Megemlékezés és emléktábla-avatás SzotyorbanMi se engedjünk a negyvennyolcból!

2024. március 19., kedd, Közélet

Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc dicső eseményei kitörölhetetlenül bevésődtek a magyarság emlékezetébe. Olyannyira, hogy kitörésének a mindenkori évfordulóján újra együtt dobban a szívünk Kárpát-haza szerte és a nagyvilágban. Nem volt ez másképp a közigazgatásilag jelenleg Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Szotyorban sem, ahol Barabás Mózes és Korodi János kezdeményezésére, valamint anyagi támogatásával az idén emléktáblát állítottak mindazoknak, akik 176 évvel ezelőtt kardot ragadtak a szülőföld védelmében.

  • Préda Barna méltatja az 1848–49-es szabadságharc szotyori hőseit. A szerző felvétele
    Préda Barna méltatja az 1848–49-es szabadságharc szotyori hőseit. A szerző felvétele

Az ünnepség a déli harangszó elhangzása után vette kezdetét a temetőkertben létrehozott emlékparkban, ahol Miklós András falufelelős köszöntötte a helység jelen lévő lakóit, református és római katolikus lelkészeit, a megyeszékhelyi önkormányzat, a MERT Egyesület, az Erdélyi Történelmi Vitézi Rend, a Vitézi Rend Háromszéki Törzse és a Magyar Polgári Erő képviselőit. A Kossuth-nóta közös eléneklését, a forradalom és szabadságharc fontosabb mozzanatainak felelevenítését, valamint a kegyelet koszorúinak elhelyezését követően Sánta Pál plébános fohászkodott az évszázadok során magyar hazájukért életüket áldozó szotyori hősökért.

„Békességet és nem romlást tervezek, és reményteljes jövőt adok nektek” (Jeremiás 29: 11–12) – szólt bizakodóan Sánta Imre református lelkipásztor a nemzeti imánk közös eléneklése után a temlomba bevonuló megemlékezőkhöz. Örömmel nyugtázta, hogy az első és második világégés szotyori áldozatai­nak nevét a templom belső falán őrző táblák mellé immár az 1848–49-es forradalomban részt vevőkét megörökítő is felkerült.

A segesvári csatában elesett Gidófalvi Károly hadnagy, Imre Mihály, Magyari István és Csernye István, illetve a csatákat túlélt Nagy Elek huszár alezredes, Gidófalvi László huszár hadnagy, Lőrincz János huszár hadnagy, Lőrincz József őrnagy, Lőrincz Károly római katolikus plébános, Nagy Tamásné Vajna Terézia és Nagy András nevét az őket méltató v. Préda Barna olvasta fel. „Ma, rájuk emlékezve büszkén tűzzük ki szívünk fölé a nemzeti színű kokárdát, és ha olykor még szorongatnak, gyaláznak is bennünket, példájukat követve mi se engedjünk a negyvennyolcból!” – szólított fel a szónok végezetül.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2024-03-19: Világfigyelő - :

Magyarország tartózkodik, Szijjártó figyelmeztet

A magyar kormány konstruktív tartózkodása mellett fogadták el az Európai Békekeret ötmilliárd eurónyi értékű bővítését, Magyarországnak így továbbra sem kell politikai vagy pénzügyi terheket vállalnia az ukrajnai fegyverszállításokból – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap Brüsszelben.
2024-03-19: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Emléktáblát avattak Barátoson

Több buktató volt az oka annak, hogy megkésett Barátosi Balogh Benedek (1870–1945) emléktáblájának leleplezése, de így is nagy öröm volt a községközpont lakói számára, hogy a táblaavató lett az idei ünnep egyik kiemelkedő eseménye március 15-én, pénteken.