Majdnem két hete, hogy nagy erőkkel, látványosan szállt ki az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) és a csendőrség mások mellett a háromszéki prefektúra székhelyére, ahol két ügyben reggeltől késő estig tartó házkutatást végeztek. A történtekről a vádhatóság azóta sem szolgált semmilyen tájékoztatással, csak a prefektúra tett közzé hivatalos információkat a házkutatás másnapján. A hatósági fellépést mind a háromszéki RMDSZ, mind Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere elítélte, erőfitogtatásnak, személy ellen célzott megfélemlítésnek minősítette. Az ügyészség egyébként úgynevezett „in rem” eljárás keretében járt el, azaz egyelőre csak azt vizsgálják, egyáltalán feltevődik-e a bűncselekmény lehetősége.
Amint arról beszámoltunk, a kormányhivatal január 17-én közleményt bocsátott ki, melyben nagyjából megerősítették azokat az értesüléseket, melyeket a sajtó egy nappal korábban nem hivatalos forrásokból tudott csak beszerezni. Ezek között szerepelt, hogy a korrupcióellenes ügyészség brassói részlege kutakodott a prefektúrán, de Ráduly István, az intézmény vezetőjének a lakásán is jártak. Azt is megerősítették, hogy két ügyben, az elmúlt években a hivatal épületén a belügyminisztériumi forrásokból megvalósított beruházások (villamos hálózat cseréje, a tető javítása, valamint a homlokzat rendbetétele), illetve egy földterület visszaszolgáltatása kapcsán végezték a vizsgálatot, minden okiratot összeszedtek, amelyekből kiderülhet, történt-e bűncselekmény. Azt is közölték, hogy mindenben a hatóságok rendelkezésére álltak, és meggyőződésük, hogy a beruházások kapcsán minden a törvényes előírásoknak megfelelően történt, ám a hatóságoknak joga van ellenőrizni a közpénzek elköltésének folyamatát.
Ráduly István prefektus nem kívánta kommentálni a hatósági fellépés nagyságát. Az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezete viszont pár napra rá állásfoglalást tett közzé a Facebook közösségi portálon, melyben rendőrállamra jellemző, megfélemlítő akciónak, erőfitogtatásnak minősítik, ahogy a DNA fellépett a házkutatás kapcsán. Megjegyzik, a hatóságoknak nyilván az a dolguk, hogy ellenőrizzék, nyomon kövessék a közpénzek felhasználását, de túlkapás az, ahogyan eljártak. „A felháborító az, hogy egy 2021-ben iktatott ügyben három évvel később rohamosztaggal érkeztek Sepsiszentgyörgyre, Háromszékre dokumentumokat gyűjteni, hogy egyáltalán eldöntsék, történt-e bűncselekmény. Kedden hajnalban (január 16-án, szerk. megj.) csaknem rátörték az ajtót az intézmény vezetőjére, mint egy közbűntényesre, és ezzel párhuzamosan több helyszínen, magánszemélyek otthonában és cégek székhelyén is zajlott látványos házkutatás” – fogalmaztak.
A háromszéki RMDSZ állásfoglalásában rögzítik: meggyőződésük, hogy Ráduly István prefektusként – ahogy korábban Uzon község polgármestereként is – a jogszabályokat szigorúan betartva dolgozik.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a napokban megismételte e meglátást, mely szerint erőfitogtatás és megfélemlítés volt az akció célja. Az elöljáró szerint erre utal az, hogy a vádhatóság nem közöl semmit, utólag sem, és még a fővárosi újságíróknak sem sikerült megtudniuk, mi történik Háromszéken. Antal Árpád azt is felidézte, amikor 2016-ban a sepsiszentgyörgyi városházán és az ő otthonában tartott házkutatást a DNA, sokkal civilizáltabban jártak el, pedig jóval sötétebb korszak volt a korrupcióellenes ügyészség fellépését illetően. Akkor a vádhatóság már reggel közölte, hogy a polgármester ellen zajlik az eljárás, egymillió euró a feltételezett kár, azaz az emberek tudták mi történik. Ezzel szemben a prefektúra esetében arról sem volt szó, hogy történt-e károkozás, mekkora annak a mértéke, ki ellen vizsgálódnak – mindez így ebben a formában elfogadhatatlan.
Az estig zajló akció lezártát követően a DNA a mai napig nem tett közzé semmit, nem tudni, hogy időközben eldőlt-e, egyáltalán bűncselekmény gyanúja állt-e fenn, feljelentés alapján vagy pedig hivatalból kutakodtak, illetve egyelőre személyekkel szembeni vizsgálatról sem tudni. A hatóság viszonyulása már csak azért is érdekes, mivel más esetekben legalább a házkutatás tényét megerősítik, a tárgyát is közlik, illetve nem ritkán frissítéssel szolgálnak egyes kevésbé jelentősnek számító akciók kapcsán is.