A Nyergestető hőseire emlékeztekÖsszefonódik egyén és közösség sorsa

2024. március 15., péntek, Közélet

Tegnap huszonnegyedik alkalommal ünnepelt együtt a kézdivásárhelyi Apor Péter Szakközépiskola és a kászonújfalusi Tuzson János-testvériskola. A két tanintézmény tanulói és pedagógusai, valamint a község világi és egyházi elöljárói előbb Kászonújfaluban a világháborús hősök emlékművénél rótták le kegyeletüket az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc hősei emléke előtt, majd közösen vonultak a Nyergestetőre.

  • Iochom István felvétele
    Iochom István felvétele

A Nyergestetőn a Bod Péter Tanítóképző és a debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola küldötteivel az 1897. augusztus 8-án felavatott emlékműnél és a tömegsír kopjafái­nál idézték fel a 176 évvel ezelőtti eseményeket, Tuzson János honvéd őrnagy és maroknyi csapata hősies ellenállását az osztrák és orosz túl­erővel szemben. Akárcsak az előző esztendőkben, idén is a tápióbicskei tüzérek és a bélafalvi Tuzson János Hagyományőrző Társaság „vitézei” álltak díszőrséget. 

Az emlékműnél a megemlékezés nyitányaként Fejér Ákos Bence X. osztályos tanuló a Bajtárs ma még tán című dalt adta elő, majd a Hogyan él a mi emlékezetünkben Nyergestető? emlékező műsor következett Dávid Johanna, Deák Rebeka, Györkovács Viktória, Kelemen Iringó, Kosztándi Noémi, Lénárt Amanda, Németh Karola, Palkó Eszter, Szigyártó Martina, Tóth Barbara Krisztina és Tóth Re­náta IX. osztályos tanulók előadásában. Petőfi Sándor Kemény szél fúj című versét Gyergyai Anna IX. osztályos tanuló szavalta el, majd a tanítóképző kórusa a Kossuth Lajos Debrecenből elindult című éneket adta elő. Jánosi Tamás X. osztályos tanuló, a Zúg Március szónokverseny második helyezettje szónoki beszédét mondta el, majd a Nemzeti dal hangzott el a képző IX. A osztályos tanulóinak – Benedek Szilveszter Kincső, Csiki Alpár, Gáspár Tímea, Mike Zsuzsanna, Tamás Krisztina és Gyergyai Anna – előadásában. Közreműködött a XI. A és B osztály. Az ünnepi műsort a tanítóképző kórusának Magyar vagyok című éneke zárta, majd koszorúzott Kézdivásárhely önkormányzata nevében Szilveszter Szabolcs alpolgármester, Zoller Katalin, a Bod Péter Tanítóképző tiszteletbeli aligazgatója és Szalló Tünde magyartanár, valamint a debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola képviselői, akik egy műsorszámmal szintén felléptek az emlékműnél tartott ünnepségen. 

A magyar és a székely himnusz elhangzása után a három iskola küldöttei a tömegsír helyén lévő kopjafákhoz vonultak, ahol az Apor Péter Szakközépiskola tanulói adtak elő az alkalomhoz illő műsort. Elsőként Fekete Boróka, a Zúg Március szónokverseny dicséretben részesült résztvevője mondotta el beszédét, majd szavalatok és énekszámok hangzottak el, aztán Jakabos Ferenc – szintén a szónokverseny résztvevője – tartotta meg ünnepi beszédét. „Számunkra 1848 azt tanítja, hogy boldogságom a környezetem boldogságától függ. Egyén és közösség sorsa összefonódik ma is, 2024 márciusában és mindenkor. Kedves diáktársaim, márciusi ifjak, akik a közeljövő aktív felnőtt világának tagjai leszünk! Tegyük meg, amit lehet, lehetőségeink szerint ma és 2074 márciusában is! S akkor lesz, mit ünnepelnünk minden március 15-én, dobogó szívvel, nagy izgalommal”  – mondotta többek között az ifjú szónok. 

Ezt követően András Ignác tanár, helytörténész, néprajzi író, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója szólt az egybegyűltekhez, idézte fel a magyar forradalom és szabadságharc egyik utolsó győztes csatáját, a nyergestetőit, ahol Tuzson János őrnagy háromszáz fős csapatával megállította a három-négyezresre becsült császári és cári sereget. Tuzson csupán nyolc embert veszített el, és sikerült megállítania a hatalmas túlerőben lévő ellenséget. „Ma, amikor emlékezünk, Tuzsonnak azt az emberi nagyságát kell kiemelnünk, hogy a legfontosabb számára az emberi élet volt, és amikor itt összegyűlünk, mindig ezt tartsuk szemünk előtt”– hangsúlyozta András Ignác. Ezt követően elhanzott a székely himnusz, majd a két kézdivásárhelyi középiskola és a debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola küldöttei megkoszorúzták az általuk állított kopjafákat. 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2024-03-15: Közélet - Nagy D. István:

Óriásberuházás az ipari parkban (Sepsiszentgyörgy)

A szépmezői ipari park eddigi legnagyobb befektetését készül megvalósítani az elkövetkező két évben a fél évszázados múltra visszatekintő magyarországi Xanga Investment & Development cégcsoport. Az ipari, logisztikai és szolgáltató létesítmények kialakításával, fejlesztésével foglalkozó csoport 15 millió eurós beruházást tervez a Sepsiszentgyörgy melletti létesítmény területén két több ezer négyzetméteres multifunkcionális csarnok formájában, melyek elsősorban ipari termelést folytató vállalatok számára jelenthetnek megfelelő terepet üzemük, gyáruk beindítására.
2024-03-15: Máról holnapra - Szekeres Attila:

Piros-fehér-zöld ünnepünk

Március idusára piros-fehér-zöld színek jelennek meg a többségében magyarok lakta településeken, Erdélyben is. A tömbmagyarságban, Székelyföldön nagyobb arányban, máshol néhány zászlót látni csupán.