Közös légicsapást mértek a húszik állásaira

2024. január 25., csütörtök, Világfigyelő

Újabb közös akciót hajtott végre a brit és az amerikai légierő a jemeni húszi lázadók katonai létesítményei ellen. A légicsapásoknak nyolc célpontjuk volt.

  • A brit kormányfő. Fotó: Facebook / Rishi Sunak
    A brit kormányfő. Fotó: Facebook / Rishi Sunak

Grant Shapps brit védelmi miniszter kedden önvédelmi akciónak nevezte a fellépést. Szerinte ugyanis a húszi lázadók által a vörös-tengeri hajózás ellen elkövetett sorozatos támadások továbbra is veszélyeztetik a hajózó személyzetek tagjainak életét, és a hajóforgalomban okozott fennakadás tűrhetetlen költségekkel terheli az egész világgazdaságot. A közös fellépés újabb csapást mért a húszik egyébként is korlátozott fegyverkészleteire és a világkereskedelmet fenyegető támadó képességeikre – fogalmazott.

A légitámadásban a brit királyi légierő (RAF) négy Typhoon FGR4 harci repülőgépe és két Voyager légi üzemanyag-utántöltő repülőgépe vett részt. A brit gépek Paveway IV típusú precíziós irányított bombákkal támadtak két húszi katonai létesítményt a jemeni főváros, Szanaa repülőtere közelében.

A Pentagon közlése szerint az amerikai harci gépek az Eisenhower repülőgép-hordozóról szálltak fel.

A brit védelmi minisztérium hangsúlyozta, hogy a légicsapások tervezését nagyon szigorú elemzés egészítette ki a civil lakosságot érintő kockázatok minimalizálása végett, és e kockázatokat még tovább csökkentette, hogy a műveletet éjszaka hajtották végre.

A brit, az amerikai, a holland, az ausztrál, a kanadai és a bahreini kormány közös közleménye szerint az akciónak összesen nyolc célpontja volt; ezek között mindenekelőtt a húszik rakétatámadási és légi felderítő képességeihez kötődő föld alatti tárolók és egyéb katonai létesítmények szerepeltek. A húszik november óta harmincnál több támadást hajtottak végre a nemzetközi hajózás ellen a jemeni partok előtt.

Rishi Sunak brit kormányfő és Joe Biden amerikai elnök telefonon tárgyalt egymással, és megállapodtak abban, hogy a két ország a nemzetközi partnerekkel együttműködve folytatja erőfeszítéseit a húszik által a vörös-tengeri hajózás ellen elkövetett támadások megakadályozása, a támadók elrettentése érdekében.

Az Irán által támogatott jemeni húszi lázadók számos drón- és rakétatámadást intéztek a Vörös-tengeren közlekedő – szerintük Izrael felé tartó vagy Izraelt védő – kereskedelmi és hadihajók ellen azóta, hogy Izrael hadműveleteket kezdett a Gázai övezetet uraló Hamasz iszlamista terrorszervezet katonai és politikai gépezetének felszámolására.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-01-25: Világfigyelő - :

Az ukrán hadsereget vádolják (Lezuhant egy orosz katonai repülőgép)

Lezuhant egy orosz Il-76-os katonai szállító repülőgép, a fedélzetén 65 ukrán hadifogollyal, valamint hatfőnyi személyzettel és 3 fogolykísérővel az oroszországi Belgorod régióban, az ukrán határtól mintegy 80 kilométerre. Az orosz védelmi minisztérium közölte, az ukrán hadsereg lőtte le a repülőgépet.
2024-01-25: Világfigyelő - :

Svédország a NATO felé

Csehország üdvözli, hogy a török parlament jóváhagyta Svédország belépését a NATO-ba – közölte Jan Lipavsky cseh külügyminiszter tegnap. Emellett kifejezte reményét, hogy a svéd csatlakozást rövidesen Magyarország is jóváhagyja. A NATO egységének demonstrálása ezekben a nehéz időkben alapvető fontosságú – tette hozzá.