Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök elutasította szerda este a Hamasz palesztin iszlamista terrorszervezet tűzszüneti és túszelengedési ajánlatát. Ugyanakkor a Hamasz elleni izraeli hadművelet részleteiről tárgyalt Antony Blinken amerikai külügyminiszter izraeli vezetőkkel Jeruzsálemben, közel-keleti útja keretében.
Netanjahu szerint a Hamasz követeléseinek elfogadása nem a túszok szabadon bocsátásához, hanem újabb mészárláshoz vezetne. Az izraeli miniszterelnök sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Hamaszra folyamatosan katonai nyomást kell gyakorolni az általa a Gázai övezetbe túsznak elhurcolt izraeliek szabadsága érdekében.
A Hamasz szerdán jelentette be, hogy új tűzszüneti javaslatot készített, amelyben a túszok és rabok kölcsönös szabadon engedése, valamint az izraeli csapatok Gázai övezetből való kivonulása is szerepel.
Netanjahu este azt is közölte: utasította a hadsereget, hogy készüljön fel összecsapásokra Rafahban, a palesztin övezet déli részén, az egyiptomi határnál, valamint a Gázai övezet középső részén található két menekülttáborban. A győzelem elérhető távolságban van. Nem évek vagy évtizedek, hanem hónapok kérdése – vélekedett, s hangsúlyozta, hogy a teljes győzelem magában foglalja az elraboltak kiszabadulásának elérését is.
A kormányfő egyértelművé tette, hogy Izrael megszünteti az együttműködést az UNRWA-val, a palesztinokat támogató ENSZ-segélyszervezettel, mert szerinte a Hamasz lefoglalja a gázaiaknak szánt humanitárius segélyek hatvan százalékát.
A már szabadon engedett és Izraelbe visszatért túszok szerda este a Hamasz feltételeinek elfogadását követelték a miniszterelnöktől.
Benjamin Netanjahu hivatalában fogadta Antony Blinkent. A miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint négyszemközti találkozójuk után bevonták a tárgyalásba Joáv Galant védelmi és Ron Dermer stratégiai minisztert, valamint a védelmi szervezetek vezetőit.
Az amerikai vendég izraeli lapértesülések szerint kifejezte aggodalmát amiatt, hogy az izraeli hadművelet kiterjed Rafah városra, ahol a lakosok mellett több mint egymillió menekült is meghúzza magát. Sok munka van még hátra, de nagy erőfeszítéseket teszünk, és remélhetőleg el tudjuk érni a még fogságban lévő túszok kiszabadulását – mondta Blinken, utalva a november végi ideiglenes tűzszünetre, amelynek keretében több mint száz, Izraelből a Gázai övezetbe elhurcolt ember nyerte vissza szabadságát. Izrael ismeretei szerint még 136 izraeli túsz van a gázai iszlamista szervezetek fogságában, de közülük 31 már nem él.
Blinken megerősítette, hogy az Egyesült Államok támogatja Izrael arra vonatkozó jogát, hogy gondoskodjon az október 7-i terrortámadás megismétlődésének megakadályozásáról, de hangsúlyozta, hogy minden lehetséges intézkedést meg kell hozni a gázai civilek megkímélésének érdekében.