A vasárnapi ünnepi tárlatmegnyitót követően hétfőn és kedden az iskolások számára szerveztek szónok-, illetve szavalóversenyt. A legjobb vers és szónoklat a központi ünnepségen is elhangzik március 15-én.
Az általános iskolások számára kiírt és a Vigadó Művelődési Központ dísztermében megtartott szavalóversenyre tizenhatan neveztek be. Közülük került ki a háromtagú zsűri – Lung László Zsolt színművész, a Vigadó igazgatója, Dimény-Haszmann Árpád költő és Gecse Noémi, az Udvartér Színház színművésze – által a legjobbnak ítélt első díjas, Porkoláb Tamás János, a Molnár Józsiás Általános Iskola hetedik osztályos tanulója, aki március 15-én a Gábor Áron-szobornál Petőfi Sándor Dicsőséges nagyurak című versét szavalja el. Második díjat kapott Berecki Gergő, a Turóczi Mózes Általános Iskola hetedik osztályos tanulója, a harmadik díjas Pap Anna, a Petőfi Sándor Általános Iskola ötödikes tanulója lett, dicséretben Szőcs Mátyás, a Molnár Józsiás Általános Iskola hatodik osztályosa részesült. Felkészítő tanáraik a díjazottak sorrendjében: Kádár Andrea, Bartalis Irma, Damó Beáta és László Ildikó.
Az RMDSZ Kézdivásárhelyi Szervezete és a megyei jogú város önkormányzata idén tizenkilencedik alkalommal szervezte meg a középiskolások számára kiírt Zúg Március szónokversenyt. Kedden délután az Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítótermében pedagógusok, zömében a felkészítő tanárok és tanulók jelenlétében mérettetett meg a város négy középiskolájának – az Apor Péter Szakközépiskola, a Gábor Áron Szakképző Líceum, a Bod Péter Tanítóképző és a Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium – hat diákja, három lány és három fiú. A háromtagú zsűriben Dávid Sándor kommunikációs szakember, az RMDSZ városi szervezetének elnöke, Józsa Irén nyugalmazott magyartanár és Bándi Lilla Enikő gelencei magyartanár foglalt helyet.
Az idei szónokverseny győztese Várza-Deák Júlia, a Bod Péter Tanítóképző tanulója, aki a Gábor Áron téri ünnepségen mondhatja el beszédét (felkészítő tanára Deák Ferenc), a második díjat Jánosi Tamás, a Bod Péter Tanítóképző tanulója vehette át (felkészítő tanára Deák Ferenc), a harmadik helyen pedig Szabó Alíz, a Gábor Áron Szakképző Líceum diákja végzett (felkészítő tanára Csák Ildikó Erzsébet), dicséretben részesült Fekete Boróka, az Apor Péter Szakközépiskola tanulója (felkészítő tanára Dezső Edit). Minden szónok részvételi oklevelet vehetett át, az első három helyezett pedig díszoklevelet és könyvjutalmat kapott, a második díjas március 15-én este az Atrium vendéglőben a testvérvárosok küldöttei tiszteletére szervezendő díszvacsorán mondhatja el ünnepi beszédét.