Mindannyiunk számára fontos lehet, hogy hazaérve egy olyan helyen találjuk magunkat, ami minden tekintetben megfelel az igényeinknek: nemcsak élhető és kényelmes, de hangulatos és esztétikus is. Ez pedig sok esetben úgy valósulhat meg, ha belevágunk az építkezésbe.
Bármi is legyen az elképzelésünk, az építkezést minden esetben a tervezéssel kell kezdeni. Elvégre ez az a munkafolyamat, ahol meghatározásra kerülnek az alapvető szerkezeti elemek, helyiségek, azok elrendezése és minden más építészeti megoldás, ami a későbbiekben kivitelezésre kerül majd.
A tervezés nemcsak egy opció, hanem kötelező, hiszen az építési engedélyhez többek között a tervekkel is rendelkeznünk kell, azokat be kell tudnunk mutatni. Ha még nem találtuk meg azt a szakembert, akire rá mernénk bízni ezt a munkát, akkor a kulcsrakészház.hu oldalon érdemes keresnünk!
Most pedig nézzük, hogy mire figyeljünk a tervező kiválasztásakor!
Mennyi tapasztalata van ezen a területen?
Az építészet és azon belül az épülettervezés tipikusan egy olyan szakma, amelyben az elméletben megszerzett szaktudás nem sokat ér gyakorlati tapasztalat nélkül. Éppen ezért semmiképp se bízzuk a feladatot egy kezdőre vagy egy olyan valakire, akinek igencsak kevés tapasztalata van még a tervezésben. Mindenképp olyan szakembert válasszunk, akinek a háta mögött már sok év tervezési munka van, és ezt természetesen bizonyítani is tudja.
Milyen referenciamunkákat tud felmutatni?
És itt el is érkeztünk a következő ponthoz. Mielőtt ugyanis végérvényesen letennénk a voksunkat egyik vagy másik tervező mellett, feltétlenül meg kell néznünk a referenciamunkáit.
Ennek azért van nagy jelentősége, mert azokon keresztül láthatjuk, hogy mennyire kreatívan, hozzáértően és nem utolsósorban milyen minőségben dolgozik. Ez pedig hiteles iránymutatást adhat azzal kapcsolatban, hogy mit várhatunk tőle, milyen végeredményre számíthatunk.
Milyen szerződést ajánlj számunkra?
Az már inkább technikai dolog, de nem kevésbé lényeges, hogy milyen szerződést ajánlj számunkra az illető. Ne essünk bele abba a hibába, hogy nem olvassuk el az elejétől a végéig - beleértve az apróbetűs részeket is -, azt pedig reméljük senkinek sem kell mondanunk, hogy szerződés nélkül soha ne bízzunk senkire munkát. Ha ezt a lehetőséget is felajánlja számunkra, az már sokat elárul róla - ez egy piros lámpa, ami azt jelzi, hogy nem ő a mi emberünk.
Ügyeljünk a személyes benyomásra is!
Természetesen elsősorban a tényekre, észérvekre és a hitelesen alátámasztható szempontokra érdemes helyezni a fókuszt, amikor arról döntünk, hogy kinek a kezébe adjuk az álomotthonunk megtervezését.
Emellett azonban érdemes hallgatnunk a megérzéseinkre és a személyes benyomásunkra is, ami időközben - például a kapcsolatfelvételkor, az egyeztetéskor vagy az árajánlatkéréskor - kialakul bennünk. Csak akkor döntsünk valaki mellett, ha azt érezzük, hogy kellően segítőkész, korrekt és az igényeinket az első helyen kezeli vagy legalábbis figyelembe veszi. (X)