Lázár-Kiss Barna András nyolc évig Barót polgármestere volt, ma pedig vállalkozóként keresi kenyerét. Mint mondotta, ma már nem bánja annyira, hogy legutóbbi választásokon nem ő került ki győztesen: sokkal kevesebb életében a stressz, s különösen örvend annak, hogy új munkája révén végzettségének megfelelő szakmát gyakorolhat. Két éve létrehozott műhelyében autók, motorkerékpárok és utánfutók műszaki ellenőrzését végzik, további céljai közt szerepel, hogy a kínálatot bővítse.
Végzettségére nézve gépészmérnök, és pályája elején annak megfelelő munkakört látott el a fakitermelő vállalat (IFET) baróti kirendeltségénél, ahol a kocsik karbantartásáért és azok fogyasztásának követéséért felelt. Kilenc év után váltott, a kereskedelemben próbálta ki magát és két évig egy üzletet vezetett. A Transbar Rt.-nél közel tíz évig volt igazgató, majd 2012–2020 között a polgármesterség következett. Szeretett a közigazgatásban dolgozni, fejlesztési célokat megfogalmazni és tenni azok megvalósulása érdekében, de néha nagyon el tudott keseredni azon, mennyire behatároltak a lehetőségek, milyen apró lépéseket lehet csak tenni egy kisváros érdekében. Az elvesztett választások után néhány hónapig pihent – nyolc évig sosem akkor és sosem annyi időre mehetett szabadságra, amikor akart –, aztán a gidófalvi Váncsa Transnál helyezkedett el.
Ne kelljen protekció!
Vállalkozásának ötlete akkor fogalmazódott meg benne, amikor műszaki vizsgára vitte volna autóját a meglévő két szakműhely egyikébe, ahol közölték vele, „előre veszik”, mert amúgy csak három hét múlva tudják fogadni. „Nem akartam elhinni, hogy protekcióra van szükség ahhoz, hogy elfogadható időn belül elvégezhető legyen ez az egyszerű, de a saját- és a közbiztonság érdekében is olyan fontos ellenőrzés. Utánanéztem, milyen feltételeknek kell megfelelni, hogy a RAR által engedélyezett műszakiztató műhelyt tudjak indítani. A végzettségem adott volt, de még hátra volt egy, csak Bukarestben letehető nagyon szigorú vizsga, amire nagyon sokat és komolyan kellett tanulnom. Előbb azt mondták, a sok jelentkező miatt csak jóval később kerülhetek sorra, ám jött a Covid-időszak és rengetegen visszaléptek, ezért végül hamarabb vizsgázhattam” – meséli Lázár-Kiss Barna András.
Új és jó minőségű felszerelést vásárolt. Úgy gondolta, inkább első körben fizessen többet, minthogy az olcsóbban beszerezhető, használt felszerelés miatt klienseit ne tudja fogadni és időben kiszolgálni. A felszerelést amúgy a bukaresti Eco Electro Service-től vásárolta, aminek a szolgáltatásaival azóta is nagyon meg van elégedve. „Nem is hittem volna, hogy ilyen jó, utánkövetéssel rendelkező cég létezik Romániában. Bármilyen kérésünk vagy kérdésünk van, segítenek, megválaszolják és szenzációsan kiszolgálnak. Csak jót tudok róluk mondani” – lelkendezett Lázár-Kiss Barna András.
Mindenkinek legyen jó
A műhelyt végül 2022 májusában nyitotta meg. Ebben nagy segítségére volt a munkatársául szegődő, szintén mérnök, az autók műszakiztatásában már tapasztalt Bardocz István is.
Kezdetben csak kis, 3,5 tonnánál könnyebb autók, fékes és fék nélküli egytengelyes utánfutók, majd kicsit később motorkerékpárok műszakiztatását vállalták. Ez utóbbi azóta is egyedi szolgáltatás Erdővidéken, hasonlót csak Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen és Brassóban találni.
Tavaly ismét bővítették a szolgáltatást, azóta 3,5 tonnáig terjedő traktorokat is vállalnak, és jövőben további feladatokat látnának el azáltal, hogy quadok, kéttengelyes és fékes utánfutók műszakiztatását is megoldanák. Adott lesz a lehetőség rá, mert egy jelenlegi munkatársuk, Kalitka Attila is megszerzi addig a szakfelügyelői vizsgáját, ezután már hárman lesznek, akik klienseket fogadhatnak, illetve elvégezhetik a megfelelő ellenőrzést.
Sőt – amennyiben valamilyen pályázati lehetőség is felmerül és felszerelést tud vásárolni –, futószögállítást és gumicserét is vállalnának, illetve gumihotelt is létrehoznának. Lázár-Kiss Barna András úgy véli, utóbbira igencsak lenne igény Baróton.
Elsősorban a tömbházban lakók, de a magánházakban élők számára is megérné – mondotta –, hiszen sokat számít az, hogy milyen körülmények közt tárolják az éppen nem használt nyári vagy téli gumikat. Nemcsak az élettartam miatt, hanem azért is, mert akár balesetet is el lehet kerülni a jó abroncsokkal.
Egymásra épülő szolgáltatások
A gumicsere és a gumihotel vagy éppen a futószögállítás nem azért fontos, mert olyan nagy nyereség lenne rajta, hanem mert „behozza” a klienst a műhelybe – véli a vállalkozó. A műszakiztatáson sem nagy a nyereség, mindössze három, az általánosnál jobb fizetést hoz ki, de biztos kereset. Hasonlóképpen ezt a célt szolgálják az olyan „apróságok” is, mint az, hogy számon tartják, melyik gépjárműnek mikor jár le a műszaki vizsgája, a tulajdonosokat pedig időben értesítik róla, s felajánlják, hogy idejében foglaljanak időpontot. Bár sok tulajdonos követi, hogy mikor kell újra műszakiztatni a gépjárművet, a tapasztalat szerint legalább harmaduk megköszöni a figyelmeztetést, mert nem figyeltek oda, így talán jelentős büntetést úsznak meg a műhely részéről befutó értesítéssel.
„Velünk együtt Baróton három helyen lehet az autó műszaki vizsgáját elvégeztetni, s úgy vélem, mindegyikünknek helye van a piacon. Most már nem kell egyiküknél sem három hetet várni az ITP-vizsgára, de a környékbeli motorosoknak – van belőlük vagy 100–120 – sem kell ötven kilométerre menniük csak ezért. És minden bizonnyal az emberek életét fogja megkönnyíteni a tervezett gumihotelünk is. Elégedett vagyok azzal, amit alig két év alatt elértünk, s bízom abban, hogy fejlődni tudunk” – mondotta Lázár-Kiss Barna András.