Kelemen Didák Általános IskolaNem tétlenkednek a kézdialmásiak

2024. április 25., csütörtök, Közélet

Háromszéken egyedüliként a kézdialmási Kelemen Didák Általános Iskola nyújtott be pályázatot az iskolaelhagyás csökkentését célzó uniós program (PNRAS) kis iskolák számára kiírt harmadik szakaszában, és újfent kiderült, a bátraké a világ, az iskola évi költségvetésének hatszorosához hasonlítható összeget, 634 363 lejt nyertek. A támogatás felhasználására vonatkozó tervekről Tamás Károly iskolaigazgatót kérdeztük.

  • Kézműves-foglalkozás az almási iskolában. Fotó: Kelemen Didák Általános Iskola
    Kézműves-foglalkozás az almási iskolában. Fotó: Kelemen Didák Általános Iskola

Az iskolavezető elmondta, habár tudták, hogy a pályázással, a pályázat követésével és az elszámolással járó munkát nem tudják megfizetni, ráadásul a könyvelő félállásban dolgozik, de nem hagyhattak kihasználatlanul egy ilyen lehetőséget. A program előző két szakaszától eltérően, amelyben a célcsoport az V–VIII. osztály, az általuk elnyert támogatás előkészítő osztálytól nyolcadikig minden diákot érint. Digitális felszerelésre, meleg ebédre és a pedagógusok továbbképzésére ezen kívül kormánytámogatásból kapnak anyagi forrásokat, a PNRAS-alapokat kisegítő órákra, a nyolcadikosok vizsgafelkészítőjére, kirándulásokra, a könyvtár bővítésére, sportfelszerelés vásárlására, az iskolaudvar rendezésére és különböző iskolán kívüli tevékenységekre fordíthatják – részletezte az igazgató. Eddig is tartottak felkészítőket, tanórákon kívüli foglalkozásokat, de ezt nem lehetett megfizetni, a tanárok ingyen végezték a pluszmunkát, a szóban forgó pályázat ellenben lehetővé teszi ennek megtérítését.

Kézdialmás 2004-ben vált önálló községgé, az új iskolaépületben és óvodában az első tanévnyitót 2012-ben tartották. Nyolc osztályteremben tanítanak, van könyvtár, iskolaműhely és az alagsorban egy ebédlőnek tervezett, kicsempézett helyiség, amelyet ősztől szeretnének rendeltetése szerint működtetni – ismertette az intézmény vezetője. Említett pályázati összegből az ebédlő bútorzatára is költhetnek, és ha megoldják a meleg ebédet, akkor a gyermekek még maradhatnának az iskolában egy-két órát, készülhetnénk másnapra, otthonra már nem maradna feladat, amit jelenleg legtöbben nem vesznek komolyan, délután ki sem nyitják a füzeteket, tankönyveket – ecsetelte Tamás Károly.

A Kelemen Didák Általános Iskolához tartozó csomortáni elemi iskolában és a községközponti kilencosztályos iskolában nyolcvanöt diák kezdte meg a 2023/2024-es tanévet, Csomortánban két összevont osztályban, Almáson az alsó és a felső tagozaton három-három osztályban, a gimnáziumban jövőben minden évfolyam önállóan fog működni.

Lapunk kérdésére, hogy a sok tervezett tevékenység, iskolafejlesztés hogyan fogja befolyásolni a lemorzsolódás csökkentését, a pályázat kétéves futamideje után lehet-e folytatni legalább ezek egy részét, az iskolaigazgató bizakodóan válaszolt. Elmondta, az iskola pedagógusai által alapított Kézdialmási Gyermekekért Egyesület eddig sem tétlenkedett, ezután talán még több támogatót kell megnyernie a gyermekek érdekében, és bízik abban, ami egyszer elindul, annak lesz folytatása. „Nem csak abból áll a munkánk, hogy megtartjuk a tanórákat, sok esetben egy falusi iskolában nagyobb munkát kell befektetni ahhoz, hogy hallják az iskola nevét, ezt tettük eddig és ezt tesszük ezután is” – mondta a Kelelemen Didák Általános Iskola igazgatója.

A farkaslaki Tamás Károly 1986 óta tanít Kézdialmáson, 1989 óta a helyi iskola igazgatója, fizika–testnevelés katedrája mellett önként edzi az iskola birkózócsapatát. Úgy véli, a sport megtanítja a diákokat arra, hogy csak kitartó munkával lehet eredményt elérni és vereség után is fel kell állni. Az sem mellékes, hogy az edzések idejére el lehet mozdítani a tanulókat a számítógép mellől – mondta az igazgató.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2024-04-25: Közélet - Fekete Réka:

Jól gazdálkodnak az iskolák az uniós támogatással (Az iskolaelhagyás megelőzéséért)

Tíz évvel ezelőtt a hazai oktatás pénzhiányban szenvedett, a különböző pályázatoknak köszönhetően jelenleg inkább az a kihívás az iskolák számára, hogyan költik el hasznosan az elnyert összegeket – hangsúlyozta Luminița Elena Bobeș megyei főtanfelügyelő-helyettes azon a tájékoztatón, amelyen az iskolaelhagyás csökkentését célzó, 2022-ben indított uniós pályázat (PNRAS) eddigi eredményeiről számolt be.
2024-04-25: Közélet - Nagy D. István:

Harc az alattomos kórokkal (A gyógyítás szolgálatában)

Beszélgetés Sebesi Noémi Kinga neurológussal
Az orvosi pálya volt az egyetlen opció, mely felmerült számára, Sepsiszentgyörgyről indult, és ide is tért vissza Sebesi Noémi Kinga neurológus szakorvos, aki pár hónapja „teljes jogú” tagja a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház ideggyógyász csapatának. A szakorvossal elsősorban az úgynevezett degeneratív betegségekről beszélgettünk annak apropóján is, hogy 1997 óta minden év április 17-e a Parkinson-kór világnapja.