Névsorolvasás: csak AUR-osok készülnek Európába?

2024. április 15., hétfő, Máról holnapra
Farcádi Botond

Véglegesítették a jelöltlistákat az európai parlamenti választásokra a romániai pártok, a támogató aláírásokkal együtt pedig, önbizalomtól duzzadó nyilatkozatok kíséretében, iktatták is azokat. Európáról, az Európai Unióról sokat nem beszéltek, talán nincs is túl sok mondanivalójuk a témában – nagyobb sajtóvisszhangot kapott az önkormányzati jelöltek kiléte, mint a Brüsszelbe, Strasbourgba készülők listája.

Az EP-jelöltek névsorát böngészve két dolog szembetűnő. Egyrészt az, hogy mind a pártok, mind a közösen induló szövetségek arra törekedtek, hogy a jelöltlista segítségével lerendezzék, elsimítsák az alakulaton belüli és az egymás közötti konfliktusokat – az EP-jelöltek listája afféle kompenzáció vagy inkább mérgezett alma némelyik befolyásos emberüknek, akiket a jelenlegi pártvezetés inkább távol tartana a döntéshozó szervektől. Ezt látjuk a PSD–PNL listáin: Mihai Tudose, illetve Rareș Bogdan vélhetően nem csak azért került a névsor élére, hogy úgymond húzónevek legyenek, hanem azért is, mert a két pártelnök, Marcel Ciolacu, illetve Nicolae Ciucă jobbnak látta őket Brüsszelbe küldeni, semhogy Bukarestben szervezkedjenek. Ugyanez a helyzet a Jobboldali Szövetségben: az EP-jelöltlista első helyein két exelnököt is találunk Dan Barna és Eugen Tomac személyében. Az RMDSZ esetében inkább a területi egyensúly elve érvényesült a szelekcióban, a szövetség két tapasztalt jelöltet állított a lista élére Winkler Gyula és Vincze Loránt személyében. Eddigi tevékenységük alapján mindkét jelöltnek van elképzelése az Európai Unió működéséről, jövőjéről – ha nem magyar szemüvegen át, a magyar érdek felől néznénk a jelöltlistákat, minden bizonnyal akkor is lenne keresnivalójuk az Európai Parlamentben. A tapasztalt, kipróbált jelöltek előtérbe helyezésének azonban kockázatai is vannak: az emberek megszokták már őket, új szavazókat emiatt talán nehezebb bevonzani – pedig erre nagy szükség lesz.

A névsorokat böngészve azonban a legszembetűnőbb, hogy magyar ember számára olybá tűnhet, mintha csak az AUR szállna versenybe a Romániának járó 33 európai parlamenti képviselői tisztség elhódításáért. Minden román parlamenti párt jelöltlistájának élén vagy valamely befutónak számító pozíciójában vannak ugyanis olyan jelöltek, akiknek nevéhez bősz magyarellenes megnyilvánulások köthetőek. Mintha az is kritérium lett volna a szelekciónál, hogy ki utálja jobban a magyarokat. Rareș Bogdan habzó szájú kirohanásai már műsorvezetői korszakában emlékezetessé váltak, Mihai Tudose kormányfőként tett, székely elöljárókat akasztó nyilatkozata pedig jobb helyeken azonnal véget vetett volna bármilyen politikai karriernek. Az AUR-ról külön kár is beszélni, de talán nem árt tudni, hogy az ő listájukon a magyar feliratok és szimbólumok legádázabb ellensége, a szolgálatos feljelentő Dan Tanasă áll az első helyen. Nem sokkal szívderítőbb a jobboldali ellenzéki szövetség kínálata sem: a lista harmadik helyén az az Eugen Tomac áll, aki több más nyilatkozata mellett azzal tette magát nevetségessé, amikor hadat üzent a Székelyföldi legendárium csapata által kiállított legendatérképeknek.

Milyen jó, hogy az említettek elmennek Brüsszelbe, legalább megszabadulunk tőlük! – adná magát a replika. De a romániai politikai életet ismerve igencsak korai lenne az öröm: marad itthon is éppen elég magyarellenes politikus. Ráadásul felmerül a kérdés: vajon milyen kép alakulhat ki az Európai Parlament tagjaiban a romániai magyarságról, ha mondjuk Dan Tanasătól vagy Rareș Bogdantól tájékozódnak?

 

Fotó: Facebook / Nicolae Ciucă

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-04-15: Közélet - Bodor János:

Rendhagyó Csoma Napok

Rendhagyónak tekinthető a múlt héten Kovásznán és Csomakőrösön lezajlott 34. Csoma Napok. A korábbi évekhez képest, amikor csupán három napig tartott a rendezvény, Kőrösi Csoma Sándor születésének 240. évfordulójára való tekintettel idén egyhetesre bővült a sorozat. Ezalatt számos kulturális műsort, színházi előadást, filmbemutatót láthatott a nagyérdemű közönség, a Kádár László Képtárban megnyílt a 32. képzőművészeti Csoma-tárlat, volt könyvbemutató, diákvetélkedő, lezajlott a hagyományos tudományos konferencia, és felavatták a Kőrösi Csoma Sándor Emlékközpont és Népfőiskola épületét. A rendezvény magas rangú vendége volt Csák János magyarországi kulturális és innovációs miniszter és Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke.
2024-04-15: Közélet - Nagy D. István:

Tamás Sándor folytatná a megye élén (Háromszéki RMDSZ)

Pénteken ülésezett az RMDSZ Háromszéki Képviselők Tanácsa (HKT), a testület tagjai a szövetség azon jelöltjeiről döntöttek, akik június 9-én a helyhatósági választásokon versenybe szállnak a megyei önkormányzati helyekért, valamint az elnöki tisztségért. Utóbbit az immár 16 éve a megyei önkormányzat élén álló Tamás Sándor pályázza meg újból, aki egyben az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezetének vezetője is. Kovászna Megye Tanácsa jelenlegi vezetőjének a szövetségen belül nem volt kihívója. A HKT által szintén pénteken elfogadott önkormányzati jelöltlistán pár kivétellel réginek számító nevek szerepelnek.