Székely Mikó KollégiumA múlt örökségét méltatták

2024. március 26., kedd, Közélet

Harmadik alkalommal tartották meg a nyugdíjas és a jelenlegi pedagógusok közös találkozóját a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban. A pénteki eseményen bemutatták Péter Alpár helyi képzőművész két alkotását: Barabás Miklós gróf Mikó Imréről készített portréfestményének másolatát és Császár Bálint egykori polgármester rekonstruált arcképét.

  • Leleplezték a nagy elődök portréit. Fotó: Albert Levente
    Leleplezték a nagy elődök portréit. Fotó: Albert Levente

A kollégium konferenciatermébe érkezők régi ismerősként, valamikori kollégaként köszöntötték egymást, az iskola jelenlegi tanárai közül pedig többen egykori tanítványként ölelték meg a megjelent nyugdíjas pedagógusokat. Felcsendült az iskolahimnusz a Dombora Anna vezette diákkórus előadásában, s már az első sor után egyként énekelte az egész terem a Czegő Zoltán versére Dancs Árpád által szerzett himnuszt. A hagyományossá vált nyugdíjas-találkozó azt hívatott jelképezni, a múlt összefonódik a jelennel, és hogy a mai tantestület nem kívánja elfelejteni a nyugdíjas kollégákat, akik munkájának, személyiségének lenyomata itt maradt a Székely Mikó Kollégiumban mindörökre – mondta köszöntőjében Sztakics Éva iskolaigazgató, majd egy perc néma csenddel adóztak az elhunyt tanárok emléke előtt.

Két esztendővel ezelőtt leplezték le gróf Mikó Imre, a kollégium alapítója, Csáky Albin vallás- és közoktatási miniszter, valamint szemerjai Szász Domokos református püspök Péter Alpár képzőművész által rekonstruált egész alakos portréit, ennek a sorozatnak része a jelenlegi két alkotás, amelyek elkészítését a Miniszterelnökség mellett működő Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatta a Bethlen Gábor Alap segítségével – ismertette Sztakics Éva. Az igazgató emlékeztetett: Barabás Miklós Gróf Mikó Imréről készült portréjának korábbi másolatát Kiss Béla képzőművész, a kollégium egykori tanára készítette el, ami Jánó Mihály művészettörténész ötlete révén valósult meg. Nem helyettesíteni kívánják azt, hanem úgy vélik, az iskola névadójának helyet kell kapnia nemcsak a múzeumteremben, a díszteremben, de a megújuló iskola más reprezentatív helyiségében is. Császár Bálint polgármesternek szintén nagy szerepe volt az iskola fejlődésében, az 1859–1889 között algimnáziumként működő iskola főgimnáziumi státusát minden bizonnyal Trefort Ágoston vallás- és közoktatásügyi miniszternek 1888-ban címzett iratával sikerült kieszközölnie – hangsúlyozta a kollégium vezetője és idézett a szóban forgó levélből.

A két új festmény megalkotásának részleteit Péter Alpár képzőművész ismertette. Elmondta, az alkotást megelőző kutatómunkát feleségével, Várallyai Réka művészettörténésszel együtt végezték, és míg Császár Bálint polgármester portréjához csak az eredeti festményről készült fényképtöredékek álltak rendelkezésükre, gróf Mikó Imre portréját egy valós fotó és fontos fotódokumentáció alapján készítette. Szellemiségében mindkettőt a már korábban megalkotott festményekhez igazította, hisz ezek egy térben lesznek elhelyezve és a kortárs festészet szellemében igyekezett megidézni az adott történelmi kort. Ezáltal két kor, két gondolkodás, két idősík rakódik egymásra – mondta.

Császár Bálint volt az a polgármester, majd ifj. Gödri Ferenc, akik  megépítették azokat az épületeket Sepsiszentgyörgyön, amelyekre ma is büszkék vagyunk – mondta köszöntőjében Antal Árpád polgármester. A pedagógusok munkáját köszönve hangsúlyozta, a tárgyi tudás átadásán túl sikerült az itt élő emberek többségét megtanítaniuk a szülőföld, a város szeretetére és a nemzetpolitika fontosságára.

„Társadalmak jóléte múlik a pedagógusokon, mert a tanítók azok, akik felfedezik és nevelik azokat a tehetségeket, akik majd az új világot megteremtik. A pedagógus soha nem a mának, hanem a jövőnek dolgozik – hangsúlyozta a megyei főtanfelügyelő. Kiss Imre megköszönte a pedagógusok kitartását, akik a nehézségek, a tanügyi reformok kaotikus rendelkezései ellenére nem hagyták el a katedrát, hittek abban, hogy jövőnk és megmaradásunk záloga a tudás.

A kollégium legfrissebb nyugdíjasának, Csikós Júlia könyvtárosnak, a nagykönyvtár őrének igen nagy elismeréssel köszönték meg harmincnégy éves szolgálatát, méltatását Dobra Judit, a kollégium magyar szakos tanára írta és olvasta fel. Munkássága révén nehezen felérhető mércét hagyott hátra és arról is gondoskodott, hogy kire hagyja az iskola felbecsülhetetlen, féltve őrzött kincsét, a több mint harmincötezer kötetes nagykönyvtárat – hangsúlyozta Sztakics Éva. Március 1-jétől Csikós Júlia utódja Csáki Árpád történész.

Nem véletlen, hogy Csikós Júlia hívta fel az iskola vezetőségének figyelmét arra, hogy az iskola épületének felújításával egy időben időszerű lenne feltárni az iskola 1870. június 27-i alapkőletétele alkalmából elhelyezett időkapszulát. A többnyire pontos leírás ismert volt, a Székely Nemzeti Múzeum szakemberei és a Conico cég segítségével 2023. május 17-én megtalálták az alapkövet és kiemelték a cilindert. A benne található pénzérméket Szebenben restaurálták, ezeket a pénteki találkozón üveges tárló alatt mutatták be.

A rendezvényen a Dombora Anna vezette kórus mellett közreműködött Bálint Hanga, a Stefán Bence és Stefán-Dobai Katalin irányította néptánccsoport, népdalokat énekelt Csutak Apolka ötödikes tanuló. A találkozó ünnepi vacsorával és kötetlen beszélgetéssel ért véget.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2024-03-26: Szabadidő - :

A nap fotója

2024-03-26: Közélet - Nagy B. Sándor:

Színházi világnap a Tamási Áron Színházban

Változatos programmal készül a színház világnapjára a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata, mely holnap egész napra élményeket kínál a közönségnek: rendhagyó formát öltenek a kirakatok, különböző produkciókból idézett monológokat és Nemes Levente színművész Dózsa című előadásának hangfelvételét hallgathatják meg az érdeklődők, délután közönségtalálkozó és egy Kelemen Lászlót bemutató színháztörténeti kiállítás megnyitója következik, este pedig az Iráni konferencia című előadás zárja a rendezvénysorozatot.