Gazdát cserél az OTP

2024. február 14., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Az OTP-csoport 347,5 millió euróért eladja román leányvállalatát, az OTP Bank Romániát a piacvezető Banca Transilvaniának (BT). Ezzel 20 év után a magyar pénzintézet teljesen kivonul a román piacról – közölték a felek az MTI-vel. A tranzakció lezárása várhatóan a következő hónapokban történik meg, az illetékes pénzügyi és versenyhatóságok jóváhagyásainak függvényében.

  • Az OTP Bank Románia Sepsiszentgyörgyi fiókja. Albert Levente felvétele
    Az OTP Bank Románia Sepsiszentgyörgyi fiókja. Albert Levente felvétele

A szabályozói engedélyek megszerzése után az OTP Bank Románia egyesül a BT-vel. Az OTP Bank márkanevet átmenetileg megtartják annak érdekében, hogy biztosítsák az egyesülés befejezéséig az ügyfelek és a munkatársak számára a zökkenőmentes átmenetet. Kiemelték: az OTP Bank Románia fenntartja a Bethlen Gábor Alapítvány felé a Szülőföldön magyarul programmal kapcsolatban fennálló kötelezettségvállalásait. „Jelentős organikus növekedést értünk el az elmúlt években, mindamellett világossá vált, hogy stratégiai növekedési céljainkat nem tudjuk elérni akvizíciók nélkül, márpedig a belátható jövőben kis esély mutatkozik egy lehetséges felvásárlásra” – idézte a közlemény Csányi Sándort, az OTP Bank elnök-vezérigazgatóját. Az OTP Bank Románia 2004-ben lépett be a román piacra, részesedése az eszközállomány alapján 2,64 százalék volt szeptember elején. Közel 420 ezer lakossági és több mint 22 ezer vállalati ügyféllel rendelkezik, mintegy 100 fiókból álló hálózatában 1800 munkavállaló dolgozik. A Banca Transilvania a legnagyobb bank Romániában és Délkelet-Európában. Univerzális bankcsoportként szolgáltatásai lefednek minden ügyfélkört és üzletágat a pénzügyi szektorban, kiterjedt fiókhálózattal és élvonalbeli online megoldásokkal rendelkezik. A hitelezés területén piaci részesedése 20 százalék, ügyfelei száma meghaladja a 4 milliót, munkavállalói száma a 10 ezret – áll a közleményben.

Az OTP a Budapesti Értéktőzsde honlapján azt is közölte, az eladási ár (347,5 millió euró) alacsonyabb, mint a tranzakció keretében értékesítendő leányvállalatok konszolidált könyvekben szereplő nettó eszközértéke. Ezért a tavaly utolsó negyedévi eredményben a tranzakció kapcsán konszolidált szinten 59,5 milliárd forintos adózás utáni negatív eredményhatást könyveltek el, melyet a bank a 2023 negyedik negyedéves tőzsdei jelentésben a korrekciós tételek között mutat be. A tranzakció hatására, annak zárásakor az OTP-csoport tőkemegfelelési mutatója várhatóan 52 bázisponttal fog javulni – áll a közleményben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2024-02-14: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Székely Csemege Budapesten (Magyarországon is terjeszkedik a Bertis)

Amikor a külföldi befektetés kerül szóba, akkor elsőre egy hozzánk érkező beruházás jut eszünkbe. Az kevésbé megszokott, hogy itthoni vállalkozás dönt úgy, hogy más országban bővíti tevékenységét, ott keres piacot termékeinek. Márpedig – ha kevés is –, de van ilyen példa, egy közülük azonban épp itt, Háromszéken. A Bertis csoport ugyanis, amely több mint harminc éve a folyamatos fejlődés-bővülés stratégiáját választva vidékünk egyik meghatározó élelmiszergyártója és forgalmazója, emellett pedig a vendéglátásban is érdekelt vállalkozássá nőtte ki magát, immár Magyarországon is működtet egy logisztikai hálózatot, saját gyártású hústermékeit pedig külön a magyarországi piacra kifejlesztett védjegy, a Székely Csemege név alatt kínálja. És nem kis sikerrel. A Bertis Hungary Kft. névre keresztelt leányvállalat történetéről Berszány Tiborral, a csoport alapító tulajdonosával és – elvégre egy klasszikus családi vállalakozásról van szó – az irányításban a stafétabotot fokozatosan átvevő leányával, Imreh-Berszány Krisztinával beszélgettünk.
2024-02-14: Elhalálozás - :

Elhalálozás