Románia a nyitott és demokratikus társadalom követendő példája lehet, többek között roma polgárainak sokszínűsége, energiái és képességei révén – áll Klaus Iohannis államfő tegnapi, a romák nemzetközi napja és a romániai romák ünnepe alkalmából küldött üzenetében. A REPER ugyanakkor Románia súlyos mulasztásaira figyelmeztet a romákat illetően.
Iohannis üzenetét Sergiu Nistor államelnöki tanácsos tolmácsolta azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a roma nap alkalmából szervezett a parlamenti kisebbségek képviselőházi frakciója, a kormány interetnikus kapcsolatokért felelős főosztálya és más intézmények. „Ma azokra a kiemelkedő roma személyiségekre emlékezünk, akik részt vettek a modern Románia kialakulásában, támogatták az ország célkitűzéseit és jelentős mértékben hozzájárultak az ország kulturális örökségéhez. A roma etnikum megünneplése egyrészt kifejezi a romák társadalmi hozzájárulásának megbecsülését, másrészt lehetőséget ad arra, hogy értékeljük az idegengyűlölő diskurzusok elleni küzdelemben elért eredményeket, ugyanakkor csökkentsük a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségeket, amelyek még mindig sújtják a roma közösséget” – olvasható az államfő üzenetében. Ebben Iohannis alapvető fontosságúnak nevezte, hogy minden roma állampolgár egyenlően férjen hozzá az oktatáshoz, valós lehetőségeket kapjon a szakmai és társadalmi integrációra, és garantáltak legyenek számára az alapvető emberi jogok. „Az egységesebb és befogadóbb Európa felé vezető úton Románia jó példája lehet a nyitott és demokratikus társadalomnak, többek között roma polgárainak sokszínűsége, energiái és képességei révén” – írta.
A romák első, 1971-ben tartott világkongresszusának emlékére április 8-án ünneplik a Nemzetközi Roma Napot. Romániában a 2006/66-os törvény rendelkezik arról, hogy ezen a napon tartják a romániai roma kisebbség ünnepét is. Több városban is szerveztek különböző eseményeket, Bukarestben például a metróállomásokban működő kivetítőkön játszanak le tájékoztató videókat a roma kultúráról. Az akció április 15-éig tart. Mihai Neacşu, a Romano Kher roma kulturális központ igazgatója azt írta, minden népnek és kisebbségnek szüksége van támpontokra és példaképekre identitása megerősítéséhez, és ez a romák esetében sincs másként. „A romák elitjének és kultúrájának népszerűsítése különösen fontos, mert a fiataloknak és a gyerekeknek felvállaltan roma példaképekre van szükségük, akiket az egész román társadalom elismer” – mutatott rá. A tanulmányi eredményekben, kulturális tevékenységben vagy sportteljesítményekben kiemelkedő roma fiatalok idén kitüntetést kapnak Marcel Ciolacu miniszterelnöktől.
Mindazonáltal a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) – ez Dacian Cioloș volt kormányfő pártja – közleményben tudatja, hogy a roma közösségek továbbra is hátrányos megkülönböztetésben részesülnek Romániában. Ramona Strugariu európai parlamenti képviselő a roma anyákra hívta fel a figyelmet, akik gyakran óriási erőfeszítéseket tesznek, hogy iskolába járathassák gyermekeiket. Ugyanakkor kifejezte reményét, hogy valamennyi politikai párt befutó helyen indít roma etnikumú jelölteket is a közelgő választásokon. Dragoş Pîslaru, a REPER alelnöke szerint a roma közösségeket teljes mértékben elhanyagolják a Dâmboviţa-parti politikusok: nem beszélnek róluk, nem emelik fel hangjukat a romák integrációjáért, sem pedig az oktatáshoz, védelemhez és szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférésükért. „A roma népességről még pontos adataink sincsenek, nem tudjuk, hányan élnek az országban, mert a legutóbbi népszámláláskor a kérdezőbiztosok nem mentek el a roma közösségekbe, az idősek félnek bevallani etnikai hovatartozásukat, a fiatalok pedig többnyire külföldön vannak” – jelentette ki. Az USR volt munka- és családügyi minisztere azt kívánta, hogy a roma közösség „ne veszítse el egységét, heves és bátor szellemét, amely erőt ad nekik ahhoz, hogy küzdjenek a semmibevevés ellen”, illetve, hogy „Románia nyissa ki a szemét és elméjét, vessen véget a kiközösítésnek és diszkriminációnak, és megkülönböztetés nélkül váljon befogadóvá, az összes állampolgára számára hozzáférhetővé téve minden lehetőséget”.