Óriási felháborodást váltott ki mind Belgiumban, mind nemzetközi színtéren, hogy egy konzervatív konferenciának otthont adó brüsszeli kerület polgármestere be akarta tiltani a rendezvényt, és rendőrök vették blokád alá az eseményt. Orbán Viktor magyar miniszterelnök – aki meghívottja a konferenciának – már első nap tiltakozott az intézkedés ellen, és csatlakozott hozzá a brit és az olasz kormányfő is. A belga kormányfő alkotmányellenesnek nevezte az intézkedést, éjszaka pedig a bíróság hatályon kívül helyezte a polgármesteri határozatot, így tegnap folytatódhatott a konferencia.
Éjszaka a belga bíróság hatályon kívül helyezte a Nemzeti Konzervativizmus Konferencia (NatCon) megtartását tiltó polgármesteri határozatot, a rendezvény korlátozás nélkül folytatódhatott Brüsszelben – közölte Szalai Zoltán. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) főigazgatója emlékeztetett, a konferenciának otthont adó brüsszeli kerület, Saint-Josse-ten-Noode polgármestere, Emir Kir kedd délben végzést adott ki a kétnaposra tervezett rendezvény betiltására. A polgármester az X-en közzétett üzenetében azt írta: Brüsszelben, valamint a belga főváros Etterbeek és Saint-Josse-ten-Noode nevű kerületeiben „nem látják szívesen a szélsőjobboldalt”. Szalai Zoltán elmondta, a szervezők a bécsi központú jogvédő szervezet (ADF) segítségével a végzést megtámadták, az ügyben eljáró bíróság este tíz órára tárgyalást írt ki, majd éjfél után meghozta a polgármesteri határozat megsemmisítéséről szóló döntését.
Kedden egyébként nem csupán a meghívottak között szerepelő Nigel Farage brit politikus és Orbán Viktor adott hangot felháborodásának a rendezvény tiltása kapcsán, hanem a brit, az olasz és a belga miniszterelnök is. A brit miniszterelnök, Rishi Sunak a belga hatóságokat kritizálta. „Egyértelmű, hogy a rendezvények látogatásának megakadályozása káros a szólásszabadságra és a demokráciára nézve” – fogalmazott Sunak szóvivője. Alexander De Croo belga miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte a helyi belga polgármester döntését. De Croo szerint az önkormányzati autonómia a demokrácia egyik alapja, de soha nem írhatja felül a belga alkotmányt, amely 1830 óta garantálja a szólás és a békés gyülekezés szabadságát. „A politikai gyűlések betiltása alkotmányellenes” – szögezte le.
Alexander De Croo tegnap közösségi oldalán közzétett üzenetében megosztotta a bírósági döntést – amely hatályon kívül helyezte a rendezvény betiltására vonatkozó polgármesteri végzést –, és azt írta: az eljáró bíróság nem is fogalmazhatott volna egyértelműbben: a hatóságoknak minden erőfeszítést meg kell tenniük az alkotmányos gyülekezési jog védelmében. „Alkotmányunk a polgárok szólás- és gyülekezési szabadsága mellett áll” – tette hozzá bejegyzésében a belga kormányfő.
A Nemzeti Konzervativizmus Konferencia (NatCon) egy szimbolikus esemény, amely jól írja le Európa helyzetét – mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök újságíróknak nyilatkozva tegnap Brüsszelben. Orbán Viktor szerint Európa a szabadság és az elnyomás határmezsgyéjén egyensúlyoz. A miniszterelnök szerint a rendezvény betiltása, majd később az engedélyezése olyan, mintha a nyolcvanas évek végén lennénk Magyarországon, amikor a „szabadság erői, meg az elnyomás erői viaskodnak egymással”. „Örülünk, hogy még szabad beszélnünk Brüsszelben” – tette hozzá.
A konferencián Yoram Hazony filozófussal, a jeruzsálemi Herzl Intézet vezetőjével folytatott pódiumbeszélgetésén hangsúlyozta: a határokon kívül kell várniuk mindazoknak, akiknek menekültügyi kérelmük elbírálása folyamatban van. Ez a legfontosabb kérdés, ez a vörös vonal. Ha ezt nem sikerül elérni Európa-szerte, a migráció kérdése nem oldható meg. Magyarország nem akar kevert társadalmat, meg akarja védeni a határait, meg akarja őrizni a kultúráját és a hagyományait – szögezte le. Szerinte a migráció kérdése civilizációs kérdés. Európa keresztény gyökerekkel rendelkező kontinens, azonban azok többsége, akik jelenleg Európába akarnak jönni, más kultúrából érkeznek, főként muzulmán háttérrel rendelkeznek. A migrációnak továbbá történelmi horizontja van, fel kell tehát tenni a kérdést, hogyan fog kinézni Magyarország a jövőben, keresztény, muzulmán vagy más kulturális hátterű lesz-e. Kijelentette: mindenkinek magának kell eldöntenie, milyen környezetben, milyen kultúrájú országot akar létrehozni. Akaratát azonban senki se erőltesse másokra. Magyarország úgy gondolja, hogy a liberálisok által vázolt kevert társadalom nem vezet jóra – mondta.