Újabb római kori falmaradványt tenne a nagyközönség számára is láthatóvá a városvezetés Kolozsvár belvárosában – jelentette be tegnap Emil Boc polgármester, aki szerint a napokban talált lelet a dák-római folytonosságot, az erdélyi város több ezer éves múltját bizonyítja.
Kolozsvár elöljárója Facebook-oldalán közölte, hogy az önkormányzat eredeti helyén akarja megőrizni a belvárosi I. L. Caragiale parkban, az egykori baromfipiac helyén talált római kori falmaradványt, és láthatóvá akarja tenni a látogatók számára. A római kori Napoca település erődítésének falrészét a napokban tárták fel az Erdélyi Történeti Múzeum régészei a Műszaki Egyetem mellett, ugyanazon a helyen, ahol pár hete a középkori városfalat is feltárták. Kiderült, hogy a középkorban a várfalat ezen a szakaszon közvetlenül ráépítették a római kori fal ott talált maradványára. „A római Napoca város bejáratánál lévő fal, melyet a Kr. utáni 119–271. évekre datálnak, egy rómaiak által épített biztonságos alapot mutat, melyet később a szászok is használtak a város erődítéséhez” – írta a polgármester. Közölte: a szakemberek szerint ez Hadrianus császár idejéből származhat, aki a települést városi rangra emelte. Hozzátette, a leletek bemutatása a parkfelújítás része lesz, melynek célja egy hívogató zöldövezet kialakítása a belvárosban. „Azt szeretnénk, hogy a térrendezéssel megoldást találjunk a leletek konzerválására és a helyszínen való megőrzésére, hogy láthassa minden román és történelemkedvelő, a tanárok ide jöhessenek órát tartani, és a diákok láthassák a történelmünket, a román nép történelmét” – írta közösségi oldalán Emil Boc.
Az ókori leleteket Raluca Turcan művelődési miniszter is megtekintette a hétvégén Kolozsváron tett látogatása alkalmával, és „óriási jelentőségűnek” nevezte azokat. Hozzátette: örül, hogy az Emil Boc vezette kolozsvári közigazgatás úgy döntött, a Caragiale park rendezésével ezt a kivételes felfedezést is közkinccsé teszi.