Tegnap huszonnegyedik alkalommal ünnepelt együtt a kézdivásárhelyi Apor Péter Szakközépiskola és a kászonújfalusi Tuzson János-testvériskola. A két tanintézmény tanulói és pedagógusai, valamint a község világi és egyházi elöljárói előbb Kászonújfaluban a világháborús hősök emlékművénél rótták le kegyeletüket az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc hősei emléke előtt, majd közösen vonultak a Nyergestetőre.
A Nyergestetőn a Bod Péter Tanítóképző és a debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola küldötteivel az 1897. augusztus 8-án felavatott emlékműnél és a tömegsír kopjafáinál idézték fel a 176 évvel ezelőtti eseményeket, Tuzson János honvéd őrnagy és maroknyi csapata hősies ellenállását az osztrák és orosz túlerővel szemben. Akárcsak az előző esztendőkben, idén is a tápióbicskei tüzérek és a bélafalvi Tuzson János Hagyományőrző Társaság „vitézei” álltak díszőrséget.
Az emlékműnél a megemlékezés nyitányaként Fejér Ákos Bence X. osztályos tanuló a Bajtárs ma még tán című dalt adta elő, majd a Hogyan él a mi emlékezetünkben Nyergestető? emlékező műsor következett Dávid Johanna, Deák Rebeka, Györkovács Viktória, Kelemen Iringó, Kosztándi Noémi, Lénárt Amanda, Németh Karola, Palkó Eszter, Szigyártó Martina, Tóth Barbara Krisztina és Tóth Renáta IX. osztályos tanulók előadásában. Petőfi Sándor Kemény szél fúj című versét Gyergyai Anna IX. osztályos tanuló szavalta el, majd a tanítóképző kórusa a Kossuth Lajos Debrecenből elindult című éneket adta elő. Jánosi Tamás X. osztályos tanuló, a Zúg Március szónokverseny második helyezettje szónoki beszédét mondta el, majd a Nemzeti dal hangzott el a képző IX. A osztályos tanulóinak – Benedek Szilveszter Kincső, Csiki Alpár, Gáspár Tímea, Mike Zsuzsanna, Tamás Krisztina és Gyergyai Anna – előadásában. Közreműködött a XI. A és B osztály. Az ünnepi műsort a tanítóképző kórusának Magyar vagyok című éneke zárta, majd koszorúzott Kézdivásárhely önkormányzata nevében Szilveszter Szabolcs alpolgármester, Zoller Katalin, a Bod Péter Tanítóképző tiszteletbeli aligazgatója és Szalló Tünde magyartanár, valamint a debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola képviselői, akik egy műsorszámmal szintén felléptek az emlékműnél tartott ünnepségen.
A magyar és a székely himnusz elhangzása után a három iskola küldöttei a tömegsír helyén lévő kopjafákhoz vonultak, ahol az Apor Péter Szakközépiskola tanulói adtak elő az alkalomhoz illő műsort. Elsőként Fekete Boróka, a Zúg Március szónokverseny dicséretben részesült résztvevője mondotta el beszédét, majd szavalatok és énekszámok hangzottak el, aztán Jakabos Ferenc – szintén a szónokverseny résztvevője – tartotta meg ünnepi beszédét. „Számunkra 1848 azt tanítja, hogy boldogságom a környezetem boldogságától függ. Egyén és közösség sorsa összefonódik ma is, 2024 márciusában és mindenkor. Kedves diáktársaim, márciusi ifjak, akik a közeljövő aktív felnőtt világának tagjai leszünk! Tegyük meg, amit lehet, lehetőségeink szerint ma és 2074 márciusában is! S akkor lesz, mit ünnepelnünk minden március 15-én, dobogó szívvel, nagy izgalommal” – mondotta többek között az ifjú szónok.
Ezt követően András Ignác tanár, helytörténész, néprajzi író, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója szólt az egybegyűltekhez, idézte fel a magyar forradalom és szabadságharc egyik utolsó győztes csatáját, a nyergestetőit, ahol Tuzson János őrnagy háromszáz fős csapatával megállította a három-négyezresre becsült császári és cári sereget. Tuzson csupán nyolc embert veszített el, és sikerült megállítania a hatalmas túlerőben lévő ellenséget. „Ma, amikor emlékezünk, Tuzsonnak azt az emberi nagyságát kell kiemelnünk, hogy a legfontosabb számára az emberi élet volt, és amikor itt összegyűlünk, mindig ezt tartsuk szemünk előtt”– hangsúlyozta András Ignác. Ezt követően elhanzott a székely himnusz, majd a két kézdivásárhelyi középiskola és a debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola küldöttei megkoszorúzták az általuk állított kopjafákat.