Udmurt irodalomról Sepsiszentgyörgyön

2024. március 21., csütörtök, Közélet

Egy különleges kiállítás lezárásaként tartottak udmurt irodalmi estet kedd este Sepsiszentgyörgyön a Lábas Házban. Az itt bemutatott, Vannak vidékek – Udmurtföld című néprajzi témájú, remek kiállítást – melyet a Bikfalván élő házaspár, Petrova Anasztázia filológus és Demeter Miklós néprajzkutató, hangszerkészítő állított össze – a megyeszékhelyről Székelyudvarhelyre viszik.

  • Daria Nyikitina és P. Magyarosi Imola a sepsiszentgyörgyi udmurt irodalmi esten. Fotó: Mózes László
    Daria Nyikitina és P. Magyarosi Imola a sepsiszentgyörgyi udmurt irodalmi esten. Fotó: Mózes László

Rendhagyó módon, a Székely Nemzeti Múzeum által felkarolt egy hónapos kiállítás során a létrehozók négy különböző kulturális rendezvényt szerveztek, amelyekkel Udmurtföldet, az ott élőket, illetve kultúrájukat próbálták közelebb hozni a sepsiszentgyörgyiekhez. Petrova Anasztázia ugyanis maga is udmurt származású, férjével, Demeter Miklóssal közösen vallják: életfeladatuk az udmurt néphagyomány megélése, élesztgetése, megismertetése.

Az érdeklődő közönség ezúttal az udmurt irodalomból kaphatott ízelítőt, az est vendégeként megismerhették Daria Nyikitina, Budapesten műfordítást tanuló udmurt énekest, dalszerzőt, költőt, akinek a Demeter Miklós által magyarra fordított verseit P. Magyarosi Imola színművész olvasta fel, más udmurt szerzők, illetve Kányádi Sándor műve mellett (Kányádi maga is járt Udmurtföldön és Oki Asalcsi balladája című versében írt róla). A magyar és az udmurt nyelv rokon nyelvek, erre az est folyamán Petrova Anasztázia „élményszerű nyelvészkedéssel” világított rá, ismertetve a magyar és az udmurt nyelv közötti párhuzamokat. A kulturális utazás a népdalok és az udmurt költészet felvillantásával folytatódott – mint elhangzott, sokszor nem is lehet a népdal és az irodalom közötti határvonalat pontosan meghúzni –, a népdalok és megzenésített versek Demeter Miklós gitárkísérete mellett, udmurt nyelven hangzottak el.

Az udmurt irodalom különben nagyon fiatalnak tekinthető, születését 1889-re teszik, a lírához pedig Petrova Anasztázia családja is hozzátette a magáét: nagymamája, édesanyja egyaránt versek szerzője és a húga is író, ő két játékfilm forgatókönyvét is jegyezte. Ismertették Petrova Anasztázia édesanyja, Tatjána Csernova magyar és udmurt nyelvű, Fehér mintás, havas környék című kötetét is, a verseket a kolozsvári Laczkó-Vass Róbert színművész, költő fordította. Daria Nyikitina az udmurt irodalom új nemzedékéhez sorolható, verseiből gitárkíséretével ő maga is előadott néhányat. A bensőséges rendezvény közös énekléssel zárult, a Tavaszi szél vizet áraszt című népdal udmurt nyelvű változata csendült fel. „Ami történt, számunkra egy ajándék, reméljük, hagytunk egy kicsi nyomot az érdeklődőkben” – összegezett lapunknak Demeter Miklós.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2024-03-21: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Csemeteültető kalákát szerveznek Zalánban

Tízezer facsemete elültetését tervezi egy közösségi esemény keretében szombaton Zalán határában a Vinca Minor Egyesület. A kezdeményezés partnere Bodok község önkormányzata és a Zaláni Közbirtokosság, támogatója pedig az E.ON Románia vállalat, melynek önkéntesei már eddig is bekapcsolódtak hasonló háromszéki környezetvédelmi megmozdulásokba.
2024-03-21: Közélet - Bartos Lóránt:

Harc a varjakkal – esélytelennek tűnik

Amit lehetett, mindent megpróbált Kézdivásárhely önkormányzata, hogy a közterekről eltakarítsa a sokakat zavaró vetési varjakat. Újabban a fészkek eltávolításával próbálkoznak. A küzdelem azonban egyelőre, az eddigi tapasztalatok alapján, reménytelennek tűnik. Ráadásul a munkások arra panaszkodnak: a helyi lakosok egy része fairtással gyanúsítja őket.