Zöldülő RomániaLassan beindul a palackvisszaváltás

2024. február 8., csütörtök, Közélet

Nem éppen olajozottan, de azért működik a palackok visszaváltása Sepsiszentgyörgyön. Az országos rendszert többévi halogatás után 2023. november 30-án indították be, lényege, hogy az üres palackokat (legyenek üvegből, műanyagból vagy fémből) vissza lehet vinni az üzletekbe, pénzért. A cél az, hogy kevesebb ilyen hulladék kerüljön ki a természetbe.

  • Gyűjtőkonténer a Penny bevásárlóközpont parkolójában. Albert Levente felvételei
    Gyűjtőkonténer a Penny bevásárlóközpont parkolójában. Albert Levente felvételei

A szelektív gyűjtés nem eléggé ösztönző (már ahol van, mert az ország nagyobbik részében még mindig nincs), tonnaszám díszítik eldobált palackok a tájat: az út mentén, vízpartokon, még a hegyek tetején is túl sok a szemét. Egy rövid délelőtti sétán azt próbáltam megtudni, hogy mennyire hatékony a már két hónapja működő visszaváltási rendszer. 

Ehhez előbb vásárolnom kellett olyan palackot, amelyen rajta van a megfelelő jelzés. Nem a három nyílból álló, lekerekített sarkú, többnyire zöld színű háromszöget kell keresni a címkén (ez csak azt jelzi, hogy a palack anyaga újra felhasználható), hanem egy két nyílból álló ovális jelképet, ami bizony eléggé apró és eldugott. A bolti eladók azonban kedvesek voltak, segítettek, magyaráztak. Mondták, hogy a vonalkód környékén szokott lenni. De még csak most kezdtek megjelenni az ilyen csomagolású palackok, úgyhogy aki visszaváltóst akar vásárolni, annak keresnie kell, ha pedig ragaszkodik a megszokott vizéhez, üdítőjéhez, söréhez, akkor lehet, hogy egy ideig még kénytelen a szokásos módon eldobni a kiürült palackot.

 

 

Jelenleg többféle ásványvíz és néhány üdítő kapható az SGR-jelképpel (ez a román betűszó a garanciális visszaváltási rendszert jelenti), egy üveges és egy dobozos sör, legalábbis az egyik belvárosi üzletben. A visszaváltható palackokra 50 banit vesz el a pénztárgép, ezt vissza kell kapnia a vevőnek, amikor beviszi a kiürült és kimosott edényt; értékét a legtöbben levásárolják. Nem kötelező ugyanoda visszavinni a palackot, ahol vettük, és a pénztárjegyet sem kell megtartani, illetve bemutatni, az ovális jelzéssel ellátott palackokat minden élelmiszerüzletben kötelesek elvenni. Ez a kisebb, tömbház alatti boltoknál tárolási gondokat okozhat, de még nem tartunk ott, a mostani mennyiséggel még könnyedén megbirkóznak. A vendéglátóipari egységeknél (például a kávézóknál) és az online kereskedelemben nincs visszaváltás.

A nagy áruházakban nem a pénztárnál, hanem a parkolóban elhelyezett gyűjtőkonténereknél lehet megszabadulni a palackoktól. Nem feltétlenül simán: a Penny előtt kétszer köpte vissza a vizes palackot az automata, harmadszor azonban bevette, és kipottyantott egy pénztárjegyre emlékeztető cédulát, amelyen azt írta, hogy levásárolhatom az 50 banimat vagy kikérhetem a pénzt, és erre pontosan 12 hónapom van. Nagyszerű! 

Közben kijött a parkolóőr, elmondta, hogy ő csak a zsákokat cseréli a gépben, ha kérdésem van, menjek be. Jöttek mások is visszaváltani, nekik segített bedobni a palackokat; egy hölgy csak érdeklődni akart, neki ketten magyaráztuk, hogy az ovális jelzés nélküli palackokat továbbra is csak a műanyaggyűjtő kukába tudja kidobni, mint eddig. Egyébként egy színes plakát is ki van függesztve, arról azt is megtudhatjuk, hogy kizárólag a 0,1–3 literes űrtartalmú palackokat váltják vissza, kisebbeket, nagyobbakat nem. Fontos az is, hogy a göngyöleg tiszta és ép legyen, tehát nem kell laposra gyűrni (mint amikor eldobjuk), valószínűleg azért, hogy az ovális jel beolvasható legyen. A dugót le lehet venni, a palackot anélkül is elfogadja a gép.

 

 

Beszélgetünk az érkezőkkel. Egy férfi, aki először hozott visszaváltható palackot, dohogott, hogy ő nem akar vásárolni; zsebre vágta a cédulát és elment. A törvény szerint azonban ki kell adni az 50 banis garanciapénzt, úgyhogy bementem érte. A két pénztáros hölgy meglepődött, de egyikük némi telefonos segítséggel megtalálta a megfelelő kódot az érintőképernyőn, és néhány gombnyomás után átnyújtotta az érmét; inkább a pénztárnál sorban álló vevők néztek rosszallóan, hogy miért tartom fel ennyiért őket. 

Ugyanígy jártam a Lidl Áruházban is (ott eldugottabb helyen van az automata, az állomási hídra vezető gyalogos kijárat alatt beépítve, és semmi nem jelzi, hogy hol lehet leadni a palackokat), el is szégyelltem magam, de hát csak egy-egy üveg vizet vittem magammal, a próba kedvéért, nem gondoltam, hogy a pénztárosoknak is meg kell még tanulniuk az egész visszaváltást. 

A rendszer bejáratására amúgy fél évet szabott a kormány, azaz várhatóan nyárára fogunk belejönni. Addig minden újrahasznosítható anyagú palacknak visszaválthatónak kell lennie, most még csak a raktári készleteket szabad ovális jelzés nélkül eladni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1531
szavazógép
2024-02-08: Közélet - Nagy D. István:

Új díjszabás az idősek otthonában (Sepsiszentgyörgy)

Ellenvetés nélkül hagyta jóvá e havi soros ülésén Sepsiszentgyörgy városi képviselő-testülete az önkormányzat alárendeltségében működő megyeszékhelyi Zathureczky Berta Idősotthonban alkalmazott díjszabást. A korábbi évekhez hasonlóan a létesítményben négy fajta szolgáltatást nyújtanak az időseknek, kettő bentlakóknak szól, kettő pedig azoknak, akik csak nap közben, pár órára keresik fel az otthont.
2024-02-08: Máról holnapra - Farkas Réka:

Bármit és mindent a hatalomért

Érdekes, de Romániában egyáltalán nem szokatlan módon az utolsó utáni pillanatban próbál a két nagy kormánypárt kiegyezni a választások összevonásáról. Jó egy éve beszélnek a témáról, érvelnek, számigálnak, de úgy tűnik, csak öt hónappal az első forduló előtt sikerül összetákolni valamiféle egyezséget. Fittyet hányva a Velencei Bizottság ajánlására, amely kimondja, fél éven belül nem illik módosítani a játékszabályokon.