Magyar–román tárgyalások és uniós minicsúcs

2024. április 4., csütörtök, Belföld

Orbán Viktor miniszterelnök tegnap délután Bukarestben megbeszélést folytatott Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel, majd Marcel Ciolacu miniszterelnökkel, végül az EU Stratégiai Menetrend 2024–2029 bukaresti előkészítő megbeszéléséhez csatlakozott Horvátország, Belgium, Szlovénia miniszterelnökével, Klaus Iohannis államfővel, valamint Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével. A megbeszélés nem ért véget lapzártáig.

  • Orbán Viktort fogadja Marcel Ciolacu román miniszterelnök. Fotó: MTI
    Orbán Viktort fogadja Marcel Ciolacu román miniszterelnök. Fotó: MTI

Először Kelemen Hunorral találkozott Orbán Viktor Bukarestben, tartva magát ahhoz a hagyományhoz, miszerint a magyarországi vezető politikusok romániai hivatalos tárgyalásait egy informális egyeztetés előzi meg az RMDSZ vezetőjével. Ezen a találkozón a romániai magyar közösség előtt álló kihívásokról, kiemelten a 2024-es választási évről volt szó. Kelemen Hunor a találkozóval kapcsolatosan kijelentette: „Ott kell lennünk minden olyan intézményben, ahol rólunk, magyarokról döntenek. A 2024-es választások nemcsak a következő négy esztendőről szólnak, hanem hosszú távon meghatározzák, hogy milyen körülmények között fogunk élni itt, az országban és az Európai Unióban.”

Egy friss kutatásból kiderül, hogy az európai polgároknak több mint 60 százaléka elégedetlen az Európai Bizottság munkájával, és több mint 60 százaléka uniópárti. „Ez is megerősíti, amit mi mondunk: nem az Európai Unióval van a baj, hanem az elhibázott rossz döntésekkel. Mi, magyarok azt akarjuk, hogy jó irányba változzon az Európai Unió, és közösségünknek ereje és hangja legyen Európában is! Ez közös érdekünk a Kárpát-medencében. Június 9-én, aki az RMDSZ-re szavaz, az a magyarok győzelmére szavaz” – tette hozzá az RMDSZ elnöke.

„Sok sikert az európai és a helyhatósági választásokhoz!” – írta Facebook-oldalán Orbán Viktor miniszterelnök a Kelemen Hunorral folytatott megbeszélései után.

Orbán Viktor ezt követően a Victoria-palotában folytatott munkamegbeszélést Marcel Ciolacu kormányfővel. Az egyeztetésen jelen volt Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, valamint Bóka János, a magyar kormány európai uniós ügyekért felelős minisztere.

Ciolacu tegnap egy interjúban elmondta, esélyesnek tartja Klaus Johannis államfőt a NATO-főtitkári tisztségre, lévén, hogy egyetlen döntéshozó sincs ellene. Románia miniszterelnöke hozzátette: ugyanez nem mondható el kihívójáról, Mark Rutte holland miniszterelnökről, akinek kinevezését például Magyarország nem támogatja. Marcel Ciolacu szerint Romániának azért is jó esélyei vannak a NATO-főtitkári kinevezésre, mert mellette szól például, hogy Kelet-Európát is képviselni kell az európai és észak-atlanti struktúrákban.

A román és magyar miniszterelnökökkel folytatott közös tárgyalás után Kelemen Hunor kiemelte: „Romániának és Magyarországnak számos közös érdeke van a régión belül, amelyet Brüsszel felé közösen tud képviselni. Ha Közép-Európában, Kelet-Európában a volt kommunista blokk tagállamai az unión belül együttműködnek, akkor mindenkinek sokkal könnyebb az érdekérvényesítés.”

Klaus Iohannis elnök a Charles Michellel tartott közös sajtótájékoztatón kijelentette: nem áll szándékában visszalépni a jelöltségtől, annak ellenére, hogy több jelentős NATO-tagország is megerősítette, Mark Rutte holland miniszterelnököt támogatja a főtitkári posztra. „Nem áll szándékomban sem visszalépni, sem másról tárgyalni. A NATO-ra fókuszálok, és igen, elhangzanak kijelentések, de továbbra is úgy vélem, hogy valósak az esélyeim” – fogalmazott Iohannis.

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter tegnap Brüsszelben kijelentette: a NATO történetében még soha nem adott főtitkárt közép- vagy kelet-európai tagállam, ezért itt lenne ennek az ideje, különös tekintettel arra, hogy a fő biztonsági kihívás jelenleg ebből az irányból érkezik. A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető megismételte: a magyar kormány nem tudja támogatni Mark Ruttét, aki korábban Magyarország térdre kényszerítéséről beszélt.

A Stratégiai Menetrend, melyről este tárgyaltak a kormányfők, az uniós intézményi ciklus végén elfogadandó dokumentum, amely a következő intézményi ciklusra irányadó stratégiai kihívásokat vázolja fel, és útmutatást ad az EU intézményeinek. A Menetrendet az állam- és kormányfők fogadják el, a döntés előtt pedig több alkalommal, több európai városban kisebb csoportokban tanácskoznak a dokumentumról.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1546
szavazógép
2024-04-04: Közélet - Bartos Lóránt:

Hungarikumnap Kézdivásárhelyen

Első alkalommal, de hagyományteremtő szándékkal szervezték meg a Hungarikum civil napot Kézdivásárhelyen. Az Egyedülálló Szülők Klubja, Háromszék civil szervezet bábáskodásával létrejött rendezvény elsősorban a gyerekeknek szólt, de szülők is részt vehettek rajta.
2024-04-04: Belföld - :

Szülőföldön magyarul – ezután elektronikusan

Megjelentek a Szülőföldön magyarul program idei pályázati felhívásai, tegnaptól május 3-áig várják a jelentkezéseket – jelentette be Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára tegnap Budapesten. A kérelmeket ezután kizárólag elektronikusan, az újonnan létrehozott Mipont.hu oldalon lehet benyújtani.