Beszélgetés Papp Adolffal, a Kovászna Megyei Vöröskereszt korábbi igazgatójávalJobbá tenni a világot

2024. március 20., szerda, Közélet

Mindig arra törekedett, hogy átadja tudását munkatársainak, fejlessze önmaga és kollégái képességeit. Nem hisz az egyemberes vezetésben, a csapatmunka híve, és úgy véli, a Kovászna Megyei Vöröskeresztnél, amelynek tizennyolc évig volt igazgatója, olyan csapat formálódott, amely távozása után is jól végzi a vállalt feladatokat. Versenyvizsga eredményeként Papp Adolf február közepétől a Kovászna Megyei Szociális Gondozói és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője, e tisztség átvétele alkalmával arra kértük, foglalja össze vöröskeresztes tapasztalatait.

  • Papp Adolf. Fotók: Albert Levente
    Papp Adolf. Fotók: Albert Levente

Sorkatonaként teljesített szolgálatot 1989 decemberében Bukarestben a Román Televízió épületénél, ahol a lövöldözések közepette nem volt biztos abban, hogy túléli. Rengeteg szörnyűséget látott, egy adott ponton olyan kereszttűzbe került, hogy reménytelennek tűnt a helyzete, és azzal szembesült, akár már aznap véget érhet az élete. Még nem töltötte be a tizenkilenc évet, és azon gondolkodott, milyen vékony a határ a létezés és a nem létezés között. Az értelmetlen öldöklés, a harag, a bosszú kiábrándította, s bár még nem tudta, hogy szociális elkötelezettség fogja később vezérelni, úgy érezte, ha megadatik, hogy tovább éljen, számára egyetlen cél: jobbá tenni a világot. Papp Adolf úgy emlékszik vissza erre, mint egy megvilágosulásra, amely meghatározta, hogyan tovább.

 

Elköteleződés

Felsőfokú szociális munkás szakot végzett, később a családterapeuta és a mentálhigiénés szakmában is képezte magát. Részt vett helyi közösségfejlesztési programok kidolgozásában, szerepe volt a sepsiszentgyörgyi önkormányzat szociális programjainak elindításában, köztük a családsegítő központ, a lakossági tanácsadó létrehozásában, a roma közösségi ház építésében, a Zathureczky Berta Idősek Otthona szerkezeti felépítése, működési koncepciója összeállításában. Balázs Mária, a Kovászna Megyei Vöröskereszt 1990-es átszervezése utáni első igazgatójának a kezdeményezésére az idősek napközis programja már korábban beindult, a többszintes szolgáltatások otthonára az önkormányzat pályázott Papp Adolf terve alapján. A Vöröskereszt­tel 1992-től állt kapcsolatban, a megyei szervezet igazgatását 2006-ban vette át a nyugdíjba vonulása miatt leköszönő Balázs Máriától, és mindvégig a Vöröskereszt világszervezete hét alapelve mentén folytatta tevékenységét: emberség, pártatlanság, semlegesség, függetlenség, önkéntesség, egység és egyetemesség.

Csapatban gondolkodott, csapatot épített, és úgy gondolja, távozásával nem szenved csorbát a háromszéki Vöröskereszt, mert munkatársai ugyanazokat az elveket vallják, mint ő, az alkalmazottak és az önkéntesek elkötelezettsége a bajba jutott ember iránt megkérdőjelezhetetlen, és szerinte a szociális ágazatban ez a legfontosabb. Ahhoz, hogy minőségi szolgáltatásokat lehessen nyújtani, szükség van pénzre, jó törvényekre, de a legfontosabb: legyenek olyan emberek, akik a világ jobbá tételéért munkálkodnak – mondotta. Utódjául pedig azért javasolta Berecz Ildikót, mert harminc éve dolgozik a szervezetnél, könyvelőként ismeri a szervezet pénzügyeinek legapróbb részleteit, emberi hozzáállása minden tekintetben megfelel a Vöröskereszt elvárásainak.

 

Segélyprogramok

A háromszéki vöröskeresztes mozgalom megalapítása Cserei Jánosné Zathureczky Emília nevéhez fűződik. A szervezetet 1884-ben jegyezték be hivatalosan, azóta folyamatosan működik, 1989-ig a kommunista párt kisajátította a Vöröskereszt hírnevét, hogy pozitívként tüntethesse fel a szocializmus humanitárius megnyilvánulásait, a román egészségügy pedig korlátlanul használta a Vöröskereszt szimbólumait. 1990-ben a nulláról kellett kezdeni, az eredeti elvek alapján – foglalta össze Papp Adolf. Balázs Mária idejében lerakták az alapokat, sikerült székhelyet vásárolni és programokat elindítani. A Kovászna megyei egységet a svájci Vöröskeresztnek rendelték ki, az együttműködés húsz évig tartott, és hatalmas segítség volt a háromszéki szervezet számára.

A rászoruló családokat segítő téli program 1991-től működik, 2013-ig svájci támogatással és a Vöröskereszt saját forrásaiból, jelenleg a németországi Johanniter Segélyszervezettel kapcsolatban álló Hargita megyei LIA Alapítvány és a sepsiszentgyörgyi Rotary Klub támogatja a programot, a Vöröskereszt a tombolaárusításból származó teljes összeget az élelmiszer-segélycsomagok összeállítására fordítja. A szegény családok gyermekeinek táboroztatása szintén 1991-től működik, eddig több mint négyezer gyermek vett részt az ingyenes vöröskeresztes táborban.

