Közel két éve fogott össze a szegedi Talentum Alapítvány és a Gyulafehérvári Caritas, és az Erasmus+ programnál pályáztak egy társasjáték megjelentetésére. Elképzelésük valóra vált, az új, a társadalmi felelősségvállalást és a tenni akarást szorgalmazó játékot Marosvásárhely után Kézdivásárhelyen is bemutatták.
A kézdivásárhelyi bemutatóra a Borudvar végében lévő Pajtában került sor, ahol lehetőség nyílt kipróbálni a lépegetős, kártyák segítségével „működő” táblajátékot, amely A változás benned van! Te benne vagy? nevet viseli. Kiderült: a kezdeményezést az motiválta, hogy az ötletgazdák ebben a formában is megmutassák az önkéntesség sokszínűségét.
Bogdán Beáta, a Caritas háromszéki önkénteskoordinátora elmondta: 2022 elején pályáztak, 2022 őszén már bele is vághattak az ötletelésbe, amely a szegediek és a Caritas képviselői között zajlott, a játék piacra dobása előtt pedig több száz diák, önkéntes, pedagógus, szociális munkás és szakember bevonásával „tesztelték” azt mindkét országban.
„Másfél év alatt született meg a társasjátékunk, amely az önkéntes munka fontosságára akarja felhívni a figyelmet játékos formában. A játékunk egy 70×100 cm-es táblából, önkéntes lehetőségeket és társadalmi kihívásokat tartalmazó két kártyacsomagból és más kiegészítőkből áll. A játékosok így különböző helyzetekkel találkoznak, döntéseket kell hozniuk, és azok tükrében zajlik a fejlődésük” – mondotta el érdeklődésünkre a háromszéki önkénteskoordinátor.
A társasjáték négy fogalom köré épül (sikerélmény, tapasztalat, jutalom és közösség), a részvevőknek több problémát kell megoldaniuk, ezzel bónuszokat tudnak gyűjteni, a következő fordulóban pedig társadalmi problémák megoldását kell elvégezniük; ilyen például a gyermekszegénység, idősek elmagányosodásának leküzdése stb.
A játék a nagyközönség számára úgy érhető el, ha a Caritas oldaláról letöltik és kinyomtatják – magyarázta Bogdán Beáta. „Elsősorban civil szervezeteknek, iskoláknak, ifjúsági csoportosulásoknak szánjuk, mivel fizikailag korlátozott számban elérhető. Az igénylők egy egyszerű kispályázat révén hozzájuthatnak a játékhoz” – tette hozzá a Caritas munkatársa, aki szerint a játék során 21 önkéntes tevékenység és 14 társadalmi kihívás vár megoldásra. „Az üres kártyák segítségével saját elképzelések is bevihetőek, így színesedik a játék, amelyben 4–8 fős társaságok vehetnek részt. A javasolt játékidő feldolgozással, beszélgetéssel együtt nagyjából másfél óra” – summázott Bogdán Beáta.