Négy hónap felfüggesztés után újraindítják a Zöld ház programot. A környezetvédelmi miniszter tájékoztatása szerint erre idén kétmilliárd lejt költenek, emellett pedig újabb roncsprogramokat is indít a szaktárca.
Kedden 10 órakor üzemképessé válik a fotovoltaikus rendszerek telepítését támogató Zöld ház program, s azoknak a pályázóknak, akik a program felfüggesztéséig nem választottak szerelőcéget, 90 nap áll rendelkezésükre, hogy ezt megtegyék a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) által biztosított alkalmazáson keresztül – közölte január 23-án az AFM. A környezetvédelmi minisztérium adatai szerint a Zöld ház program felfüggesztésekor körülbelül 25 ezer pályázó volt még, akinek nem sikerült engedélyezett telepítőt választania.
Az AFM figyelmeztetett arra, hogy a kiválasztott telepítőknek kötelességük ellenőrizni a pályázók által feltöltött dokumentumokat és jóváhagyniuk a programra jogosult pályázatokat. Amennyiben a pályázat elakadt az ellenőrzési szakaszban a telepítő hibájából, 2024. január 23-ától legtöbb öt napon belül a telepítőnek orvosolnia kell a helyzetet.
A Zöld ház programot tavaly szeptember 26-án a nagyváradi ítélőtábla döntése nyomán függesztették fel, miután egy napelemeket forgalmazó nagyváradi vállalkozás beperelte az AFM-t, mert kizárták a program lebonyolításából. A környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére a peres felek novemberben tárgyalóasztalhoz ültek, és a Dhelectric System Kft. beleegyezett a keresete visszavonásába, ha az AFM újabb pályázatot hirdet a szerelőcégeknek a program lebonyolításában való részvételre. Amikor az AFM eleget tett ennek a kérésnek, a Dhelectric System a legfelsőbb bíróságnak és a nagyváradi ítélőtáblának is jelezte, hogy visszavonja a keresetét.
A Zöld ház program idei költségvetése 2 milliárd lej lesz, és csak akkor zárul majd le, amikor az utolsó romániai házra is napelemek kerülnek – jelentette ki január 17-i sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter. Mircea Fechet szerint a keret kimerülése után idén egy újabb pályázati kiírás is lehet, ha erre igény mutatkozik.
Kiszolgált kályhák, járművek
A miniszter elmondta, hogy idén a Roncsautó Plusz programra is rekordösszeget szán a kormány, egymilliárd lejt a tavalyi 780 millió lej után. Közlése szerint 2024-ben is számítani lehet arra, hogy a klasszikus Roncsautóprogram költségvetéséből pénzeket csoportosítanak át a környezetkímélő gépkocsik vásárlását támogató programba.
A tárcavezető bejelentése szerint kísérleti jelleggel, 500 millió lejes költségvetéssel idén beindítják a Kályhák roncsprogramját, amivel mintegy 50 ezer kályha beszerzését támogatják. A kísérleti program 28 megye hegyvidéki településeire terjed ki, a pályázók legtöbb 10 ezer lejes támogatást igényelhetnek egy korszerű kályha megvásárlásához.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a támogatás legkevesebb 80 százalékos hatásfokú kályha megvásárlására igényelhető, melynek részecskekibocsátása nem haladja meg 40 grammot, az illékony szerves vegyületek kibocsátása a 120 grammot, a szén-monoxid-kibocsátása az 1500 milligrammot, a nitrogénoxid-kibocsátása pedig a 300 milligrammot köbméterenként. Mindezek mellett a kályha névleges teljesítményének 8 és 35 kilowatt közöttinek kell lennie – részletezte Fechet. Elmondta azt is, hogy a program lebonyolításába bevonják a polgármesteri hivatalokat, amelyek finanszírozási szerződést kötnek a Környezetvédelmi Alap Igazgatóságával.
Ennek megfelelően a támogatást a polgármesteri hivatalok fizetik majd ki a sikeres pályázóknak, akik egy online platformon keresztül igényelhetik az összeget. A pályázóknak román állampolgároknak kell lenniük, nem lehetnek adóhátralékaik, és csak az állandó lakhelyükként szolgáló, saját tulajdonú ingatlan fűtéséhez szükséges kályha megvásárlásához kérhetnek támogatást – magyarázta Fechet, emlékeztetve arra, hogy a mintegy 7,5 millió romániai háztartásból 3,5 millió fafűtésű. (Agerpres–i.)