A kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeumot tavaly közel 13 ezren látogatták meg. A csoportok voltak túlsúlyban, 220 diákcsoportot fogadtak, ami több mint ötezer főt jelent. Vendégeik zöme belföldi, és elég jelentős a román nemzetiségűek aránya. A magyarországi látogatók száma az utóbbi esztendőkben folyamatosan csökkent – tudtuk meg Dimény Attila intézményvezetőtől, aki azt is elmondta, hogy 2023-ban a tervezett nyolc időszakos kiállítást mind megszervezték.
A tavaly megnyílt Kőrösi Sándor-tárlat még január 28-ig látogatható. Az idei kilenc időszakos kiállítás közül három már hagyományosnak számít: márciusban az ünnepi tárlat, májusban a kantai iskola évzáró gyermekrajz-kiállítása, július első felében pedig az Incitato alkotótáboré.
Február 4-én 12 órakor nyílik meg az idei esztendő első tárlata, a marosvásárhelyi Nagy Botond fotóművész India, az emberiség bölcsője című fotókiállítása, melyet Nagy Lajos fotóművész közreműködésével szerveznek meg. Március 10-én nyitják meg a 35. hagyományos ünnepi tárlatot, melynek címe Egy nemzet metamorfózisa, témája pedig forradalom és innováció lesz. A visszajelzések szerint mintegy harminc háromszéki és Brassó megyei képzőművész készül a kiállításra.
Áprilisban a Napsugár és a Szivárvány gyermeklap szerkesztősége mutatja be a Koloratúra című, több mint száz munkát felvonultató kiállítását. Tavaly a Bod Péter Tanítóképzőben már állítottak ki ezekből a munkákból ízelítőként. A Nagy Mózes Főgimnázium rajztagozatos tanulóinak hagyományos évzáró kiállítását május 17-én délután nyitják meg, június második felétől Balázs István sepsiszentgyörgyi grafikusművész egyéni tárlatának ad helyet a múzeum időszakos kiállítási terme, mely az Incitatóig lesz látogatható. A június végén sorra kerülő városnapok keretében szervezik meg az analóg fotózást bemutató pop-up kiállítást. Az Incitato tábort záró munkák bemutatójára július 14-én délben kerül sor, augusztus második felében pedig megnyílik Sárosi Csaba grafikusművész egyéni kiállítása.
Dimény Attila szerint nyárig mindenképpen megszervezik a felsorolt kiállításokat, de attól arrafelé már kérdéses a továbbiak sorsa, mivel megkezdődhet a múzeum átköltöztetése a felújított egykori Székely Katonaneveldébe. Amennyiben ez nem kezdődik el, októberben a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet szervezésében kerülne sor egy újabb rendezvényre.
Dimény Erika múzeumpedagógus a kilencvenes esztendők végétől vezet évről évre népszerűbb, elsősorban a tárlatokhoz kapcsolódó, korcsoportok szerinti múzeumpedagógiai foglalkozásokat. Dimény Attila tájékoztatása szerint tavaly tizennégy ilyen programjuk volt, ami hetvenkilenc foglalkozást jelentett közel kétezer résztvevővel, óvodástól felnőtt korcsoportig. Az állandó múzeumpedagógiai foglalkozások száma tizenegy. Három olyan programjuk van, mely időjárásfüggő, ilyen például a temetőséta. A múzeumpedagógiai foglalkozásokkal kapcsolatosan időpontot lehet egyeztetni 9–16 óra között Dimény Erika múzeumpedagógussal (0751 248 277) vagy a múzeum 0267 361 748-as vezetékes telefonszámán.