A kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület április 8–13. között harmincnegyedik alkalommal szervezi meg a Csoma Napokat. Az idei rendezvény rendhagyó módon egyhetes lesz, a szervezők gazdag kulturális és tudományos programmal várják az ünneplőket Kovásznán és Csomakőrösön. Ugyanakkor felavatják a magyar állami támogatással felépült Csoma Emlékközpont és Népfőiskola házát.
A felavatandó Csoma Emlékközpont működésének célja és központi eleme Kőrösi Csoma Sándor emlékének ápolása, szellemiségének átörökítése a következő nemzedékek számára, életművének és a vele kapcsolatos szakirodalom ismertetése. A Csernyus Lőrinc Ybl-díjas építész által megtervezett kétszintes létesítmény kiállítótereket, 60–70 főt befogadó konferenciatermet, irodahelyiségeket és öt vendégszobát is magában foglal. Az Csoma Emlékközpont és Népfőiskola épületének ünnepélyes felavatása a Kőrösi Csoma születésének 240. évében megrendezett Csoma Napok nyitányán, 2024. április 8-án zajlik, felavatja Csák János, Magyarország kulturális és innovációs minisztere, megáldja Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke.
„Mivel idén egyesületünk három évtizedes álma teljesül, és nemzeti összefogással idén fel tudjuk avatni a Csoma Népfőiskola és Emlékközpont házát, egyhetesre bővítettük a rendezvényt. Köszönjük Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériumának, hogy támogatta a tervünket, partnerünk és segítőtársunk volt az otthonteremtésben. Ez a nemzeti összefogással megteremtett épület nemcsak emlékközpontként és dokumentációs központként fog működni, hanem az egyesület és a népfőiskola minden tevékenységnek otthont adó épület lesz, tehát tulajdonképpen Kovászna városának és a térségnek egy nagyon szép, modern felszereléssel ellátott központja lesz, amit mindenki használhat” – fogalmazott Ferencz Éva, a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület elnöke, a Csoma Emlékközpont és Népfőiskola vezetője. Hozzátette: „A számunkra felbecsülhetetlen értékű támogatást azzal szeretnénk meghálálni, hogy megalapítjuk a Csoma-ösztöndíjat, melyet 2025-től kezdődően évente szeretnénk odaítélni egy arra érdemes fiatalnak, tanulmányi költségeket fedezendő. Az ösztöndíj egyben felélesztése is lenne annak az örökségnek, mely szintén Csomától maradt reánk. Ő ugyanis 1836-tól a Szabadságharc leveréséig éppen a kézdivásárhelyi Székely Katonaneveldén keresztül részesített ösztöndíjban arra érdemes fiatalokat. Sajnos a Szabadságharc bukása után a Stipendium Csomaianum pénzalapjai nyom nélkül eltűntek, akár sok minden egyéb abban a korban. Mi ezt az örökséget szeretnénk újraéleszteni, ezáltal biztosítva, hogy Csomának nemcsak emlékét őrző háza lesz szülőföldjén, de tudós, kutató követője is”.
Idén 240 éve született Kőrösi Csoma Sándor, és az egyesület úgy határozott, hogy ezt az évet Kovásznán Csoma Emlékévnek nyilvánítják. Ennek az apropóján a teljes évi tevékenységüket megpróbálják Csoma életére, életútjára, munkásságára, szellemiségére koncentrálni, és ezen belül a Csoma Napokat is. Ezért igyekeztek olyan rendezvényelemeket összeállítani április 8–13. között, amelyek erősítik ezt a programot. „Hálásan köszönjük segítőinknek és szervezőtársainkkal szeretettel várunk mindenkit a közös ünneplésre – mondta Ferencz Éva, az egyesület elnöke.