkal. De publikált a maksai, székelydályai, sepsikőröspataki, csíkmenasági falképekről, és bekapcsolódva az ébredező erdélyi műemlékes szakmai életbe, megpróbálta ezeket az eredményeket a tágabb közönség elé is tárni újságcikk, kisfilm stb. formájában is.

Közben muzeológusi hivatását sem feledte el, ennek több esemény vagy helyszín a tanúja. Neki köszönhetően nyílt meg 1996-ban Kiskászonban a búcsújárók emlékháza, 1998-ban pedig a Barabás Miklós életművének szentelt nagyszabású kiállítás a Székely Nemzeti Múzeumban, melyhez katalógust, 2001-ben tanulmánykötetet is szerkesztett, s később ennek kapcsán konferencia is létrejött, melynek anyaga az Eszmény és hasonlatosság című újabb tanulmánykötetben látott napvilágot 2010-ben. Nem szabad elfelednünk két fájdalmasan korán távozott sepsiszentgyörgyi képzőművész, Baász Imre és Plugor Sándor hagyatékának a feldolgozását sem, mely ugyancsak erre az időszakra datálódik, utóbbi munkásságáról tanulmánykötetet is szerkesztett. 

2001-től 2009-es nyugdíjazásáig újra a Képtár keretén belül tevékenykedett, s műemlékes, muzeológusi, művészettörténeti pályáját töretlenül folytatta. 2001-ben a Kálnoky családról szervezett történeti kiállítást, 2005-ben Gyárfás Jenőről, 2006-ban Huszka Józsefről, majd 2008-ban a Negyvennyolcas arcok c. kiállítás szervezésében vett részt. 2010-ben elnyerte a PhD fokozatot az budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen Huszka József székelyföldi falképkutatásai c. dolgozatával. E kutatás hozadéka volt a 2008-ban Sepsiszentgyörgyön megjelent katalógus Huszka József székelyföldi falképmásolatai címmel.

Ebben az időszakban és nyugdíjazása után már a lokális kutatások mellett (pl. Székelyderzs temploma és falképei) egyre több nagyobb lélegzetű, monografikus feldolgozásra és ikonográfiai meg levéltári búvárlatra is jutott ideje. Ezek között kiemelkedő a 2008-ban megjelent Színek és legendák c. kötet, mely a székelyföldi falképek kutatástörténetének izgalmas, olykor keserédes epizódjaiból állít össze nagyívű monográfiát. Bebarangolja nem csak Erdély, hanem a mai Magyarország és a Felvidék festett templomait, a művészettörténeti és műemlékes szakmában megkerülhetetlen nevet szerez magának munkásságával. Erre az időszakra kelteződnek nagyobb lélegzetű tanulmányai a 2018-as Szent László király – Erdély védőszentje című kötetben, illetve a kun szív-felajánlása, Szent László Mária általi megkoronázása, az áldó püspök alakját magyarázó ikonográfiai, vagy a székelyderzsi falkép festőjének kilétét firtató tanulmányai, melyek közül néhányat szerencsém volt konferenciába szervezni az EME kereteiben vagy kötetbe szerkeszteni a Certamen konferenciakötet hasábjain. Kire nyilaz a kun? – teszi fel az izgalmas kérdést egy 2007-ben Sepsiszentgyörgyön megrendezett tudományos tanácskozás konferenciakötetében megjelent tanulmánya címében.

Közben nem feledkezett meg a 19. századi és a kortárs művészet tanulmányozásáról sem, 2007-ben Gyárfás Jenőről tanulmányt, Barabás Miklósról, Sárosi Csabáról, Damokos Csabáról, a művelődéstörténész Kelemen Lajosról, Gábor Áron arcképeiről írt publikációkat. Bővültek a helyszíni falképkutatásokat bemutató írásai is, pl. Oklándról, Menaságról, Szacsváról, Marosfelfaluról, a kolozsvári Szent Mihály-templom késő gótikus falképéről, a szentléleki várról, Kilyénről, Gidófalváról stb., vagy átfogó témákról, mint a székelyföldi donátorábrázolások vagy a középkori graffitik, az ún. Hic fuitok. 

Legújabb nagylélegzetű tanulmányai a Lovagkirály I. (2019) és II. (2021) köteteiben olvashatók. E kötetek teljes körű áttekintést szeretnének biztosítani a Kárpát-medence középkori Szent László-ábrázolásairól és feltárásuk történetéről különböző szerzők által írt kis, szócikkszerű bemutatásokban, s a bevezető főtanulmányokat mások mellett Jánó Mihály jegyzi, mutatva, hogy már a téma legjobb ismerőjeként tekintenek rá a kötetek szerkesztői. A kutatás dinamikáját jól jelzi, hogy 2024-ben új kötetet kell kiadni Lovagkirály III. címmel, ahol a legújabb helyszíni és ikonográfiai, történeti eredmények kapnak helyet, s Jánó Mihály írása e kötetben is főhelyen jelenik majd meg.

Természetesen egy ennyire gazdag életpályát a nehézségek mellett elismerések is kísértek. 1993-ban és 1998-ban az EMKE Szolnay Sándor-díja elsősorban Jánó Mihály muzeológusi, kurátori munkásságának szólt. 2009-ben megkapta a Szervátiusz Jenő Alapítvány Szervátiusz Jenő-díját. A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti tagozatának köztestületi tagja lett. 2018-ban neki ítélték a Hargita, Maros és Kovászna megye önkormányzatai által alapított Orbán Balázs-díjat művészettörténészi, tudományszervezői, tudományterjesztői, muzeológusi, műemlékes és megannyi más érdeméért. 2022-ben életművéért a Magyar Arany Érdemkeresztet vehette át. (…)

Nem maradt más hátra, hogy Jánó Mihálynak immár ezen 2024-es díjának átvételekor is kívánjak jó egészséget, munkabírást, új eredményeket, és nagyon remélem, hogy gyümölcsöző baráti és munkakapcsolatunk is megmarad! Állítom, hogy nem ment rossz helyre a díj.

Weisz Attila

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2024-01-23: Világfigyelő - :

Elhunyt Grétsy László

Életének 92. évében vasárnap Budapesten elhunyt Grétsy László Prima Primissima díjas nyelvész, az anyanyelvápolás ismert személyisége – tudatta az Anyanyelvápolók Szövetsége.
2024-01-23: Közélet - :

Díjmentes utazás az anyaországban

Ingyen utazhatnak Magyarországon márciustól a magyar igazolvánnyal, illetve a magyar hozzátartozói igazolvánnyal rendelkezők – adta hírül az RMDSZ háromszéki szervezete. A díjmentes vonatozásról szóló tájékoztatás a magyar állami vasúti társaság, a MÁV honlapján is megjelent.