Szisztematikusan diszkriminálják és szegregálják a romákat Romániában, az ország továbbra sem ismeri el az azonos neműek házasságát és bejegyzett élettársi kapcsolatát, és nőtt a bejelentett családon belüli erőszakos esetek száma – derült ki egyebek közt az Amnesty International nemzetközi embei jogi szervezet tegnap közzétett jelentéséből.
A 155 ország 2023-as emberi jogi helyzetét vizsgáló jelentés Romániára vonatkozó fejezetében többek közt arról tájékoztatnak, hogy továbbra is Romániának a legrosszabb a mérlege az Emberi Jogok Európai Bírósága határozatainak végrehajtása terén. Rámutattak arra is, hogy 2022-től emelkedik a családon belüli erőszakos esetek száma. Egy civil szervezet februári országos felmérése szerint a lakosság ugyan egyre inkább helyteleníti a nők elleni erőszakot, de minden negyedik személy egyetért azzal, hogy egy nő nem mehet társaságba a férfi partnere nélkül, 23 százalék pedig azzal, hogy egy férfi megtilthatja a női partnerének, hogy találkozzon a barátaival. Ugyanakkor a felmérésben megkérdezettek mintegy 19 százaléka gondolta úgy, hogy „egyáltalán nem súlyos” vagy „nem nagyon súlyos”, ha megerőszakolnak egy nőt, miután beleegyezett, hogy meglátogasson egy férfit az otthonában. Az Amnesty szerint a nők gyakran nem jelentették az erőszakos incidenseket, mert féltették magukat vagy gyermekeiket, bizalmatlanok voltak a hatóságokkal szemben, nem volt alternatív szálláslehetőségük, vagy mert szégyellték a velük történteket.
A romák elleni rendőri erőszak továbbra is igen elterjedt az országban, és a jelenség kivizsgálása nem kielégítő – állapította meg a jelentés, emlékeztetve: 2023 szeptemberében az Európa Tanács is bírálta, hogy Románia nem védi hatékonyan a romákat a diszkriminációval szemben. Az Európa Tanács elmarasztalta a politikusok romaellenes retorikáját, és azt is megállapította, hogy alig történt előrelépés az oktatás és a lakhatás terén tapasztalható szegregáció leküzdésében, illetve a romák és a lakosság többi része közötti szakadék megszüntetésében az egészségügyi ellátáshoz és a tiszta vízhez való hozzáférés tekintetében.