Lehet-e a bocsánatkérésnek is következménye?

2024. február 12., hétfő, Máról holnapra
Farcádi Botond

Tévedni emberi dolog – közhely, melybe oly sokan oly sokszor kapaszkodunk. Az nem téved, aki nem dolgozik – elcsépelt igazság, melyre életünk, munkánk során szinte biztosan hivatkoztunk már. Bocsánat – egyetlen kis szócska, melyet ugyan senki nem szeret kimondani, de mely mégis sorsokat, egy egész világot képes megváltoztatni.

Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke lemondott tisztségéről, akárcsak a kegyelmi ügyben érintett másik tisztségviselő, Varga Judit volt igazságügyi miniszter. Őszinte, egyenes beszéd, bátor, korrekt döntés – mondhatják, mondják az államelnök tisztelői. Belebukott a pedofilbotrányba – kárörvendeznek azok, akik erős szavakkal, pártpolitikai megközelítés alapján előszeretettel mondanak szentenciát. Felelősségteljes, tiszteletre méltó döntés, mely egyenes tartásra vall – a magyar kormányoldal képviselői elismerően, Novák Katalin és Varga Judit gesztusát példaként állítva be, de szenvtelenül kommentálják az esetet. Politikai elemzők azt hangoztatják, ártott a magyar kormány megítélésének az ügy, ráadásul egy különösen érzékeny, gyermekvédelmi témában hozott rossz döntést az államfő, így csak a lemondással lehetett elkerülni, hogy további veszteséget szenvedjen a hatalom.

Az államelnök távozásának számtalan vetülete, olvasata létezik, így valamennyi igazságtartalma alighanem az összes fenti megállapításnak van. Erdélyből nézve azonban olyan szempontok is felbukkannak e témában, mely a magyarországi társadalomban folyó meddő vitában nem nagyon kerülnek előtérbe.

A román médiában megjelent, lemondásról szóló hírek alatti hozzászólások, kommentek között szinte azonnal felvetődik a kérdés: vajon itt, Romániában hasonló esetben lemondana-e az államelnök? Vajon járna-e ilyen azonnali és végleges következményekkel az, ha valamely román tisztségviselő hozna rossz döntést hasonlóan érzékeny ügyben? Szinte egybehangzó a válasz: nem. Sokan felidézik Victor Ponta volt kormányfő példáját, aki a 64 fiatal halálát okozó Colectiv-tragédia után rögtön nem, csak az elharapódzó utcai tüntetések nyomán volt hajlandó lemondani, majd nem sokkal később vissza is tért a politikai életbe, mintha mi sem történt volna. Vagy ott van Gabriela Firea, aki ugyan miniszteri tisztségéről lemondott a rémségek otthonai botrány után, néhány hónap múlva azonban már ismét Bukarest főpolgármesteri tisztségére pályázna. Persze, Románia nem modell, de a „Magyarország élhetetlen, nem jogállam, következmények nélküli ország” narratíva szószólóinak időnként nem ártana vetniük egy pillantást a kerítésen túlra is. Hogy lássák: alapvetően mégiscsak normális országban élnek, ahol van következménye a vezetők rossz döntéseinek.

Ugyanakkor Erdélyből nézve talán nagyobb súllyal esik latba a rossz döntés és az ezt követő lemondás gesztusának emberi dimenziója is. Szabad-e tévednie az embernek akkor, ha államelnök? Nem – mondja távozását bejelentő üzenetében Novák Katalin, és lemondásával nyomatékosítja eme állítást. De ha a rossz döntésnek van következménye, vajon a bocsánatkérésnek lehet-e, lesz-e? Társadalmi szinten, persze, mely megmutatkozhatna például a polarizáltság enyhülésében, a közbeszéd indulatmenetesítésében, a hisztérikusnak tűnő megnyilvánulások számának csökkenésében, az értelmes párbeszéd térnyerésében. Vajon mindazok, akik tapsolnak Novák Katalin lemondásának, egyáltalán elolvassák-e üzenetében azt a két szót, mely leginkább emberi, és mely világokat változtat meg: „Bocsánatot kérek”. Vagy csak ünneplik vélt politikai győzelmüket?

 

Borítókép: Fotó: MTI / Sándor-palota

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 487
szavazógép
2024-02-12: Közélet - Farcádi Botond:

Díjazták Sepsiszentgyörgy mindennapi hőseit (Best of Sepsi gála)

Ünnepélyes keretek között, igazi gálahangulatban díjazta Sepsiszentgyörgy Önkormányzata a Best of Sepsi kezdeményezés során döntőbe jutott „mindennapi hősöket” szombat este a Tamási Áron Színházban. A Best of Sepsi kezdeményezés célja, hogy elismerésben részesítsék mindazokat a sepsiszentgyörgyieket, akik munkájukat elhivatottsággal végzik, segítőkészségükkel, kedvességükkel kivívják környezetük elismerését – egyszóval jobb hellyé teszik a várost.
2024-02-12: Világfigyelő - :

Az ukrajnai háború néhány héten belül lezárható lehetne (Tucker Carlson interjúja Vlagyimir Putyinnal)

Vlagyimir Putyin szerint a NATO saját tagországainak lakosságát egy képzeletbeli orosz fenyegetéssel próbálja megfélemlíteni, és a fegyvertámogatások leállításával a harcok néhány hét alatt befejeződhetnek – az orosz elnök erről a Tucker Carlson amerikai médiaszemélyiségnek adott exkluzív interjúban beszélt, amelyet washingtoni idő szerint csütörtök este hoztak nyilvánosságra az újságíró internetes közösségi oldalán.