Nyertes az anyanyelvHáromszéki sikerek a sepsiszentgyörgyi országos döntőn

2024. április 23., kedd, Közélet

Két első és három harmadik díjjal, valamint hét dicsérettel és több különdíjjal zárult a háromszéki diákok számára tegnap a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Tantárgyverseny tizenhét megyéből érkezett száznyolcvan résztvevővel Sepsiszentgyörgyön megtartott országos döntője. Az anyanyelv megmaradásunk záloga, az irodalom pedig az élet tanítómestere, általa megismerhetjük mások tapasztalatait és építhetjük saját világképünket – hangzott el a tegnap délelőtti díjkiosztó ünnepi zárórendezvényen.

  • Záróünnepség a Székely Mikó Kollégiumban. Fotó: Huszár Szilamér
    Záróünnepség a Székely Mikó Kollégiumban. Fotó: Huszár Szilamér

A helyi Plugor Sándor Művészeti Líceum Kakasi Zsolt vezette Arpeggio gitárzenekara műsorával indított díjkiosztón minden felszólaló kiemelte a felkészítő tanárok szerepét abban, hogy ráirányítják tanítványaik figyelmét az anyanyelv helyes használatának fontosságára és a magyar irodalom szerepére a művelt ember életében.

Antal Annamária, a Székely Mikó Kollégium mellett a verseny társszervező iskolájának, a helyi Református Kollégiumnak az igazgatója  kiemelte, az ismerkedés, a megmérettetés, a kísérőprogramok, mint az író-olvasó találkozó, filmvetítés, táncos előadás, kirándulás, a közvetlen beszélgetések, mind olyan lehetőségek, ahol barátságok szövődnek, és ez korábban is így volt, amikor ő volt diákként versenyző, olimpikon, amire felnőttkorában is szeretettel emlékszik.

Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke a jó gazda példájához hasonlította a versenyszellemet: ha neki jó, akkor szomszédai is nyerhetnek belőle, ezért azt kívánta a diákoknak, éljenek aszerint, ha boldogságot fakasztanak másokban, akkor ők is boldogok lehetnek, ha jók mások irányában, akkor az általuk megélt jóság is több lehet, ha táplálják másokban a versenyszellemet, akkor az ő sikerük is nagyobb lehet.

Az irodalommal, az olvasással szerzett műveltség a művelt emberek áramkörébe való belépést biztosít, amely önbizalmat, öntudatot adhat az életben – hangsúlyozta Beke Mihály András. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első konzulja szerint az írás nem csak közlés, hanem önmagunk lelki, szellemi rendbetétele, az írott szó formálja fő gondolatainkat, stílust ad nekik. A irodalom egy híd, amely összeköti az egyéni életet az emberiség kollektív emlékezetével – mondotta Beke Mihály Andás, aki szerint az irodalom által kapcsolódunk múltunkhoz és általa építhetjük saját világképünket.

Azon pedagógusok nélkül, akik megtanítják gyermekeinket arra, mit jelent a magyar irodalom, mit jelent ma magyarként élni, mit jelent az anyanyelv, nincs magyar jövő – hangsúlyozta Benedek Zakariás parlamenti képviselő. Vargha Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester szerint idegen nyelvet tudni szép, de az anyanyelvet ékesen beszélni, gondozni kötelesség, miként az is, hogy gyermekeinket magyar tannyelvű iskolába írassuk, és szólítsuk meg társaságokban azokat, akik idegen mintára szlengekben beszélnek.

A verseny tételeinek üzenetét Váradi Izabella, az Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ tanácsosa, az értékelőbizottság ügyvezető elnöke fogalmazta meg, aki hangsúlyozta: igyekeztek arra sarkallni a versenyzőket, fogalmazzák meg saját gondolataikat, és ezek mentén állítsák fel saját értékrendjüket. A díjak átadása előtt Kőmíves Noémi magyar szakos megyei tanfelügyelő azt mondta a versenyzőknek, ők szavatolják, hogy Erdélynek lesznek költői, írói a jövőben is, és arra kérte a diákokat, a magyar nyelv és irodalom iránti szenvedélyüket ne hagyják lankadni.

Háromszéki diákok eredményei: a nyolcadikos Szentes Ágnes (sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium) és a tizedikes Kovács Hunor (kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium) első helyen végzett a korcsoportjában, harmadik díjat érdemelt ki a hatodikos Kovács Janka Bernadett (sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola), a tizenegyedikes Pakucs-Damokos Karolina és a tizenkettedikes Sánta Eszter (Székely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgy). Dicséretet kaptak: az ötödik osztályban  Pap Anna (Petőfi Sándor Általános Iskola, Kézdivásárhely), a hatodikosoknál Dascălu Hanna (Váradi József Általános Iskola, Sepsiszentgyörgy), a  hetedikeseknél Kozma Rákhel (Váradi József Általános Iskola, Sepsiszentgyörgy), a kilencedikeseknél Kis Orsolya (Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy) és Pénzes Bíborka (Székely Mikó Kollégium), a tizenkettedikeseknél Jakab Nóra (kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium) és Péter Nóra (kézdivásárhelyi Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium). Különdíjakat adtak át iskolákhoz kötődő alapítványok, közművelődési egyesületek, intézmények, a pedagógusszövetség, a megyei önkormányat, magánadakozók. A Háromszék különdíját a zsűri a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium tizenegyedikes diákjának, Pintea Csongornak ítélte.

A verseny hivatalos zárásaként elhangzott, jövőben Marosvásárhelyen tartják az országos döntőt, búcsúzásként pedig többen hangsúlyozták: a magyar nyelvet és irodalmat kedvelő jelenlegi diákok közül kerülnek ki minden bizonnyal a jövő erdélyi magyar költői, írói, mint ahogy az történt a hetvenes-nyolcvanas évek olimpikonjai esetében is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1542
szavazógép
2024-04-23: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Ravatalozó épült a Magyar-hegyen (Lisznyó)

A Lisznyó fölé emelkedő Magyar-hegyen vasárnap délben adták át a mintegy félezer lelket számláló faluközösségnek a település új ravatalozóját. A Zágoni Aladár tervezte épület immár a harmadik hasonló létesítmény Uzon községben, korábban Szentivánlaborfalván és Uzonban is építtetett halottasházat az önkormányzat.  
2024-04-23: Közélet - Iochom István:

Nagydíj a Bod Péter Tanítóképző két diákjának Kaposváron

Április 19-én és 20-án került sor Kaposváron a Táncsics Mihály Gimnáziumban a TUDOK (Tudományos Diákköri Konferencia) Kárpát-medencei XXIV. konferenciájának döntőjére. A verseny a Kutató Diákok Mozgalma szervezésében a középiskolások körében tárja fel a kutatói pályamodellt.