„Békét kötött” Magyarország és Svédország

2024. február 26., hétfő, Világfigyelő

Ulf Kristersson svéd és Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Karmelita kolostorban tárgyalt pénteken, majd nemzetközi sajtótájékoztatót tartottak. Orbán Viktor szerint a találkozó egy hosszú folyamat állomása, amely a bizalom helyreállításáról szól, és örül annak, hogy pontot tehet ennek a szakasznak a végére. A magyar Országgyűlés ma szavaz a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásáról.

  • Orbán Viktor és Ulf Kristersson kézfogása. Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán
    Orbán Viktor és Ulf Kristersson kézfogása. Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

Sikerült kölcsönösen tisztázni a jó szándékaikat. Nem mindig látszik, de a magyar külpolitika érdeke barátokat gyűjteni. A két ország sok kérdésben másképp gondolkodik. Ahol másként látják a világot, ott tiszteletben tartják ezt a különbséget – mondta Orbán Viktor.

A miniszterelnök felidézte, hogy Svédország 1956-ban nemcsak befogadta az elmenekült magyarokat, hanem otthont is adott nekik. Mint mondta, Svédország döntő partnere volt Magyarországnak az uniós csatlakozási tárgyalások idején is, amely hosszú folyamat volt, nem volt egyetértés a tagállamok között abban, milyen gyorsan kell beengedni az újonnan jelentkezőket. Svédország akkor a gyors befogadás mellett érvelt.

„A jelen is jól néz ki” – fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint sikertörténet a kereskedelmi együttműködés, 2010-hez képest sikerült megduplázni a forgalmat, a hárommilliárd eurós érték felé haladnak. Együttműködés van a két ország között a nukleáris energia kérdésében, és tavaly hetvenezer svéd érkezett turistaként Magyarországra.

Orbán Viktor elmondta, egyebek mellett a magyar védelmi képességről is beszéltek. A magyar kormányfő felidézte azt a vitát, amelyet az első Orbán-kormány idején folytattak arról, legyen-e az országnak önálló légvédelme. Most úgy döntöttek, hogy legyen, Magyarország így állította hadrendbe A Gripeneket. Akkor „csórók voltunk”, nem tudtunk elég gépet venni, a mostani megállapodás értelmében azonban további négy géppel bővítik a magyar honvédség Gripen vadászbombázó-flottáját. Hozzátette: a megváltozott biztonsági környezetben, amely az „orosz–ukrán háborút jelenti”, ennek nagy jelentősége van.

Megállapodtak abban, hogy meghosszabbítják és a kiképzések területére is kiterjesztik a két ország közötti logisztikai szolgáltatásokról szóló szerződést, a Saab pedig egy mesterségesintelligencia-fókuszú kutatóintézetet nyit magyar közreműködéssel.

Az uniós ügyekben sorra vették azokat a pontokat, amelyekben egyetért a két ország. Orbán elismeréssel beszélt a 2023-as svéd uniós elnökségről, amelynek tapasztalatait beépítik a közelgő magyar uniós elnökségbe. Egyetértettek abban, hogy küzdeni kell az illegális migráció és a szervezett bűnözés ellen.

A magyar kormányfő a svéd NATO-csatlakozás ratifikálására utalva azzal zárta nyilatkozatát, hogy a parlament hétfőn összeül, a szükséges döntéseket meghozza, ezzel lezárnak egy szakaszt.

Svédország nem ért mindenben egyet Magyarországgal, abban viszont igen, hogy ahol egyetértés van, ott szorosabb együttműködésre van szükség – ezt már Ulf Kristersson mondta. A svéd miniszterelnök először angolul, majd svédül beszélt. Külön megköszönte, hogy Svédország hamarosan tagja lehet a NATO-nak. Előtte az új megállapodásokat üdvözölve úgy fogalmazott: a Gripen Svédország büszkesége, a megállapodások pedig mindkét országnak jók, valamint erősítik az Európai Unió és a NATO biztonságát is.

A svéd kormányfő arról is beszélt, hogy 180 svéd cég működik jelenleg Magyarországon, ezek mintegy hetvenezer embert foglalkoztatnak. Ulf Kristersson elismeréssel szólt a két új magyar Nobel-díjasról, Karikó Katalinról és Krausz Ferencről, és felidézte az üldözötteket mentő Raoul Wallenberg svéd diplomata emlékét, aki zsidók ezreit mentette meg a deportálástól Magyarországon.

Arra a kérdésre, hogy hogyan változott meg a magyar kormányfő álláspontja Svédországgal kapcsolatban annyira, hogy a parlament ratifikálja a NATO-csatlakozást, és mi a szerepe ebben a Gripen-beszerzésnek, Orbán Viktor azt mondta: a NATO-tagság azt jelenti, hogy készek vagyunk egymásért az életünket adni. Ehhez szerinte erős bizalomra, kölcsönös tiszteletre van szükség, ezt a döntést elő kellett készíteni – tette hozzá.

Ulf Kristersson a magyar kormánnyal szemben korábban megfogalmazott svéd kritikákkal kapcsolatban arról beszélt, hogy őszinteséget és nyitottságot vár azokban a kérdésekben, amelyekben a két ország nincs egy véleményen. Ukrajna támogatására utalva megerősítette, hogy másképp látnak bizonyos kérdéseket, de tiszteletben tartják a magyar álláspontot.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2024-02-26: Belföld - :

Mátyás királyra emlékeztek

Mátyás királyra emlékeztek pénteken szülővárosában, Kolozsváron születésének 581. évfordulóján.
2024-02-26: Világfigyelő - :

Lefejezték és ellopták Radnóti Miklós szobrát

Ellopták Pannonhalmáról Radnóti Miklós szobrát, amelyet 1983-ban Meszlényi János bronzlemezekből készített – tájékoztatott a város polgármestere szombaton.