Hát nem éppen kifogástalan

2024. február 6., kedd, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

A teljes katonai vezetés tisztségben van, a hírszerző szolgálat kifogástalanul működik, senkinek sem kell aggódnia – állítja Klaus Iohannis államfő, saját felértékeléseire hivatkozva. Csakhogy ezzel megerősítette, hogy valami nincs rendben a SRI irányításával.

A hírszerzés civil vezetés és parlamenti felügyelet alá helyezése az 1989 utáni Románia egyik nagy vívmánya volt, s bár ez is sántított, mint az egész eredeti demokráciánk, a formaságokat mindeddig betartották. Nem volt nagyon nehéz, hiszen a kémfőnökök mindig az államfő emberei voltak, a szolgálatoknak pedig csak egy tessék-lássék éves jelentést kellett bemutatniuk a törvényhozásban, amibe azt írhattak, amit akartak; az is előfordult, hogy éveket késtek velük, és ennek sem lett semmi következménye. Egy-két ellenzéki honatya, független elemző vagy civil aktivista bírálta ugyan a tevékenységüket, ám a kormány csak dicsérte az éber fiúkat, és mindig bőkezűen emelte a költségvetésüket, még akkor is, amikor nem érdemelték meg. A szélsőségesek előretörését és az ezzel járó veszélyt ugyanis nem jelezték és nem védték ki, ami, ha tudták, ha nem tudták, mindenképpen nagy baj. Ugyanez a hazafias szervezet nyilvánította nemzetbiztonsági kockázatnak a jogaiért békésen, demokratikus eszközökkel küzdő magyarságot, mintha egy előre engedélyezett auto­nómiatüntetés vagy szabályosan beterjesztett törvényjavaslat (amit mindig rekordgyorsasággal dob vissza a parlament) ártalmasabb lenne a pimasz provokációknál, erőszakos, törvénysértő temetőrombolásnál és olykor tettlegességig fajuló uszításnál. E kettős mérce mellett sok más (gazdasági, politikai, igazságszolgáltatási, vallási) téren is érezhető befolyásuk, háttérmunkájuk mindenestül ártalmas Románia számára, ezt fékezni kellene.

Hogy mennyire átláthatatlan a SRI működése, azt egy 2022-ben megjelent törvénycsomag is mutatja. Ebben olyan módosításokat javasoltak a valószínűleg tényleg javításra szoruló Iliescu-korabeli jogszabályokon, amelyek a kommunizmus idején használt, emberi jogokat sértő eszközöket adták volna – ismét vagy vissza – az állítólag korszerűsödött, szekus örökséget levetkezett titkosszolgálatok kezébe. A legfurcsább az volt, hogy e tervezeteknek nem volt gazdájuk: a hírszerzésnek nincs törvénykezdeményezői joga, mások pedig nem vállalták fel. Iohannis akkor úgy nyilatkozott, hogy „valaki, és tudjuk ki” kiszivárogtatta az első változatot, és ez „nagy hiba” volt, ezzel a talányos mondattal azonban le is zárta a témát, ma sem tudunk többet róla. Sokak szerint nem is kell, mert a titkosszolgálat a nevében hordja meghatározását, ám a civil ellenőrzés pontosan azért fontos, hogy ne lehessen a polgári lakosság ellen fordítani, politikai rendőrségként és elnyomó gépezetként felhasználni egy állami intézményt. 

A katonásdiért rajongó Iohannis azonban nagyon ráér a következő (hét hónapja, Eduard Hellvig lemondása óta esedékes) lépésre, az új SRI-igazgató nevesítésére, és a pártok sem sürgetik. Pedig két háború és néhány válság között, egy szuperválasztási évben több tisztánlátásra és kevesebb mélyállami aknamunkára lenne szükség. Gondolkodó emberekre, nem parancsok végrehajtóira.

 

Borítókép: Eduard Hellvig és Klaus Iohannis. Fotó: presidency.ro

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-02-06: Közélet - Bodor János:

Egyre több farkas- és sakáltámadást jelentenek

Az elmúlt két hónapban egyre több szarvast és őzet pusztítottak el a farkasok és sakálok Orbaiszék erdős-mezős területein, de papolci, zágoni és kommandói gazdaságokban is háziállatokra támadtak a vadak.
2024-02-06: Közélet - Nagy D. István:

Kiskorúak elleni nemi erőszakkal vádolják a zenetanárt

Kiskorúak elleni többrendbeli szexuális bűncselekmény miatt január 31-én vádat emelt a Sepsiszentgyörgyi Ügyészség Szabó József zenetanár, zenepedagógus ellen – közölte kedden a vádhatóság. A 38 éves sepsiszentgyörgyi férfit, akit a gyanú felmerülte és a hivatalos vizsgálatok megkezdése után menesztettek a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceumban betöltött állásából, kiskorúval való nemi kapcsolat létesítésével, valamint nemi erőszakkal vádolja a hatóság. Az ügyészségi közlés szerint a vádlott 2018–2020 között követte el a felrótt tetteket. A pedagógus ellen a megyei tanfelügyelőség feljelentése nyomán indult eljárás, még 2021-ben. Amennyiben a bíróság bűnösnek találja, Szabó Józsefre több év börtön várhat.