Újabb kézműves-kiállítás nyílt a sepsiszentgyörgyi Míves Házban pénteken este. A Hagyományok Háza és társszervezők által hirdetett Vándorlegény országos gyermek és ifjúsági népi kézművespályázatot immár másodszor terjesztették ki Magyarország határain kívülre. Az előző erdélyi kiírásnak is a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány volt a partnere, ez utóbbinak, a 15.-nek is, így ismét a szervezet székhelyén állították ki az erdélyi alkotásokat. A rendezvényen közreműködött a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola Parcsirták népdalcsoportja.
Tóth B. Tinka, a Guzsalyas Alapítvány igazgatója elmondta, a Magyarországon indult megmérettetést kiterjesztették a Kárpát-medence magyarlakta vidékeire, így immár hét régióban szerveztek előválogatást, az erdélyit náluk, Sepsiszentgyörgyön. 7 és 35 éves kor közötti alkotók, illetve alkotóközösségek nyújthattak be természetes anyagokból hagyományos technikával készített gyermekjátékokat és használati tárgyakat, korosztályok szerint. Felhívásukra 13 kézműves szakma 63 képviselője jelentkezett, a legtávolabbiak Szatmárnémetiből. A beérkezett munkák leginkább értékelt darabjait állították ki és díjazták az est végén.
Dimény-Haszmann Orsolya néprajzkutató, a csernátoni Haszmann Pál Múzeum vezetője megnyitóbeszédében elismeréssel szólt a kiállított munkákról, melyek között van szőttes, varrottas, viselet, kerámia, tűzzománc, vesszőből font, nemezelt, fából faragott, művészien kovácsolt tárgy, mézeskalács, gyermekjáték, gyöngy ékszer. „Ezek itt mesterremekek, amikkel az alkotók remekeltek, mindenik tárgy egyedi, az azon visszaköszönő motívumok évezredes tudást közvetítenek, és alkotójuk lelkivilágát is hordozzák. Mind használati tárgyak, a mai lakáskultúrában is meg tudják találni helyüket” – mondotta a szónok. És tájékoztatott, kik voltak a vándorlegények, a pályázat névadói. Az egykori céhmester mellé elszegődött 15–16 éves fiatal legények három évig inaskodtak, kitanulták a mesterség csínját-bínját, majd fogták tarisznyájukat, és elmentek nyitott szemmel világot látni, továbbtanulni. Újabb tudást merítve hazatértek, vizsgáztak – ekkor készült a mesterremek –, majd műhelyt nyitottak. Ma is sok fiatal elvándorol messzi földre, ezzel nincs is baj addig, amíg visszajönnek – mondotta Dimény-Haszmann Orsolya. Hozzátette, nem szabad elveszítenünk anyanyelvünket, kultúránkat, hagyományainkat. Közhely, hogy ahány nyelvet tud valaki, annyi ember, de ehhez hozzáteszi a tárgyi anyanyelvünk ismeretét, amelyet jelen esetben a mesterremekek bizonyítanak.
A kiállítás április 30-ig látogatható munkanapokon 10 és 15 óra között, utána a díjazott munkák elvándorolnak a központi kiállításra, melyet június 14-én nyitnak meg Nádudvaron.