A tavalyi esztendő értékelése, a folyamatban lévő fejlesztések, beruházások helyzete volt a témája András-Nagy Róbert tegnapi sajtótájékoztatójának. A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere a 2-es kategóriájú akkreditáció megszerzését tartja a 2023-es év legnagyobb intézményi sikerének, ami elmondása szerint azt jelzi, hogy minden szükséges erőforrás és szakképzettség megvan ahhoz, hogy minőségi egészségügyi ellátást biztosítsanak a betegek számára.
Az elmúlt esztendőben közel százezer vizsgálatot végeztek a kórház járóbeteg-rendelőiben, 5300 képalkotói és 27 500 laboratóriumi kivizsgálást jegyeztek. A sürgősségen 36 500 felnőtt beteget láttak el, az átlagos várakozási idő egy óra és tizennégy perc volt, ezen az osztályon több mint 8500-an jelentkeztek gyermekkel. Folytonos kórházi ellátásban 18 700 páciens részesült, egynapos ellátást közel 9800 betegnek biztosítottak. Tavaly 856 szülést jegyeztek a megyei kórházban, a korábbi években közel ezerrel számoltak. 4500 műtétet végeztek, közülük 841 laparoszkópiás. Diagnosztikai, illetve terápiás céllal 1820 endoszkópiás beavatkozás történt. A laboratóriumban 430 000 mintát dolgoztak fel, az imagisztikai központban több mint 38 000 vizsgálatot végeztek, köztük 9000 CT-t és 2020 MR-t, a kórszövettani részlegen 5500 szövettani eredményt adtak ki. A tizenkét ügyeleti vonalon 81 000 szolgálati órát biztosítottak, közülük legtöbbet, közel 1500 órát dr. Cătălin Cotache intenzív terápiás orvos. A kórház működéséhez több mint háromezer közbeszerzési eljárást bonyolítottak le.
Tavaly két kiválósági díjat kapott a kórház a Romanian Healthcare Awards versenyen: egy új technológiával végzett, személyre szabott titánimplantátumokat használó koponyaplasztikai eljárás és az iCare – Kórház Akadémia képzés okán jelölték. A 2022–2023 áprilisa közötti időszakra vonatkoztatva a stroke-ellátás gyémántfokozatot kapott, nyolcvan betegből harmincan részesültek trombolíziskezelésben, kizárólag azok, akik az első tünetektől számított adott időkereten belül érkeztek a kórházba. Azt követően, hogy a kilenc neurológus közül öten elmentek az osztályról, nem tudták lefödni a teljes ügyeleti időt, azokon a napokon, amikor nem volt folytonos neurológiai szolgálat, a stroke-os betegeket Brassóba szállították. Mától két új fiatal neurológus orvost alkalmazott a megyei kórház, akik már egy ideje dolgoznak az osztályon: dr. Sebesi Noémit és dr. Klára Izoldát, velük együtt hat szakorvos látja el a neurológiai eseteket.
A tüdőkórháznál újrakezdték a munkálatokat
Tavaly év végén lezárult a kórház akkreditációs folyamata, a 2016-ban megszerzett 3-as kategóriából egy magasabb besorolásba került, a bonyolult rendszerű folyamat során ezerötszáz feltételnek kellett megfelelni, és ez a minősítés azt jelenti, hogy minden erőforrás megvan ahhoz, hogy biztonságos és minőségi ellátást tudjanak biztosítani – hangsúlyozta az intézmény menedzsere. Tavaly öt pályázat közül négyet megnyertek, a járóbeteg-rendelő fejlesztésére vonatkozó tervhez nem sikerült finanszírozást szerezni.
A megerősítés éve
András-Nagy Róbert elmondta, a 2024-es esztendő a megerősítés éve lesz, az akkreditációnak megfelelően olyan szervezeti felépítést hoznak létre, amely még inkább a betegek javát szolgálja, és folytatják a megkezdett munkálatokat. Leghamarabb a sürgősség új épülete lesz kész, ezt akár egy hónap múlva átadhatja az építő, de több hónapba telik majd a képalkotói berendezések engedélyeztetése. Következő lépés: amint a jelenlegi sürgősség elköltözik, kialakítják a laboratórium végleges helyét. Ezekhez a beruházásokhoz a megyei önkormányzat biztosítja a pénzügyi forrásokat. Szintén közelebbről megkezdik a megyei tanáccsal közösen indított, az energetikai hatékonyságra vonatkozó pályázat megvalósítását.
András-Nagy Róbert kórházmenedzser
A tüdőgyógyászat épületénél folytatják a tavaly ősszel abbamaradt munkálatokat, de csak jövőre remélik a befejezését, attól függően, hogy milyen ütemben kapnak rá pénzt, a belgyógyászatnak is helyet adó régi épület tekintetében a kormánytól várják a megoldást – közölte az intézmény vezetője. A Cigaretta utcában megvalósítandó központ tervezését is megkezdik, ide költözik majd a felnőtt- és gyermekpszichiátriai osztály, létrehoznak egy rehabilitációs egységet és egy ápolási, geriátriai részleget, mindezt pályázatból kívánják elérni. A tervezett stroke-központ ügye a fejlesztési minisztériumnál van, még kértek kiegészítő adatokat az elbíráláshoz. A megyei kórház már tavaly összeállított egy jegyzéket a szabad állásokról, még nem kapott zöld utat azok meghirdetésére, versenyvizsga megszervezésére, ezért bedolgozói szerződéseket kötöttek orvosokkal, hogy a hiányt pótolják.
András-Nagy Róbert azzal zárta évértékelőjét, hogy a koronavírus-járvány után az egészségügyi rendszer átalakult, sok a bizonytalanság, a megválaszolatlan kérdés, a kormány intézkedései pedig nem követik a változásokat, ezért a kórháznak kell kialakítania a saját rendszerét, amely által a legjobb ellátást biztosítja a betegeknek.