Az otthoni betegápolást 1992 végén indította Balázs Mária és Barna Jolán asszisztens svájci segítséggel. Kezdetben a szolgáltatás csak Sepsiszentgyörgyre korlátozódott, később kiterjedt Kézdivásárhelyre, Bölönre és Kommandóra. Az ápoló­képzés a szolgáltatással együtt indult. Ha szükséges, a vöröskeresztes ápolók naponta háromszor mennek a beteghez a hét minden napján, hétvégén is.

 

 

A segélyeszköz-kölcsönzés is több éve működik. A sepsiszentgyörgyi Rotary Klub tavalyi jótékonysági bálján a Vöröskereszt otthoni beteggondozói programját támogató adományokból betegágyakat vásároltak, melyek könnyen hordozhatóak, bevihetőek a tömbházak szűk ajtóin, állíthatóak, kölcsönzéskor a Vöröskereszt kiszállítja és felszereli. Szintén a Rotary támogatta az oxigénkoncentrátorok beszerzését a koronavírus-járvány idején, mostanáig legalább kétszáz személy vett igénybe ilyen készüléket.

Bár az egyedül élő idősek számára igen nagy segítség lenne az S. O. S. jelzőrendszeres eszköz, kevesen élnek a lehetőséggel. A készülék nyakban hordozható, csupán 25 g a súlya, és gombnyomásra hívhatók vele azok a hozzátartozók, akiknek a telefonszámát kérésre betáplálják az eszközbe. A készülék kijelzi a hívást, és azt, hol tartózkodik a bajbajutott, és amint a hozzátartozó felveszi a telefont, a beépített mikrofon révén tud beszélni vele. Az eszköz bérlése havi húsz lejbe kerül.

A Kovászna Megyei Vöröskereszt igen népszerű programja az elsősegély-tanfolyam és az évente tartott elsősegélyverseny, utóbbin több mint ötszázan vesznek részt. A tanfolyamokat pedagógusok, vállalkozói csoportok, magánszemélyek veszik igénybe. A Vöröskereszt különböző eseményeknél elsősegélyt biztosít, 2022-től pedig mentőszolgálatot működtet betegek szállítására, igény szerint orvossal, illetve asszisztenssel. Ez nem sürgősségi mentőszolgálat, ellenben a mentő rendelkezik a betegek biztonságos szállításához megfelelő felszereléssel.

 

Közösen kell tenni a jólétért

A legnehezebb feladatnak Papp Adolf az önellátást tartotta. A Vöröskereszt ugyanolyan pénzügyi szabályok szerint működik, mint egy vállalkozás, a profitadó kivételével mindent fizetnie kell az államnak, és az évi 2,5–3 millió lejes költségvetéshez a pénzt elő kell teremteni, elsősorban szolgáltatásokból, az adományok alig 15–20 százalékot érnek el – mondotta.

Az elmúlt tizennyolc évben a szociális szolgáltatások rendszere megváltozott, új szabályok szerint kell engedélyeztetni, licenceztetni, a szakszemélyzet tekintetében is nagyon szigorúak az előírások, nem egyszerű ezeknek megfelelni – szögezi le a Vöröskereszt korábbi igazgatója. Szerinte, amit meg tud valósítani a nonprofit szervezet, azt nem tudja megtenni az állami intézmény, és fordítva, ezért az együttműködés a leghatékonyabb a  bajba jutott ember szempontjából.

Papp Adolf úgy véli, rengeteg a munka szociális téren, az eredmény attól is függ, mit gondol egy közösség a rászoruló, elesett emberről. Szerinte a civilizáció foka, mennyire vagyunk képesek létrehozni olyan rendszereket, amelyek segítik a jólétet, ami azt jelenti, van hozzáférés az egészségügyi ellátáshoz, elérhető a minőségi oktatás, nevelés, működik a szociális háló, amely a bajba jutott embert képes úgy segíteni, hogy teljes életet éljen. Úgy fogalmazott: hála Istennek, egyre többen vannak, akik így gondolkodnak, akik egy jobb világot akarnak, legyen az szociális szolgáltatások terén, művészetekben, sportban, oktatásban, a lényeg, hogy életünk minden területén megtaláljuk az értékeket és összedolgozzunk. Ne várjuk, hogy valaki más oldja meg a problémáinkat, adjon valamit, mint egy gyógyszert bajainkra, hanem tegyünk mindannyian a változásokért, a társadalmi jólétért. És ez érvényes az élet minden területére – szögezi le Papp Adolf.

 

A váltás

A Vöröskereszttel ezután is együttműködik, ellenben egy olyan intézmény élén kívánja a jelenlegi szociális szolgáltatásokat jobbá tenni, ahol állami finanszírozással lehet továbblépni. Papp Adolf úgy véli, a civil szférában szerzett tapasztalatai és kapcsolatrendszere segít ebben. Új tisztségében is a csapatmunkát tartja hatékonynak, eredményesnek.

A Kovászna Megyei Szociális Gondozói és Gyermekvédelmi Igazgatóság élére történt kinevezése alkalmából Papp Adolf elmondta: a feladatokat igyekszik úgy végezni, hogy a pénzügyi, jogi, politikai környezetben minden szolgáltatás terén a legtöbbet nyújtsák az arra rászorulóknak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2024-03-20: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Kurtapatak a Zsidóvár alatt

Elcsépeltnek tűnhet a Zsidóvár története, de az, amit a nép teremtett, alkotott évszázadokkal, de akár évtizedekkel ezelőtt, az mind a mi kincsünk. Nincs az összes háromszéki falunak érdekes ragadványneve vagy olyan históriája, amellyel mosolyra derítheti az olvasót. Akarva, nem akarva a Zsidóvár története azonban ilyen.
2024-03-20: Elhalálozás - :

Elhalálozás